Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Pfv.21192/2009/5. számú határozata tulajdonjog megállapítása tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 121. §] Bírók: Csentericsné dr. Ágh Bíró Ágnes, Orosz Árpád, Szabó Julia

Pfv.I.21.192/2009/5.szám

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága a Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzata felperesnek a Nagy-Fekete-Kozák és Pátzay Ügyvédi Iroda által képviselt I. rendű, valamint a Papp-Kalász-Tóth Ügyvédi Iroda által képviselt II. rendű alperesek ellen tulajdonjog megállapítása iránt a Hajdú-Bihar Megyei Bíróságon 10.P.20.140/2008. számon folyamatban volt, majd a Debreceni Ítélőtábla 2009. március 10-én meghozott Pf.II.20.017/2009/7. számú ítéletével befejezett perében a felperes 22. sorszámú felülvizsgálati kérelme folytán meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Legfelsőbb Bíróság a Debreceni Ítélőtábla Pf.II.20.017/2009/7. számú ítéletét hatályában fenntartja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 300.000 (Háromszázezer) forint felülvizsgálati eljárási költséget.

A le nem rótt felülvizsgálati eljárási illetéket az állam viseli.

Ez ellen az ítélet ellen felülvizsgálatnak nincs helye.

I n d o k o l á s :

A d.-i 8566. hrsz-ú - ... szám alatti - ingatlan 1939-től dr. W. P.-né B. I. tulajdona volt. Nevezett a II. világháborút követően Izraelbe távozott és 2005. március 31-én bekövetkezett haláláig ott is lakott. Halálát követően az ingatlan tulajdonjogát az I. rendű alperes szerezte meg.

A felperes módosított keresetében annak megállapítását kérte, hogy az ingatlan tulajdonjogát 1970. május 1-jén a ... Városi Tanács szakigazgatási szervei és intézményei szakadatlan, sajátjakénti birtoklása alapján elbirtoklás jogcímén közbenső jogszerzőként a Magyar Állam megszerezte és az 1991. évi XXXIII. törvény alapján az állami tulajdonú ingatlanra a felperes szerzett tulajdonjogot, melynek az ingatlan-nyilvántartásba való bejegyzését is kérte.

Az I. rendű alperes a kereset elutasítását kérte, tagadta a sajátjakénti birtoklás tényét, hivatkozott arra, hogy a birtokbavétel alattomosan, erőszakos úton történt, ami kizárja a tulajdonszerzést.

A II. rendű alperes a keresetet elismerte.

Az elsőfokú bíróság ítéletében a keresetet elutasította és a felperest az I. rendű alperes javára perköltség fizetésére kötelezte.

Az elsőfokú bíróság a kereset elutasítását azzal indokolta, hogy a tanácsi intézmények birtoklása az ingatlan tulajdoni lapjára bejegyzett kezelői jog alapján történt. Az ingatlan állami tulajdonba vételére nem került sor. A kezelői jogot a 4028/1949. (V.12.) Korm. rendelet 15. §-a alapján jegyezték be. A ... Városi Tanács VB Szakigazgatási Osztályának 6390/1996. számú határozatából egyértelműen megállapítható, hogy az ingatlankezelő vállalat kezelésében lévő ingatlan igénybevételére és kiutalására került sor. Ebből az a következtetés vonható le, hogy a birtoklás a bejegyzett kezelői jog alapján történt, ez pedig a sajátjakénti birtoklás megállapítását kizárja.

Az ítélet megváltoztatása iránt a felperes fellebbezett. Az I. rendű alperes a perköltségre vonatkozóan csatlakozó fellebbezéssel élt.

A másodfokú bíróság ítéletében az elsőfokú bíróság ítéletét részben megváltoztatta és a felperes által az I. rendű alperesnek fizetendő perköltség összegét - 100.000 forint általános forgalmi adót is magában foglaló - 600.000 forintra felemelte. Kötelezte a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az I. rendű alperesnek - 50.000 forint általános forgalmi adót magában foglaló - 300.000 forint fellebbezési eljárási költséget.

