Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Kaposvári Törvényszék P.21562/2015/9. számú határozata személyiségi jog megsértése tárgyában. Bíró: Makai Lajosné

A Kaposvári Törvényszék

8.P.21.562/2015/9. szám

A Kaposvári Törvényszék a dr. Takács Andrea ügyvéd (....) által képviselt felperes neve és címe szám alatti lakos (Tartózkodási helye: .....) felperesnek - a dr. Boda Róbert (....) ügyvéd által képviselt alperes neve és címe szám alatti alperes ellen személyiségi jog megsértése és sérelemdíj megállapítása iránt indított perében meghozta a következő

í t é l e t e t:

A bíróság a felperes személyiségi joga megsértését megállapítja, az alperesi intézményben fogvatartás során 2014. július 15-től 2015. július 27-ig 3 m2-nél kisebb mozgástér biztosítása miatt. Ezt meghaladóan a felperes keresetét elutasítja.

Kötelezi a felperest, fizessen meg az alperesnek 15 nap alatt 63.500,- (hatvanháromezer-ötszáz) forint perköltséget.

A le nem rótt illetéket az állam viseli.

Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 napon belül 3 példányban benyújtható fellebbezésnek van helye, amit a Pécsi Ítélőtáblának címezve a Kaposvári Törvényszéknél lehet benyújtani.

A másodfokú bíróság az ítélet ellen irányuló fellebbezést tárgyaláson kívül bírálja el, ha a fellebbezés csak a kamatfizetésre, a perköltség viselésére, vagy összegére, illetve a meg nem fizetett illeték megfizetésére vonatkozik, a fellebbezés csak a teljesítési határidővel kapcsolatos, vagy csak az ítélet indokolása ellen irányul.

A másodfokú bíróság tárgyaláson kívül bírálja el a fellebbezést, ha a felek ezt kérték, a másodfokú bíróság a felek bármelyikének kérelmére tárgyalást tart.

Az ítélőtábla előtti eljárásban az ítélet ellen fellebbezést (csatlakozó fellebbezést) előterjesztő fél számára a jogi képviselet kötelező.

A jogi képviselő közreműködése nélkül eljáró fél perbeli cselekménye és nyilatkozata hatálytalan.

A napokban megállapított határidőbe nem számít bele minden évnek a július 15. napjától augusztus 20. napjáig terjedő időszaka.

I n d o k o l á s:

A felperes 2011. július 20. napjától 2013. december 16. napjáig előzetes letartóztatásban volt a alperes neve-ben. Az elsőfokú bíróság rablás bűncselekménye miatt hat év fegyház szabadságvesztés büntetésre ítélte. Fellebbezés folytán a másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét hatályon kívül helyezte, és a felperes szabadlábra helyezésére került sor. 2014. július 15. napjától lopás bűncselekménye elkövetése miatt őrizetbe, majd július 18-ától előzetes letartóztatásba került a felperes. Előadása szerint három hónap időtartamot volt szabadlábon. A felperes a büntetés-végrehajtási intézetben töltött időben az I/11., az I/5. és az I/19-es zárkában elhelyezésekor további 13 személlyel volt egy zárkában, tehát összesen 14-en tartózkodtak egy zárkában. A II/13-as zárkában 12-en voltak, míg az I/13-as, I/2-es zárkákban 4 személy tartózkodott. A 14 személy tartózkodására alkalmas zárkák 35m2 területű, úgynevezett nagy zárka, míg a 4 személy tartózkodására alkalmas kis zárka 12 m2 területű.

A zárkákban az ott elhelyezett személyek száma szerinti emeletes elhelyezésű ágy van, a személyek számához igazodó falra rögzített, darabonként 70x50 cm-es szekrény, amely így a térbe 50 cm-t lóg be, hatszemélyes asztal, hat, köré elhelyezett székkel található, és további, a zárkában tartózkodó személyek számához igazodó összesen 14 szék. A napi tisztálkodási, mosdási lehetőséget egy általában használatos méretű mosdókagyló biztosítja, 1-1,5 m2 helyiség áll rendelkezésre a wc használata céljából. A zárkában 1 méter hosszúságú, a térbe körülbelül 80 cm-re belógó, rögzített, nem lehajtható ruhaszállító áll rendelkezésre, a falon televízió.

