86/2005. Számviteli kérdés
34/2010/71/2005. (IX. 27.) GKM rendelet 1. §/ISZ[1]
Hogyan történik a 2005 októberétől bevezetett éttermi felszolgálási díj számviteli elszámolása?
A felszolgálási díj mértékének megállapításáról, valamint a felszolgálási díj alkalmazásának és felhasználásának szabályairól szóló 71/2005. (IX. 27.) GKM rendelet 2005. október 1-jétől lépett hatályba. Ettől az időponttól van mód arra, hogy a vendéglátó üzlet szolgáltatásai után az üzemeltető felszolgálási díjat számítson fel.
A feltüntetett felszolgálási díj mértéke a vendég által elfogyasztott termékek ét- és itallapon, valamint árlapon feltüntetett, az általános forgalmi adót tartalmazó árának 15 százalékát nem haladhatja meg. Az előzőek szerint számított felszolgálási díj az általános forgalmi adót is tartalmazza, tehát a felszolgálási díjra már nem kell ismételten áfát számítani [például hatezer forintos bruttó (áfát is tartalmazó) éttermi fogyasztásra legfeljebb kilencszáz forintos felszolgálási díj számítható fel, amelyből 20 százalék (száznyolcvan forint) a 25 százalékos áfatartalom]. A fogyasztó részére adott számlán, nyugtán a fogyasztó által fizetendő összegben a felszolgálási díjat elkülönítetten kell feltüntetni.
A rendelet szerint felszámított felszolgálási díjat havonta kell a vendéglátásban közvetlenül - az üzletben - közreműködőknek kifizetni. A kifizetésnek meg kell egyeznie a felszolgálási díj befolyt összegének - külön jogszabályokban meghatározott - adókkal és járulékokkal csökkentett hányadával. [A példában szereplő hatezer forintos fogyasztás után a közreműködő részére (az általános forgalmi adóval és a felszolgálási díjat terhelő személyi jövedelemadóval és járulékokkal csökkentett összeg fizetendő ki.]
A felszolgálási díj áfát nem tartalmazó összegét a vendéglátó üzletet üzemeltető vállalkozásnak az értékesítés nettó árbevételeként (tehát árbevételként) kell elszámolnia az éttermi fogyasztásról kiállított számla, nyugta alapján. A felszolgálási díj, ha az a munkáltató által a munkavállalónak kifizetett összeg, akkor munkabérként, ha nem minősül bérnek, akkor jövedelemként kell könyvelnie. Így a felszolgálási díjnak megfelelő összeget kell költségként elszámolni, és az adókkal, járulékokkal csökkentett kell az üzemeltetőnek kifizetnie minden hónapban a közreműködők részére.
Lábjegyzetek:
[1] A felszolgálási díj mértékének megállapításáról, valamint a felszolgálási díj alkalmazásának és felhasználásának szabályairól szóló 71/2005. (IX. 27.) GKM rendelethez kapcsolódóan (a GKM rendelet jelölése a kérdések sorszámozásánál: Fdk.)