Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1996.9.457 I. Felfüggesztett pénzbüntetés kiszabása súlyos testi sértés bűntettének kísérlete és a közokirat-hamisítás bűntette miatt a 62 éves, súlyosan beteg, beszámítási képességében súlyos fokban korlátozott vádlottal szemben [Btk. 51. §, 89. § (1) bek., 170. § (2) bek., 274. § (1) bek. b) pont].

II. A hivatalos személy megsértésének vétsége miatt indult eljárás megszüntetése, mivel a jelenleg becsületsértés vétségének minősülő cselekmény sértettje nem terjesztett elő magánindítványt [Btk. 22. § h) pont, 31. §, 180. §, 183. § (1) bek., 232. §, 36/1994. (VI. 24.) AB hat., Be. 213. § (1) bek. b) pont].

Az elsőfokú bíróság a vádlottat súlyos testi sértés bűntettének kísérlete, közokirat-hamisítás bűntette és hivatalos személy megsértésének vétsége miatt 150 napi tétel pénzbüntetésre ítélte, az egynapi tétel összegét 70 forintban állapította meg. A tényállás lényege a következő.

A vádlott elvált családi állapotú, nyugdíjas ügyvéd. A vádlott kóros személyiségzavarban szenved, és szenvedett a cselekmény idején is. Az alkalmazkodó-, beilleszkedőképessége, az önkontrollja gyenge. Kóros személyiségzavara közepes-súlyos fokban korlátozza abban, hogy cselekménye következményeit felismerje, és hogy e felismerésnek megfelelően cselekedjék.

1. 1992. november 21-én 11 óra körüli időben a vádlott megjelent a helyi ABC boltban. Az eladótérben vásárlást színlelve eltulajdonítási szándékkal a ruházatába rejtett, szabálysértési értéket meg nem haladó értékű egy üveg italt, egy flakon étolajat, egy doboz kávét egy db vajat és egy doboz sajtot. A cselekményét a vádlott mozgását figyelő bolti eladó észlelte. A vádlott a pénztárhoz ment az üres kosárral, közölte, hogy nem vásárolt árut, ezt követően szólította fel őt a bolt dolgozója, hogy menjen be vele az irodába. Az irodában tartózkodott ekkor a bolt vezetője, valamint a bolt egyik dolgozója. A boltvezető felszólította a vádlottat, hogy igazolja az áruk eredetét. A vádlott kezdetben arra hivatkozott, hogy ő nem tulajdonított el semmit és megmutatta a táskája tartalmát, amelyben egy másik boltból származó árucikkeket az ajtóval szemközti kisasztalra helyezték el, a vádlott kabátjának a belső zsebeiből pedig előkerültek az itteni boltból eltulajdonított árucikkek. Ezeket az üzletvezető előtti íróasztalra helyezték el.

A boltvezető megkezdte a jegyzőkönyv felvételét, a vádlott azonban személyi adatait nem volt hajlandó közölni neki, ezért polgárőröket hívtak segítségül, akik hamarosan meg is érkeztek. A vádlott a kiérkező polgárőröknek nem volt hajlandó magát igazolni, ezért az utóbbiak eltávoztak az irodából, hogy rendőri segítséget hívjanak. A vádlott ekkor a székről felugrott, felkapta az üzletvezető előtti íróasztalról az előzőleg általa eltulajdonított, egy liter olajat tartalmazó, kb. 1,20 kg súlyú üveget, azzal nyakánál megmarkolva indulatos állapotban közepes erővel, célzottan a boltvezető feje irányába ütött. Az íróasztalánál ülő boltvezető az ütés elől elhajolt, így az üveg az asztalra vágódott, és azon összetört. Amennyiben az ütés a sértett fejét éri, az súlyos testi sértést, akár koponyacsonttörést okozott volna.

Ezután a vádlott a másik, italt tartalmazó üveget is felkapta a kisasztalról, és azt az üzletvezető felé dobta, de ekkor már közbeavatkozott a bolt egyik dolgozója, aki a vádlottat megpróbálta lefogni, így a vádlott dobása az erejét vesztette, az üveg a boltvezetőt a hátán találta el, így sérülés nem keletkezett. A még mindig indulatos állapotban levő vádlottat ezután a jelen levő bolti alkalmazottak lefogták. A dulakodás során a vádlott arccal nekiesett az iroda falán elhelyezett kulcstartó táblának, ennek következtében arcán, ajkán 8 napon belül gyógyuló sérülések keletkeztek.

