Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2012.5.118 I. A szerződésen alapuló szolgalom megszűnésének megállapítása során vizsgálandó szempontok [Ptk. 170. § (2) bek.].

II. A másodfokú bíróság reformatórius jogköréből adódóan a fellebbezési (csatlakozó fellebbezési) kérelem és ellenkérelem korlátai között önállóan felülmérlegelheti a bizonyítás eredményét és új tényállást állapíthat meg [Pp. 206. § (1) bek., 221. § (1) bek. és 253. § (2) bek.].

Az s.-i 1576/2. helyrajzi számú ingatlan a felperes, míg az 1576/3. helyrajzi számú ingatlan - egymás között egyenlő arányban - az I. és a II. rendű alperes tulajdona. E két ingatlan az 1576. helyrajzi számú ingatlan megosztásával jött létre, de a peres felek jogelődjei, mint az ingatlan társtulajdonosai már 1977-ben szerződéssel rendelkeztek arról, hogy az alperesek jogelődjeinek "szolgalmi utat" biztosítanak annak érdekében, hogy az egyébként az M. utcával összeköttetésben álló ingatlanrészükről kijárásuk legyen a V. utcára is. Az alperesek 1982-ben vásárolták meg az ingatlan természetben megosztott részét. A felperes jogelődjei - M. J. és akkori házastársa - a tulajdoni hányadukon 1989-ben családi ház építésébe kezdtek. Ennek érdekében került sor az ingatlan fentiek szerinti természetbeni megosztására. A tulajdonközösség természetben történő megszüntetéséről szóló szerződésben - utalással a korábbi tulajdonosok közötti szerződésben foglalt úthasználatra - az alperesek tulajdonába kerülő ingatlan javára 1 méter szélességű átjárási szolgalmat alapítottak, melyet a földhivatal 1990-ben bejegyzett az ingatlan-nyilvántartásba.

A felperes az 1576/2. helyrajzi számú ingatlanon 1999. február 15-én szerzett tulajdonjogot. Az ingatlanon álló szerkezetkész családi ház építését 2002-re fejezte be. Ezt követően az ingatlana V. utcai oldalán 2002-2003 körül motoros kaput létesített, de az annak nyitásához szükséges távirányítót az alpereseknek nem biztosította. Az alperesek között a házassági életközösség 2004-ben megszakadt és úgy rendelkeztek a közös tulajdonukban álló ingatlanról, hogy azt kizárólag az I. rendű alperes használja. Az I. rendű alperes a szerződésen alapuló szolgalmi joga gyakorlásának akadályoztatása miatt 2008-ban birtokvédelmi eljárást kezdeményezett a jegyzőnél. Ennek az eljárásnak az eredményeként egyezséget kötött a felperessel, aki erre tekintettel a szolgalmi utat kialakította, és biztosította részére a bejáráshoz szükséges távirányítót, így az I. rendű alperes jelenleg is gyakorolja - gyalogosan - az átjárásra vonatkozó szolgalmi jogát a V. utca irányába.

A felperes keresetében elsődlegesen az említett szolgalom megszüntetését, másodlagosan a szolgalom megszűnésének a megállapítását és az alperesek kötelezését kérte a szolgalmi jog törlésének tűrésére.

Az I. rendű alperes ellenkérelmében kérte a kereset elutasítását, míg a II. rendű alperes a per során a keresetre nem nyilatkozott.

Az elsőfokú bíróság a felperes elsődleges keresetét elutasította, míg másodlagos keresetének helytadott és megállapította, hogy az s.-i 1576/2. helyrajzi számú ingatlan terhére és az 1576/3. helyrajzi számú ingatlan javára bejegyzett átjárási szolgalmi jog megszűnt, egyúttal rendelkezett a szolgalmi jognak az ingatlan-nyilvántartásból való törléséről. A Ptk. 170. § (2) bekezdése alapján - analógiával alkalmazva a Ptk. 122. §-ában foglaltakat is - azt állapította meg, hogy a felperes részéről, számításba véve a jogelődjének birtoklását is, a szolgalommal érintett terület elbirtoklási ideje a szolgalmi jog 1990. január 1. napjával történt bejegyzésétől számítható, és ennek eredményeként az a bejegyzést követő tíz év elteltével, azaz 2000. január 2-án megszűnt.

