Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2000.12.554 A fogyasztóvédelemről szóló 1997. évi CLV. törvény alkalmazása körében - az egyéb törvényi feltételek megvalósulása esetén - nemcsak a természetes személy, hanem adott esetben a gazdasági társaság is fogyasztónak minősül [1997. évi CLV. tv 2. § e) pont, 20. § (1) és (2) bek., 32. §, 2145/1996. (VI. 13.) Korm. határozat 1.1. a) pontja].

Az F. Kft. 1999. augusztus 23-án benyújtott kérelmére indult békéltető testületi eljárásban a megyei kereskedelmi és iparkamara mellett működő békéltető testület határozatba foglalta az alábbi egyezséget: "A H. Kft. kötelezettséget vállal arra, hogy az F. Kft. számlájára 8 napon belül 323 400 Ft nettó kártérítési összeget átutal. Az F. Kft. képviseletében az ügyvezető kijelenti, hogy a fenti összegen túlmenően sem az A. Kft.-vel sem a H. Kft.-vel szemben további igényt nem érvényesít."

A H. Kft. az 1999. szeptember 23-án benyújtott keresetében az alperes határozatának érvénytelenítését kérte. Arra hivatkozott, hogy a békéltető testület nem rendelkezett hatáskörrel, az A. Kft. fővállalkozó, a H. Kft. alvállalkozó - felperes - és az F. Kft. megrendelő között kialakult jogvitára. Az F. Kft. mint jogi személyiséggel rendelkező gazdasági társaság nem felel meg az 1997. évi CLV. törvényben meghatározott fogyasztói fogalom meghatározásnak, másrészt esetében az áru felhasználására szakmai, gazdasági tevékenységi körön belül került sor. Ebből eredően az F. Kft. a békéltető testület előtt panaszos fogyasztóként nem léphetett fel. A vitás ügy fogyasztói jogvitának nem tekinthető. Így a békéltető testületnek az egyezséget jóváhagyó határozat meghozatalára sem volt hatásköre. Hivatkozott továbbá arra, hogy a felperes a Békéltető Testület döntésének kötelezésként történő elfogadására soha nem tett nyilatkozatot (alávetés). Álláspontja szerint jogellenes a határozat azért is, mert annak meghozatalát megelőző eljárásban panaszosként nem az F. Kft., hanem F. T. magánszemély lépett fel. Panaszosként ő került feltüntetésre a békéltető testületi eljárás jegyzőkönyvében is. Ugyanakkor a határozat panaszosként nem F. T.-t, hanem az F. Kft.-t mint gazdasági társaságot tüntette fel, amely egyébként panaszosként nem léphetett volna fel.

A kifejtett indokok miatt a felperes kérte a határozat érvénytelenítését és az alperes marasztalását a perköltségben. Kereseti kérelmének jogalapjaként az 1997. évi CLV. törvény 2. §-ának e) pontjára, 18. §-ának (1) bekezdésére, 19. §-ának (1)-(2) bekezdésére, 34. §-ának (2)-(5) bekezdésére, valamint a 2145/1996. (VI. 13.) Korm. határozat 1.1.1. pontjára hivatkozott.

Az alperes ellenkérelme a kereset elutasítására és a felperes perköltségben való marasztalására irányult. Arra hivatkozott, hogy az 1997. évi CLV. törvény a fogyasztó fogalmát nem szűkíti le a természetes személyre. A testület az eljárás megindításakor megvizsgálta saját illetékességét, megállapította, hogy a panaszolt szolgáltatás nem tartozik az F. Kft. gazdasági, szakmai tevékenységébe. Megjegyezte, hogy sem az A. Kft., sem a H. Kft. felperes nem emelt kifogást a békéltető testület eljárása ellen, és a panaszossal egyezséget kötött.

A beavatkozó a kereset elutasítását kérte. Arra hivatkozott, hogy az A. Kft.-től megvásárolt ablakokat beruházás érdekében vásárolta, és egy apartmanházba építtette be.

Az elsőfokú bíróság a felperes keresetét elutasította. A békéltető testület határozatának végrehajtását felfüggesztő végzését hatályon kívül helyezte. Kötelezte a felperest, hogy fizessen az alperesnek 15 napon belül 10 000 Ft perköltséget, és egyebekben viselje az eljárással kapcsolatban felmerült költségeit.

