Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Győri Ítélőtábla Bf.29/2010/4. számú határozata emberölés bűntette tárgyában. [1978. évi IV. törvény (Btk.) 75. §, 99. §, 166. §, 1998. évi XIX. törvény (Be.) 348. §, 351. §, 371. §, 372. §, 2009. évi LXXX. törvény 56. §] Bírók: Kovács Tamás, Miklós Mária, Zólyomi Csilla

Győri Ítélőtábla, mint másodfokú bíróság

Bf.29/2010/4. szám

A Magyar Köztársaság nevében !

A Győri Ítélőtábla, mint másodfokú bíróság Győrött, a 2010. évi október hó 5. napján megtartott nyilvános ülés alapján meghozta a következő

í t é l e t e t :

Az emberölés bűntette miatt vádlott ellen indult büntető ügyben a Veszprém Megyei Bíróság 2010. évi február hó 4. napján kihirdetett 1.B.741/2009/6. számú ítéletét megváltoztatja, a kényszergyógyítás elrendelésére vonatkozó rendelkezést mellőzi.

Egyebekben az első fokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

A vádlott által az első fokú bíróság ítéletének kihirdetésétől a mai napig előzetes fogvatartásban töltött időt a kiszabott szabadságvesztésbe beszámítja.

I n d o k o l á s:

A Veszprém Megyei Bíróság Veszprémben, 2010. február 4. napján tartott nyilvános tárgyalás alapján hozott és kihirdetett 1.B.741/2009/6. számú ítéletével vádlottat bűnösnek mondta ki a Btk. 166.§ /1/ bekezdésébe ütköző és eszerint büntetendő emberölés bűntettében. Ezért 8 év 6 hónap börtönbüntetésre, mellékbüntetésül 6 év közügyektől eltiltásra ítélte.

Elrendelte a vádlott kényszergyógyítását, rendelkezett a lefoglalt bűnjelekről, kötelezte vádlottat az elsőfokú eljárásban felmerült bűnügyi költség megfizetésére.

Az ítélet ellen a vádlott és védője enyhítésért jelentettek be fellebbezést.

A Győri Fellebbviteli Főügyészség Bf./200/1-I. számú átiratában és képviselője az ítélőtábla nyilvános ülésén az első fokú ítélet helybenhagyását indítványozta. A tényállást, a vádlott bűnösségének megállapítását, a bűncselekmény minősítését a rá vonatkozó jogi indokolással együtt törvényesnek tartotta. A kiszabott fő - és mellékbüntetés enyhítésével a kényszergyógyítás mellőzésével nem értett egyet, mivel a vádlottra kiszabott büntetés az ügyészi álláspont szerint a cselekmény tárgyi súlyával és a helyesen értékelt bűnösségi körülményekkel arányban áll.

A másodfokú eljárásban tartott nyilvános ülésen a védő a fellebbezést fenntartotta, perbeszédében kiemelte a vádlott megbánását, felindultságát, beismerő vallomását, a sértett közrehatását, a házastársak megromlott élethelyzetét, amelynek folyománya volt a vádlott alkoholizmusa. Az enyhítő körülmények súlyozottabb és a súlyosító körülmények eltérő értékelésével indítványozta enyhébb tartamú szabadságvesztés kiszabását. Hivatkozott továbbá arra, hogy a bűncselekmény elkövetése óta eltelt időben védencének nem alakultak ki elvonási tünetei, ezért fizikumára figyelemmel nem tartotta indokoltnak kényszergyógyításának elrendelését, indítványozta olyan büntetés-végrehajtási intézet kijelölését, ahol a vádlott dolgozhat.

A vádlott felszólalásában csatlakozott a védője által elmondottakhoz, hangsúlyozta, hogy a felesége betegsége és munkahelyének megszűnése okozta életvitelük megváltozását. A vádbeli alkalommal a felesége ittasan kötözködött vele, emiatt került felindult állapotba.

A védelmi oldalról bejelentett fellebbezések alapján az ítélőtábla a Be. 348.§ /1/ bekezdésben írtaknak megfelelően a Veszprém Megyei bíróság ítéletét a megelőző eljárással együtt, teljes terjedelmében bírálta felül ennek eredményeként a fellebbezéseket nem találta alaposnak.

A felülvizsgálat körében megállapította, hogy az első fokú bíróság eljárási hibát nem vétett, az ügyben valamennyi, a hiánytalan tényállás megállapításának alapjául szolgáló bizonyítékot körültekintően és perrendszerűen értékelte. Vizsgálta a vádlott nyomozás során, majd a tárgyaláson tett ténybeli és bűnösségére kiterjedő beismerő vallomását, valamint azt az állítását, hogy a sértettet csak megijeszteni akarta egyetlen nagy erejű szúrásával szemben a sértett nem védekezett.

Az első fokú bíróság a vádlott vallomásának és az orvosszakértők véleményének összevetésével állapította meg, hogy a sértett bal kezének kisujj vonalában a kézhátra áthúzódó, 13-14 mm mélységű sérülést a vádlott egyetlen nagy erejű késszúrással akkor okozta, amikor a halálos szívszúrást leadta, ez ellen a sértett kezének felemelésével védekezett. Az ölési cselekmény többszörös szúrással történt véghezvitelét és a sértett erőteljes védekezését az első fokú bíróság nem látta bizonyítottnak, ezért helytálló mérlegeléssel fogadta el a vádlottnak az egyszeri támadásra vonatkozó védekezését, akinek a vallomására egyébként döntően alapította a tényállást.

A tanúk vallomásaiból rögzítette a tényállásban a házastársak életkörülményeinek megromlását, italozó életmódjukat és rendszeres veszekedéseiket, amelyeket a vádlott is elismert.

További bizonyítékként vette figyelembe az orvos- és pszichológus szakértői véleményeket, a tárgyi bizonyítékokat, a helyszíni szemle jegyzőkönyvét, rendőri jelentéseket, mentőszolgálati dokumentumokat és más okirati bizonyítékokat.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!