Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1998.2.65 A személyi szabadság megsértése bűntettének az alapesetét megvalósítják, akik a gyermekkorú sértettet a gépkocsijukba segítik, majd utóbb engedik, hogy a sértett a lakásánál a gépkocsiból kiszállhasson [Btk. 175. § (1) bek.].

A kerületi bíróság az 1995. november 16-án kelt ítéletével az I. r. terheltet a személyi szabadság megsértésének bűntette miatt 5 hónapi - végrehajtásában 2 évi próbaidőre felfüggesztett - börtönbüntetésre ítélte. Megállapította, hogy a II. r. terhelt elkövette bűnsegédként a személyi szabadság megsértésének bűntettét, és ezért őt 2 évre próbára bocsátotta. A megállapított tényállás lényege a következő.

Az I. r. és a II. r. terhelt a közösen üzemeltetett közért üzlethelyiséget F. I.-től bérelték. A bérleti időszak folyamán a vádlottak és a bérbeadó közötti viszony megromlott. A közértbe több esetben történt betörés, így 1995. január 8-ról 9-re virradó éjjel is, mely eset kapcsán a terheltek arra gyanakodtak, hogy azt a bérbeadó, illetve annak 1982-ben született fia követte el. Ilyen előzmények után az I. r. terhelt ötletére a terheltek 1995. január 9-én 13 és 14 óra között gépkocsival a bérbeadó fia elé mentek az iskolához. A hazafelé induló sértetthez az I. r. terhelt ment oda, az iskolatársait elküldte, míg a gyermekkorú sértettet rövid beszélgetés után a karját érintve besegítette a személygépkocsiba, melyben a vezetőülés melletti ülésen a II. r. terhelt ült. Ezt követően a terheltek az autóval elindultak. A gépkocsit az I. r. terhelt vezette, és útközben ő közölte a sértettel, hogy a rendőrségre mennek, mivel hozzájuk éjszaka betörtek, és a sértett szülei már ott vannak. Az I. r. terhelt többször megkérdezte a sértettet, hogy ő mit tud a betörésről. A gépkocsival 10-15 percet utaztak, amikor a sértettet a lakásánál kiszállni engedték. A cselekmény során a II. r. terhelt nem bocsátkozott beszélgetésbe, ő a gépkocsiban csupán jelen volt.

Az elsőfokú ítélet jogi indokolása szerint a bíróság bizonyítottnak találta, hogy a terheltek a Btk. 175. §-ának (1)kezdésébe ütköző személyi szabadság megsértésének a bűntettét elkövették, a II. r. terhelt bűnsegédként. Az elsőfokú bíróság álláspontja szerint az alaptényállás megvalósításánál indifferens az erőszak alkalmazása, mint ahogy annak sincs jelentősége, hogy a sértett esetlegesen a gépkocsiból elmenekülhetett volna, amikor a jármű rövidebb időre megállt.

A másodfokú bíróság az 1996. április 9-én kelt ítéletével a terhelteket a személyi szabadság megsértésének a bűntette miatt az ellenük emelt vád alól felmentette. A másodfokú határozat indokolása szerint az elsőfokú ítélet tényállása megalapozott, tévedett azonban az elsőfokú bíróság, amikor annak alapján a vádlottak bűnösségére vont következtetést. A másodfokú bíróság álláspontja szerint a tényállásszerű magatartás többnyire valamiféle erőszakot tartalmaz, habár az erőszak a bűncselekmények nem tényállási eleme, így a cselekményt el lehet fondorlattal, megtévesztéssel és számos más módon követni, ám legkevésbé azzal, hogy a sértettet autóval az iskolából végül is hazaviszik. Ezen túlmenően az elkövetők tudatában fel sem merült, hogy cselekményükkel a sértettet a személyi szabadságától megfosztják, egyetlen céljuk az volt, hogy a kb. 10 percig tartó autózás során a sértettel a betörésről beszélgessenek. A másodfokú bíróság álláspontja szerint az adott esetben bűncselekmény nem valósult meg, ezért a vádlottakat az ellenük emelt vád alól bűncselekmény hiányában felmentette.

Az ügyben a főügyész 1996. június 14-én nyújtott be felülvizsgálati indítványt mindkét vádlott terhére a bíróság másodfokon meghozott ítélete ellen, az anyagi jog megsértése miatt. A főügyész álláspontja szerint az adott tényállás alapján a másodfokú bíróság jogi érvelése téves, a vádlottak a személyi szabadság megsértése bűntettének a Btk. 175. §-ának (1) bekezdésében meghatározott törvényi tényállását maradéktalanul megvalósították, így a bűncselekmény hiányában történt felmentésük törvénysértő. Ezért indítványozta, hogy a Legfelsőbb Bíróság a másodfokú bíróság ítéletét helyezze hatályon kívül, és utasítsa a másodfokú bíróságot új eljárás lefolytatására.

A legfőbb ügyész átiratában a főügyész felülvizsgálati indítványát fenntartotta, és azzal egyező indítványt terjesztett elő, ugyanakkor az átiratban súlyos eljárási szabálysértés megvalósulását is megállapíthatónak vélte.

A felülvizsgálati indítvány alapos.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!