Ítéletének indokolása szerint a fogyasztóvédelemről szóló 1997. évi CLV. törvény 2. §-ának e) pontja értelmében fogyasztó az a személy, aki - gazdasági vagy szakmai tevékenységi körén kívül - árut vesz, rendel, kap, használ, illetve akinek a részére a szolgáltatást végzik, továbbá aki az áruval vagy szolgáltatással kapcsolatos tájékoztatás vagy ajánlat címzettje. A felperes által a keresetlevélben hivatkozott - a fogyasztóvédelmi szabályozás korszerűsítésének koncepciójáról, valamint az azzal kapcsolatos további feladatokról rendelkező 2145/1996. (VI. 13.) Korm. határozat 1.1. a) pontja szerint a fogyasztó fogalmát arra tekintettel kell meghatározni, hogy a fogyasztó az a természetes személy, aki gazdasági tevékenységi körén kívül árut, illetve szolgáltatást vesz, rendel, kap, használ, továbbá az, aki az áruval, illetve a szolgáltatással kapcsolatos tájékoztatás címzettje. Meg kell azonban vizsgálni, hogy a fogyasztóvédelmi rendelkezések hatályát mely esetekben kell kiterjeszteni a fogyasztókon kívüli személyekre is.

Az elsőfokú bíróság álláspontja szerint a fogyasztóvédelmi törvényt nem a 2145/1996. (VI. 13.) Korm. határozat alapján kell értelmezni, másrészt a kormányhatározat idézett rendelkezése egyáltalán nem zárta ki annak lehetőségét, hogy a fogyasztó fogalmát a megalkotandó törvény a természetes személyek körén kívül, szélesebben határozza meg. Az elsőfokú bíróság határozatának meghozatalánál azt vette figyelembe, hogy a fogyasztóvédelmi törvény értelmező rendelkezése a fogyasztók körére a személy megjelölést használja.

A Ptk. második része tartalmaz rendelkezéseket a személyekről. Ebbe a körbe tartozik az I. cím szerint az ember mint jogalany, a II. cím szerint az állam mint jogalany, a III. cím szerint a jogi személy. A Ptk.-nak e rendszeréből, illetőleg a fogyasztóvédelmi törvény szóhasználatából arra a következtetésre jutott, hogy a fogyasztó nemcsak természetes személy, hanem egyéb feltételek fennállása esetén gazdasági társaság - adott esetben jogi személyiséggel rendelkező korlátolt felelősségű társaság - is lehet. Az egyéb feltétel pedig az, hogy a vásárolt áru, illetőleg az igényelt szolgáltatás az adott személy gazdasági vagy szakmai tevékenysége körén kívül essék. Ez mindössze annyit jelent, hogy az adott áru vásárlása, illetőleg az adott szolgáltatatás igénybevétele kapcsán tevékenysége jellegéből adódóan szakmai tapasztalattal, műszaki ismerettel ne rendelkezzék a fogyasztó.

Az elsőfokú bíróság megállapította, hogy a beavatkozó tevékenysége fogorvosi szolgáltatás, illetőleg ruházat, lábbeli, bőráru, ügynöki nagykereskedelem, egyéb szálláshely szolgáltatás, ingatlan bérbeadása, üzemeltetése, illetőleg egyéb humán egészségügyi ellátás. Ennek következtében részéről egy épület építtetése, ennek keretében nyílászárók vásárlása nyilvánvalóan gazdasági, illetőleg szakmai tevékenységi körén kívül eső tevékenység. Ebből eredően a felperes által hivatkozott hatáskör hiánya az alperes vonatkozásában nem állapítható meg.

Végül a békéltető testületi iratokból megállapította, hogy a beavatkozó Kft. élt panasszal az alperesnél, és az egyezséget is a beavatkozó kötötte. Bár kétségtelen tény, hogy a jegyzőkönyvben a jelenlévők felsorolásánál helytelenül nem a beavatkozó, hanem csupán F. T. neve került feltüntetésre. Ez azonban nem olyan jellegű hiányosság, amely a határozat érvénytelenségét eredményezné, tekintettel arra a körülményre is, hogy a felek egyértelműen tisztában voltak a fogyasztó személyével.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!