Az elsőfokú ítélet ellen a másodlagos kereseti kérelem elutasítása végett az I. rendű alperes fellebbezést, míg az elsődleges kereset teljesítése érdekében a felperes csatlakozó fellebbezést terjesztett elő.

A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta. A jogerős ítélet indokolása szerint az elsőfokú bíróság a perbeli jogvita elbírálásának alapjául szolgáló tényállást helyesen állapította meg és helyes volt az arra alapított döntése is. Megjegyzésként rögzített jogi álláspontja keretében arra mutatott rá, hogy nem tekinthető a szolgalmi jog megfelelő és teljes gyakorlásának az, hogy a jogosult csupán a szolgalmi útnak kijelölendő ingatlanrész kis hányadát veszi igénybe - azt is csak esetenként - az ingatlanára történő be-, illetve kijutás céljából. A bizonyítási eljárásnak az I. rendű alperes által a fellebbezésben sérelmezett hibái kapcsán az egységes ítélkezési gyakorlatra hivatkozással kifejtett álláspontja értelmében a Pp. 206. §-a szerinti szabad bírói mérlegeléssel megállapított tényállás csak akkor támadható sikerrel, ha az feltáratlan, iratellenes, logikai ellentmondást tartalmaz, vagy a bizonyítékok okszerűtlen mérlegelésén alapszik.

A jogerős ítélet ellen, annak az elsőfokú ítéletre is kiterjedő hatályon kívül helyezése és a kereset elutasítása végett az I. rendű alperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet. Ennek indokolása szerint a jogerős ítélet nem felel meg a Pp. 221. §-ában megjelölt tartalmi feltételeknek, érvrendszere nem áll összhangban a bizonyítási eljárás anyagával. Így a másodfokú bíróság által helytelenül megállapított tényállásból levont jogi következtetés azt eredményezi, hogy a határozata a Ptk. 170. § (2) bekezdésébe ütközik, valamint sérti a Ptk. 327. §-ának az elévülés megszakadásával kapcsolatos rendelkezéseit is. Álláspontja szerint az alkalomszerű, eseti használat ugyan nem képezheti alapját a telki szolgalom elbirtoklással való megszerzésének, azonban ebben az ügyben egy létező jogról van szó, ezért ha azt tíz évente csak egyszer, de gyakorolja a jogosult, akkor nem állapítható meg a megszűnése, mert annak egyértelmű kógens feltétele az, hogy azt a jogosult tíz éven át semmilyen formában és mértékben, egyáltalán nem gyakorolta. Változatlanul fenntartotta azt az előadását, hogy 1990 és 1994 között, amikor a felperes jogelődei építkeztek, nagy nehézség árán, de gyakorolhatták a szolgalmi jogukat, amit néha meg is tettek. Ez az akadály viszont 1994 és 1999 között már nem állt fenn, így ő rendszeresen át is járt a felperes ingatlanán, amit az 1999 és 2003 közötti időszakra maga a felperes is elismert. Ennélfogva szerinte nem állapítható meg egyetlen olyan - egyhuzamban fennálló - tízéves időtartam sem, amely tekintetében bebizonyosodott volna, hogy nem gyakorolta a szolgalmi jogát. Sérelmezte, hogy a bíróságok a bizonyítási indítványának nem adtak helyt, annak ellenére sem, hogy az elsőfokú bíróság a személyes előadását ellenmondásosnak minősítette. Kifogásolta, hogy a bíróságok nem tulajdonítottak jelentőséget a II. rendű alperessel a tulajdonukban álló ingatlan rendezésére vonatkozó megállapodásuknak, ami szerinte a rendelkezési jog gyakorlásának minősül.

A felperes felülvizsgálati ellenkérelme a jogerős ítélet felülvizsgálattal támadott részének hatályában való fenntartására irányult.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!