Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2004.5.184 I. A keresztény hagyományokhoz kapcsolódó két- vagy többnapos ünnepek esetén az időszakos kapcsolattartás biztosításának elsődleges célja az, hogy a szülők a munkaszüneti napokon megközelítően azonos időt tölthessenek a gyermekükkel, ami független a vallási hovatartozásuktól.

II. A külföldi állampolgárságú, de Magyarországon élő szülő külföldön történő kapcsolattartásának kérdése [Csjt. 92. §, 1997. évi XXXI. tv. 7. §, 149/1997. (IX. 10.) Korm. r. 27. §].

Az elsőfokú bíróság a részítéletével a peres felek 1995. május 20-án kötött házasságát felbontotta és a házasságukból az 1998. szeptember 1. napján született S. utónevű közös kiskorú gyermeket a felperes anyánál helyezte el. Az alperes apa és a kiskorú gyermeke közötti kapcsolattartás jogát akként szabályozta, hogy a gyermek hároméves koráig az alperes apa a rendes kapcsolattartás körében minden páros hét szombat reggel 9 órájától szombat este 18 órájáig, továbbá ugyanezen hét vasárnapjának reggel 9 órájától este 18 órájáig, míg a páratlan heteken csütörtök 16 órától este 19 óráig, a rendkívüli kapcsolattartás körében pedig karácsony-, pünkösd- és húsvét másnapján reggel 9 órától este 18 óráig, nyáron pedig július 1. napjának 9 órájától július 15. napjának 18 órájáig jogosult gyermekével kapcsolatot tartani. A gyermek harmadik életévének betöltését követően az alperes apa a rendes kapcsolattartás körében minden páros hét szombat reggel 9 órától vasárnap 18 óráig, minden páratlan hét csütörtökének 16 órájától 19 óráig, továbbá a rendkívüli kapcsolattartás körében pedig pünkösd- és húsvét másnapján 9 órától 18 óráig, továbbá december 25-nek 16 órájától december 28. napjának 16 órájáig, valamint a nyári időszakban július 1. napjának 9 órájától július 15. napjának 18 órájáig, valamint augusztus 15. napjának 9 órájától augusztus 22. napjának 18 órájáig jogosult gyermekével kapcsolatot tartani.

A kapcsolattartás megkezdésekor az alperes jogosult a gyermeket a gyermek állandó lakóhelyéről magával vinni, és a kapcsolattartás lejártával köteles a gyermeket visszavinni. Júliusban az alperes sem páratlan heti, sem a páros heti rendszeres kapcsolattartás körébe tartozó jogát nem gyakorolhatja. Az alperes kapcsolattartási jogát a Magyar Köztársaság területén jogosult gyakorolni.

A peres felek kötelesek egymást a kapcsolattartást akadályozó körülményekről lehetőleg írásban értesíteni.

A rendes heti kapcsolattartások körében a jogosultnak fel nem róható okból elmaradt kapcsolattartást a következő héten azonos időpontban kell pótolni, míg a rendkívüli kapcsolattartás pótlásának kezdő időpontja a jogosultnak fel nem róható ok elhárulását követő 4. nap.

A másodfokú bíróság a részítéletével - egyéb rendelkezések mellett - az elsőfokú bíróság részítéletének fenti rendelkezéseit helybenhagyta.

A jogerős részítélet által megállapított tényállás szerint a peres felek az 1990-es évek elején N. országban ismerkedtek meg, ahol mindketten felsőfokú tanulmányaikat folytatták. 1995-ben együtt jöttek Magyarországra és Gy.-ben házasságot kötöttek, néhány hónap múlva azonban az alperes visszament N. országba, ezért ezt követően a felek előbb hathetenként felváltva utaztak egymáshoz, majd az alperes 1997-ben Magyarországra költözött.

A felek között az eltérő hagyományokban, kultúrákban és életfelfogásbeli eltérésekben gyökerező különbözőségek folytán egyre több feszültség alakult ki, amely a kapcsolatuk megromlásához vezetett. 1999 májusában a felek életközössége végleg megszakadt, mert a felperes attól való félelmében, hogy az alperes elviszi tőle a gyermeket, elköltőzött otthonról és néhány hét után a szüleinek a lakásába költözött vissza.