A másodfokú bíróság az ítéleti tényállást és az elsőfokú ítélet indokolását is kiegészítette.

A csatolt iratok tartalma alapján megállapította: Az I. rendű alperes jogelődjét a II. világháború alatt származása miatt jogaitól megfosztották, az ország területéről németek által megszállt területre, haláltáborba hurcolták. Az 1946. évi XXI. törvény megbélyegezte a magyar zsidóságot ért üldöztetést és következményeinek enyhítéséről akként rendelkezett, hogy mindazokat a hagyatékokat, amelyeket az állam a faji üldözés miatt az életüket vesztettek örökösének hiányában megszerez, az erre a célra létrehozott jogi személyiséggel rendelkező külön alapnak kell átengedni.

Ennek végrehajtásaként a 13160/1947. számú Korm. rendelet - amely a zsidók elhagyott javainak kezeléséről - akként rendelkezett, hogy azokat a 727/1945. ME. számú rendelettel létesített Elhagyott Javak Kormánybiztosságának kezeléséből az Országos Zsidó Helyreállítási Alapnak kell átadni.

A Magyar Államnak 1948-ig szándékában állt a faji üldözések áldozatául esett elhurcolt, ám visszatért zsidó származású személyek részére az elhagyott javak visszaszolgáltatása is.

Az 1948. évi XXVIII. törvény 1. § a) pontja kivette a törvény hatálya alól azokat a javakat, amelyeknek tulajdonosai a zsidókra hátrányos megkülönböztetést tartalmazó jogszabályok folytán távoztak el vagy akiket emiatt hurcoltak el az országból.

Ezekre a javakra nem vonatkozott a törvény 4. § (1) bekezdés azon rendelkezése, amely a törvény hatálya alá tartozó, elhagyottnak tekintendő javakat a hatálybalépésével egyidejűleg, kártalanítás nélkül az Államkincstár tulajdonába adta. A 4. § (2) bekezdése lehetőséget adott a tulajdonosnak arra, hogy az elhagyottnak nem tekinthető javak esetén az elhagyottság megszüntetése iránt - meghatározott időn belül - az Elhagyott Javak Kormánybiztossága Felszámoló Bizottságánál kérelmet terjesszen elő az elhagyottság megszüntetése iránt.

A 8920/1948. Korm. rendelet 1948. augusztus 27-ével megszüntette az Elhagyott Javak Kormánybiztosságát, illetve a Felszámoló Bizottságot és hatáskörüket a pénzügyminiszternek adta át.

A 33/1950. (I.26.) MT. számú rendelet lehetővé tette, hogy a pénzügyminiszter az elhagyottság megszüntetése iránt előterjesztett kérelmek elbírálását felfüggessze, ugyanakkor e rendelet 2. §-a további rendelkezésig a vagyontárgyak kezelésének és hasznosításának kötelezettségét a pénzügyminiszter feladatává tette.

A D-i Pénzügyi Igazgatóság 1950. június 30-án kelt határozatában a W. T. által előterjesztett mentesítési kérelem tárgyában a perbeli ingatlanra vonatkozó eljárást felfüggesztette. Ezért nem intézkedtek a II. rendű alperes tulajdonjogának bejegyzése iránt, viszont az ingatlankezelő vállalat kezelői jogának bejegyzése megtörtént a pénzügyminiszternek az ideiglenes hasznosításról szóló kötelezettsége teljesítése körében. Ez a mentesítési eljárás lezárásáig egyfajta megbízotti jogállást ruházott az ingatlankezelő vállalatra.

A függőben lévő mentesítési eljárás lezárására már nem kerülhet sor. Az 1948. évi XXVIII. törvényt 1999. június 24-től kezdődő hatállyal az 1999. évi LXI. törvény hatályon kívül helyezte, így arra alapítottan tulajdonszerzést megállapítani nem lehet, az államosítás tényének bizonyítása a perben csak a sajátjakénti birtoklás és az elbirtoklással való tulajdonszerzés megállapítására adhatott volna alapot.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!