Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1996.1.11 I. A tiltott szerencsejáték szervezője - vagyis az, aki a szerencsejátékot irányítja, és másokat az abban való részvételre rábír vagy rábírni törekszik - akkor is megvalósítja a bűncselekményt, ha ő maga személyesen nem vesz részt a játékban [Btk. 267. § 1991. évi XXXIV. tv. 1. § és 37. § 14. pont].

II. A tiltott szerencsejáték szervezése rendszeres, ha az elkövető a tényállásszerű magatartást többször fejti ki, amely természetes egység, ezért a folytatólagosság megállapítása kizárt [Btk. 267. §, 12. § (2) bek.].

A városi bíróság a vádlottat folytatólagosan elkövetett tiltott szerencsejáték szervezésének vétségében mondotta ki bűnösnek, ezért őt mint többszörös visszaesőt főbüntetésül 4 hónapi börtönbüntetésre, mellékbüntetésül pedig 1 évre a közügyektől eltiltásra ítélte; a legutóbbi szabadságvesztése kapcsán alkalmazott feltételes szabadságot megszüntette, és kimondotta, hogy nem bocsátható feltételes szabadságra.

Az ítélet ellen a vádlott és a védője kizárólag enyhítés érdekében fellebbezett. A védő a másodfokú tárgyaláson hangoztatta, hogy a vádlott maga és családja megélhetésének biztosítása végett - szinte gazdasági szükségszerűségből - követte el cselekményeit.

A megyei főügyészség átiratában az első fokú ítélet helybenhagyását indítványozta.

A megyei bíróság a vétségi eljárás szabályai szerint vizsgálta felül az elsőfokú bíróság ítéletét és eljárását.

A városi bíróság által megállapított - a vádlott vallomásával is összhangban álló - megalapozott és nem vitatott tényállás az alábbiakban összegezhető.

A 32 éves vádlott nőtlen, de élettársi kapcsolatban él, élettársával négy kiskorú gyermek tartásáról gondoskodnak. Nyolc általános iskolai osztályt végzett, szakképzetlen, rokkantnyugdíjas. Nyugdíjának összege havi 7200 forint. Vagyontalan. A vádlottat tiltott szerencsejáték vétsége miatt már többször végrehajtandó szabadságvesztésre ítélték. A legutóbbi bűncselekményből 1993. szeptember 24-én feltételes szabadságra bocsátották.

1993 őszétől kezdődően személygépkocsijával közlekedve, az ország különböző városait kereste fel abból a célból, hogy az "itt a piros, hol a piros" elnevezésű tiltott szerencsejátékot szervezze, folytassa, és ebből rendszeres haszonhoz jusson. Általában vásárokon jelent meg, és a jelen lévő embereket a játékban való részvételre buzdította. A játékot egy kartondoboz tetején elhelyezett 3 gyufásdoboz és 1 szivacsgolyó segítségével folytatta. A gyufásdobozokat mozgatva a szivacsgolyót mindig a dobozok egyike alá rejtette. Minden egyes játékossal 100 forinttal kezdődő, különböző összegű fogadásokat kötött arra vonatkozóan, hogy a játék során a szivacsgolyót melyik gyufásdoboz alá rejtette el. Ha a játékos nem találta el, hogy melyik gyufásdoboz alá került a szivacsgolyó, a játékos a pénzét elveszítette.

A vádlott 1993. október hó 24-én a déli órákban Sz.-en az ottani piac területén jelent meg, és ezt a játékot szervezte. A játék bemutatása közben a rendőrjárőrök őt tetten érték, a cselekményét leleplezték, és tőle a játékhoz használt 3 db gyufásdobozt a szivacsgolyót, valamint 1200 forintot lefoglalták.

Ezek után 1993. november 16-án Sz.-en az utcai árkádok alatt szervezte ezt a játékot. A vádlottal 500 forintban fogadott egy lakos, aki a pénzét elveszítette, a pénzt azonban a vádlott visszaadta, mert két rendőr jelent meg a helyszínen, és a tevékenységét leleplezték.

A vádlott 1993. december 18-án Gy.-re utazott és ott az úgynevezett "lengyel piac" területén két ismerősével mutatta be az "itt a piros, hol a piros" játékot. A vádlott volt a játékmester, a másik két személy pedig "beugróként" tevékenykedett. Egy személy 1000 forintot adott át a vádlottnak; fogadást kötött vele arra nézve, hogy melyik gyufásdoboz alá került a szivacsgolyó. Ekkor azonban a megjelent rendőrök közbeléptek, a játék folytatását megakadályozták, és a vádlott cselekményét leleplezték. A vádlott ekkor a fogadónak visszaadta az 1000 forintját.

1993. december 19-én K.-n jelent meg a vádlott a vásárban. Az ottani vendéglő előtt hangos "itt a piros, hol a piros" kiabálással buzdította játékra és fogadásra a járókelőket. Két rendőr észlelte a tevékenységet, cselekményét leleplezték, és megakadályozták a játék elkezdését.

Ezek után a vádlott 1994. január 4-én az sz.-i vásárban jelent meg e szerencsejáték folytatása. szervezése céljából. Itt egy ottani lakos 7000 forintban fogadott vele, minthogy azonban nem találta el, hogy melyik gyufásdoboz. alatt van a szivacsgolyó, ezt a pénzt elveszítette.

A fentiek szerinti tényállásból okszerűen vonható következtetés a vádlott bűnösségére.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!