A gyermek nevelésére mindkét fél egyaránt alkalmas, a szülők mindketten pozitív érzelmekkel, jó szándékkal viszonyulnak, kötődnek gyermekükhöz, és a gyermek is mindkettőjükhöz ragaszkodik. Biztonságát a szoros anyai kötődésből eredően is az anyánál keresi leginkább, az apával kapcsolatos feszültségei pedig a szülők közti intenzív feszültségekből adódnak. A felperes S.-val kapcsolatban erősen szorong, szinte pánikszerűen fél attól, hogy tőle a gyermeket elvehetik. A gyermek észleli anyja szorongását, elbizonytalanodását és ebből eredően bizonytalanodik el ő maga is apja iránt. Az anya oldalán nem intellektuálisan megfontolt, szándékos apa elleni befolyásolás tapasztalható, hanem a gyermeke elvesztésétől való félelem motiválja viszonyulását. Az apa részéről az előbbiek felmérésének hiányos képessége, egyfajta egyértelműen pozitív, de rigid viszonyulás tapasztalható, amely szintén akadályozza a gyermek megnyugvását. A gyermek viszonyulása az apánál eltöltött kapcsolattartásokhoz kedvező, nem az apánál eltöltött időtől, hanem a szülei reakcióitól fél, és ezt viselkedésében demonstratíve meg is jeleníti.

A jogerős részítélet indokolása szerint az alperes és a gyermek közötti kapcsolattartás szabályozása során a perben eljárt bíróságok - egyebek mellett - arra voltak figyelemmel, hogy a pszichológus szakértői véleményből kitűnően a gyermeknek az apával eltöltött idővel kapcsolatban kellemes emlékei vannak, a kapcsolattartás gyakoriságának és időtartamának megállapításakor pedig a fokozatosság elvére építve differenciáltak, tehát a gyermek harmadik életévének a betöltését követő időszakra bővebb kereteket határoztak meg. Szükségét látták annak, hogy a gyermek mindenképpen hetente találkozzék az apával, úgy rendelkeztek azonban, hogy a rendes kapcsolattartás minden év júliusában szünetel, ekként az anyának is módja lesz többhetes, folyamatos nyári programról és együttlétről gondoskodnia. Úgy ítélték meg, hogy a kapcsolattartás gyakorlásának a Magyar Köztársaság területére való korlátozása a felperes anya félelmeinek eloszlatására, ekként az anya kapcsolattartásra vonatkozó ambivalens érzésének tompítására is alkalmas. Az anya ezzel kapcsolatos megnyugvása kihat a gyermekre is, így nem indukál feszültséget benne, ezáltal hozzájárul a gyermek lelki stabilitásához, a teljesen problémamentes apa- gyermek viszony kialakításához. A gyermek kora miatt jelenleg a külföldi utazás a gyermek számára nem nyújt olyan mértékű előnyöket, mint a kapcsolattartás korlátozásában rejlő pozitív lehetőségek.

A jogerős részítélet ellen a felperes és az alperes is felülvizsgálati kérelemmel élt.

A felperes felülvizsgálati kérelme - egyebek közt - a másodfokú bíróság részítéletének a részbeni hatályon kívül helyezésére, valamint az elsőfokú bíróság részítéletének a részbeni megváltoztatására, a hétvégét is érintő kétnapos ünnepek, továbbá szilveszter és újév alkalmával a rendszeres kapcsolattartás szüneteltetésére irányult azzal, hogy az említett időpontok helyett az ünnep másnapja, illetve a téli szünidő legyen a kapcsolattartás ideje, és kérte annak megállapítását is, hogy augusztusban a rendes kapcsolattartás jogát az alperes páros hétvégén ne gyakorolhassa.

Az alperes a felülvizsgálati kérelmében a másodfokú bíróság részítéletének a részbeni hatályon kívül helyezését, valamint az elsőfokú bíróság részítéletének a részbeni megváltoztatását, és a kapcsolattartási jogának az akként történő szabályozását kérte, hogy a kapcsolattartások során legalább évente 2-3 alkalommal külföldre mehessen, kirándulhasson, nyaralhasson a gyermekkel.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!