A felperes előadása szerint mindig előzetes letartóztatottakkal volt egy zárkában. A fogvatartás ideje alatt burkolótanfolyamot végzett, amelynek gyakorlati munkavégzés része alatt napközben a munkahelyen tartózkodott, és mosodában is dolgozott, a felperes az előzetes letartóztatás ideje alatt folyamatosan dolgozott.

A zárkában tartózkodás idején az ott elhelyezett bútorzat és a férőhelyhez igazodó számú fogvatartott ottléte miatt az egyes szükséges tevékenységeket, mint a mosdást, étkezést, egyszerre elvégezni nem lehetett, ez gyakran nézeteltérésekhez, egymás zavarásához vezetett. A zárkában tartózkodáskor, ha három-négy ember mozogni kezdett, a többinek nem volt lehetősége arra, hogy hasonlóképpen tegyen, így lényegében a mozgás korlátozott volt. Televíziót az tudott nézni, akinek az ágya oly módon helyezkedett el, hogy a televízió képernyőjére takarás nem volt.

Az egyes zárkákban különböző természetű személyek tartózkodtak, és a szűkös, zsúfolt elhelyezés mellett fokozott odafigyelést jelentett az egymáshoz való alkalmazkodás, ami a feszültséget is növelte.

A napi egy óra sétán kívül a zárkából kilépni nem lehetett, nyáron - a munkavégzés idejét levonva - magas hőmérséklet mellett a zsúfolt körülmények fokozottan terhelték az ott tartózkodókat, a felperest.

A négy személyes zárkákban az emeletes ágyak a fal mellé állítottak, a fennmaradó teret azonban itt is az egyéb bútorzat kitölti.

A felperes arra hivatkozott, a zárka alapterületének mintegy 70%-a bútor, a bútorzat számítása nélkül is mintegy 2,5 m2 alapterület jutott egy személyre a zárka alapterületéből, a bútorok alapterületének levonása után pedig csak 1,8 m2.

Az alperes a felperes kártérítési igényét a 30525/2016/5/2015. ált. számú határozatával elutasította.

A felperes előadta, az 1979. évi 11. tvr. 21. § (1) bekezdés szerint az elítélt emberi méltóságát tiszteletben kell tartani, nem lehet őt kínzásnak alávetni, kegyetlen, embertelen, megalázó bánásmódban részesíteni.

A felperes sérelmezte a megjelölt körülmények között összesen a két előzetes letartóztatás időszakát számítva 41 hónapot töltött el, a 12/2010. (XI. 9.) KIM rendelet 3. §-a szerinti elítéltenkénti 6 m3 légtér, és lehetőség szerint a férfi elítéltek esetén 3 m2 mozgástér nem volt biztosított. Előadta, az Alaptörvény XX. és XXI. cikke a testi-, és lelki egészséget és egészséges környezetet, a II. és III. cikke az emberi méltóságot védi.

A Ptk. 2:42. § (2) bekezdése szerint az emberi méltóságot és az abból fakadó személyiségi jogokat mindenki köteles tiszteletben tartani, a személyiségi jogok a törvény védelme alatt állnak.

A felperes arra hivatkozással, hogy az előzetes letartóztatása töltése során az alperesi büntetés-végrehajtási intézetben személyiségi jogait megsértették, kérte a jogellenesen okozott károkért az őt ért nem vagyoni sérelemért az alperesnek sérelemdíj megfizetésére kötelezését a kártérítési felelősség szabályai szerint, amelynek összegét 41 hónapra 4.100.000,- Ft-ban jelölte meg azzal, hogy 2015. szeptember 30. napjától kérte a Ptk. 6:47. § (1), (2), (4) bekezdése szerinti kamat megfizetésére kötelezni az alperest. A felperes igényét az 1959. évi IV. törvény 339. §-ára, 355. §-ára, a Ptk. 2:43. §, a 2:51. § (1) bekezdés a./ pontja, a 2:52. § (1)-(3) bekezdésére, a 2-53. §-ban foglaltakra alapította.

Az alperes a megállapításra vonatozó felperesi keresetet nem vitatta, a sérelemdíj fizetésére kötelezés körében kérte a felperes keresetének elutasítását, a perrel okozott költségek viselésében marasztalását.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!