Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2005.3.88 I. Törvénysértő az a másodfokú határozat, amely - a csalás bűntette miatt első fokon elítélt terheltek javára - nem alkalmazta az elbírálás idején hatályban levő enyhébb büntetőjogi szabályokat [Btk. 2. §, 318. §; Be. 405. § (1) bek. b) pont, 425. § (1) bek. a) pont].

II. Az üzletszerűség megállapításának feltételei csalásnál [Btk. 137. § 9. pont, 318. §].

A V.-i Városi Bíróság a 2001. május 2-án meghozott ítéletével T. Gy. I. r. terheltet jelentős kárt okozó, üzletszerűen elkövetett csalás bűntettében, 2 rendbeli nagyobb kárt okozó, üzletszerűen megvalósított csalás bűntettében és 1 rendbeli társtettesként elkövetett csalás bűntettében, T.-né H. J. II. r. terheltet pedig jelentős értékre, üzletszerűen elkövetett csalás bűntettében, társtettesként megvalósított csalás bűntettében, csalás bűntettében és 2 rendbeli nagyobb értékre, üzletszerűen elkövetett csalás bűntettében mondta ki bűnösnek. Ezekért a cselekményekért - halmazati büntetésként - az I. és II. r. terheltet egyaránt 1 év 10 hónap börtönbüntetésre, továbbá 2 évi közügyektől eltiltásra ítélte. Kötelezte a terhelteket az okozott kár, az eljárási illeték, valamint a bűnügyi költség megfizetésére is.

A megállapított tényállás rögzíti, hogy a büntetlen előéletű I. és II. rendű terhelt az 1995. augusztus 30-án megvalósított csalási cselekménnyel F. K. sértettnek 1 100 000 forint - meg nem térült - kárt okozott. 1995. év elején, közelebbről meg határozható időpontban elkövetett cselekményükkel Z. Cs. sértettet 300 000 forinttal károsították meg, a kár nem térült meg. I. T. sértettet a terheltek által 1995 szeptemberében véghezvitt cselekmény folytán 70 000 forint kár érte, amelyet a vádirat benyújtását követően megtérítettek. A terheltek 1995. október 13-i cselekménye következtében B. G. sértettnél 300 000 forint kár keletkezett, amely részben megtérült. A II. rendű terhelt 1995. december elején megvalósított cselekménye folytán R.-né B. I. sértett 30 000 forint kárt szenvedett, a kár a vádirat benyújtása után megtérült.

A városi bíróság az elkövetés időpontjában hatályban lévő büntető anyagi jogi szabályokat alkalmazva, a terheltek cselekményét a Btk. 318. §-a (6) bekezdésének b) pontja, (5) bekezdésének b) pontja és (4) bekezdésének b) pontja szerint minősítette.

A kijelölés folytán másodfokon eljáró megyei bíróság a 2003. november 27-én tartott tanácsülésen meghozott ítéletével - azon túlmenően, hogy a bűnügyi zárlatot mellőzte - az I. és II. r. terhelt jelentős kárt okozó, üzletszerűen elkövetett csalás bűntetteként és 2 rendbeli nagyobb kárt okozó, üzletszerűen elkövetett csalás bűntetteként értékelt cselekményét társtettesként végrehajtottnak minősítette, a II. rendű terhelt esetében az érték megjelölést kárra helyesbítette, egyebekben pedig mindkét terheltet érintően az ítéletet helybenhagyta.

A másodfokú bíróság ügydöntő határozata ellen - védője útján - az I. és II. r. terhelt terjesztett elő felülvizsgálati indítványt eljárási szabálysértésre hivatkozva. Sérelmezték, hogy a másodfokú bíróság - jóllehet az elsőfokú ítélet meghozatalának időpontjától két és fél év telt el, amely alatt a személyi körülményeikben változás állt be - nem nyilvános ülést, hanem tanácsülést tartott, s erről értesítést sem kaptak.

A Legfőbb Ügyészség nyilatkozatában a terheltek indítványát törvényben kizártnak tartotta, ugyanakkor a terheltek javára a Be. 405. §-a (1) bekezdésének b) pontjára alapozottan felülvizsgálati indítványt terjesztett elő.

Álláspontja szerint ugyanis az eljárt bíróságoknak a Btk. 2. §-ára tekintettel az elbíráláskor hatályos anyagi jogi rendelkezéseket kellett volna alkalmazniuk, mivel a jelentős kár alsó határa 1997. szeptember 15. napjával kétmillió forintra emelkedett (amelynek folytán az 1. pont alatti cselekménynél a törvényi büntetési tétel enyhébbé vált), a másodfokú eljárás időpontjában pedig a büntetés kiszabására vonatkozó általános részi rendelkezések is jelentősen enyhültek. A 2. pont alatti - Z. Cs. sérelmére elkövetett - cselekmény kapcsán mindemellett az üzletszerűség ismérvei sem tűnnek megállapíthatónak. A cselekmények törvénysértő minősítése törvénysértően súlyos büntetés kiszabásához vezetett.

A Legfőbb Ügyészség érvelése szerint az adott ügyben a fellebbezéseket nyilvános ülésen kellett volna elbírálni, s eljárási - bár nem feltétlen hatályon kívül helyezést jelentő - hiba az is, hogy a tanácsülésen történő elbírálásról a másodfokú bíróság a terhelteket és védőjüket nem értesítette. Mindezekre tekintettel a Legfőbb Ügyészség a másodfokú ítélet hatályon kívül helyezését és a megyei bíróság új eljárásra utasítását indítványozta.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!