2. A helyszínre érkezett az egyenruhában levő rendőr zászlós a polgárőrökkel együtt. A rendőr igazolásra hívta fel a vádlottat. A vádlott átnyújtotta a személyi igazolványát az intézkedő rendőrnek, az igazolvány azonban hamis adatokat tartalmazott. A vádlott életkorát illetően volt hamis az igazolásra átadott közokirat. A vádlott születési éve 1930-ról 1920-ra volt átjavítva. A rendőr észlelte a hamisítást, és szóvá tette azt a vádlottnak, aki a jelenlévő előtt sértő, lealacsonyító kifejezéseket használt az intézkedő hivatalos személlyel szemben.

3. A 42 éves rendőr zászlóst a vádlott mások előtt "kommunista bérencnek, ávós pribéknek, gazembernek" titulálta.

A Btk. 232. §-ának (5) bekezdésében írt feljelentést az arra hivatott személy megtette.

A helyi rendőrkapitányság a vádlott ellen az ABC áruház sérelmére elkövetett tulajdon elleni szabálysértés miatt feljelentést tett.

A fellebbezési tárgyaláson jelen levő ügyész - a bizonyítás eredményére is figyelemmel - a hivatalos személy megsértésének a vétsége miatt indított eljárás megszüntetésére, valamint a pénzbüntetés mértékének enyhítésére, végrehajtásának a felfüggesztésére tett indítványt.

A másodfokú bíróság a bűntetti eljárás szabályai szerint felülbírálva az elsőfokú bíróság ítéletét, arra a megállapításra jutott, hogy a városi bíróság ítéleti tényállása, a Be. 239. §-a (2) bekezdésének a) és b) pontjában írt megalapozatlansági hibákban szenved, részben felderítetlen és hiányos.

Az elsőfokú bíróság ítéletében a vádlott elmeállapotára vonatkozó megállapításait az 1992. október 6-án - az ítélethozatalt megelőzően több mint másfél évvel korábban - kelt elmeszakértői vélemény adataira alapozta. Figyelemmel arra is, hogy a vádlott elmeállapota a szakértői véleményben foglaltak szerint az évek során fokozatosan romlott, az első fokú eljárásban felhasznált szakértői vélemény és ekként az ítéleti ténymegállapítások sem tekinthetők aggálytalannak. Nem tárta fel az elsőfokú bíróság a vádlott egyéb megbetegedéseire vonatkozó adatokat, valamint a teljeskörűen a jövedelmi és vagyoni helyzetét. Ez utóbbi személyi körülmények az eltelt idő alatt ugyancsak megváltoztak.

A jogi szabályozás időközi változására figyelemmel megalapozatlanságot észlelt a másodfokú bíróság a tényállás 3. pontjában rögzített cselekmény vonatkozásában is. Az Alkotmánybíróság a 36/1994. (VI. 24.) AB számú határozatával a Btk. 232. §-ának (hatóság vagy hivatalos személy megsértése) alkotmányellenességét állapította meg, és azt a határozat közzétételének napjával megsemmisítette. Egyúttal határozatában kifejtette azt, hogy a hatóság és hivatalos személy becsületének védelmét a Btk. 179. §-a és 180. §-a veszi át. Kijelölte továbbá a rágalmazás és becsületsértés alkotmányos alkalmazásának a határait is.

A Btk. 183. §-ának (1) bekezdése értelmében azonban e bűncselekmények csupán magánindítványra büntethetők, amelynek előterjesztésére - ilyen irányú törvényi követelmények hiányában - az első fokú eljárásban nem kerülhetett sor, arra nem is volt szükség.

A részleges megalapozatlanság kiküszöbölése érdekében a Be. 240. §-a alapján felvett bizonyítás keretében a másodfokú bíróság elrendelte a vádlott ismételt elmeszakértői vizsgálatát, személyi körülményei, vagyoni viszonyai, betegsége tekintetében meghallgatta a vádlottat, és a tárgyalás anyagává tette az e körben rendelkezésre álló orvosi dokumentumokat, továbbá beszerezte a magánindítvány előterjesztésére jogosult Sz. A. rendőr zászlós nyilatkozatát.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!