Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1985.12.475 A versenytárgyalási hirdetmény visszavonása esetén nincs alapja a versenytárgyaláson részt vevő vállalkozó részéről az ajánlat elkészítésére időközben fordított költségek megtérítése iránt támasztott követelésnek [Ptk. 6., 199., 339. §, 592. § (1) bek., 14/1982. (IV. 22.) MT sz. r. 7. § (4) bek., 7001/1984. (PK 6.) PM IV. sz. irányelv 6. pont, GK 14. sz.].

A felperes keresetet indított az alperes ellen 128 820 Ft kár megtérítése iránt, mert az alperes az A. Nagyközségi Tanács megbízásából 8 tantermes iskola bővítésének megvalósítására meghirdetett versenytárgyalást a pénzügyi fedezet hiánya miatt visszavonta, így a felperes a versenytárgyalásra készített ajánlat kidolgozásával kapcsolatos költségek összegével károsodott. Keresetében előadta, hogy a kiírt felhívás szerint az ajánlatok beérkezésének időpontja 1983. június 30., azok elbírálásának időpontja pedig 1983. augusztus 15. volt. A felperes szerint az ajánlat kidolgozásához 95 napi teljesítménynek megfelelő munkaráfordítást eszközölt. Álláspontja szerint az alperesnek nem lett volna szabad kiírnia a pályázatot, amíg a tervezett munka pénzügyi fedezete nem volt biztosított.

Az alperes a védekezésében arra hivatkozott, hogy a létesítményre kiírt versenytárgyalási felhívást megbízója, a beruházó kérésére vonta vissza, és erről valamennyi pályázót nyomban értesítette. Mindezek ellenére a felperes megküldte a pályázati anyagot, amelyet - hivatkozva a kiírás visszavonását tartalmazó közlésére - felbontás nélkül visszaküldött. Álláspontja szerint a felperesnek a költsége megtérítésére irányuló igénye alaptalan, mert a versenytárgyaláson való részvétel magában rejti azt a kockázatot, hogy az ajánlat kidolgozásával kapcsolatos költségek nem térülnek meg. A versenytárgyalás kiírása megalapozott volt, amelyet kizárólag azért kellett visszavonni, mert a beruházás teljes befejezéséhez még szükséges pénzügyi fedezetet a megbízója nem kapta meg. Hivatkozott a 14/1982. (IV. 22.) MT sz. rendelet 7. §-ának (4) bekezdésében foglaltakra, amely szerint a versenytárgyalás meghirdetőjének lehetősége van arra is, hogy egyik vállalkozóval se kössön szerződést. Hivatkozott továbbá az Építésügyi és Városfejlesztési Minisztérium 6565/1983. szám alatt a jelen ügyre vonatkozóan kiadott állásfoglalására, amely szerint helyesen járt el, amikor - a pénzügyi feltételek megváltozása következtében - értesítette a versenytárgyaláson részt venni szándékozó vállalkozókat a beruházási munka tárgytalanná válásáról.

Az első fokon eljárt városi bíróság a felperes keresetét elutasította. Az ítélet indokolása szerint a 14/1982. (IV. 22.) MT sz. rendelet 7. §-ának (4) bekezdésében foglaltak lehetőséget biztosítanak a versenytárgyalás meghirdetőjének, hogy egyetlen pályázóval se kössön szerződést. Ennek alapján kizárólag a felperes kockázata volt az ajánlat kidolgozásával kapcsolatban eszközölt ráfordítás. Az első fokú bíróság megítélése szerint nincs jogi jelentősége annak, hogy az alperes mikor vonta vissza versenytárgyalási felhívását. Összehasonlításképpen a bíróság hivatkozott a Ptk. 592. § (1) bekezdésében szabályozott díjkitűzésre, megállapítva, hogy a perbeli esetben az alperes nem ígért díjat a felperes - vagy más pályázó - pályázata fejében, csupán azt a lehetőséget jelölte meg, hogy a felperes több társával együtt versenytárgyaláson vehessen részt. Vizsgálta a bíróság azt is, hogy a felperes követelése érvényesíthető-e a Ptk. 6. §-ában foglaltak alapján, amely szerint a kárnak egészben vagy részben való megtérítésére kötelezhető az, akinek szándékos magatartása más jóhiszemű személyt alapos okkal olyan magatartásra indított, amelyből őt önhibáján kívül károsodás érte. A bíróság megállapítása szerinti a perbeli esetben ez kizárható. A Legfelsőbb Bíróságnak a Ptk. 6. §-ában foglaltakkal kapcsolatos GK 14. sz. állásfoglalása szerint a vállalat a tevékenységének kockázatát maga viseli, még akkor is, ha károsodásra vezető magatartásra más vállalat közlései indították, és a Ptk. 6. §-ában foglaltak alkalmazására abban az esetben kerülhet sor, ha a vállalat közlése annyira határozott, hogy a károsult vállalat kellő megalapozottsággal számolhatott a szerződés lértejöttével.

A bíróság álláspontja szerint a perbeli esetben nem álltak fenn az említett legfelsőbb bírósági állásfoglalásban a kártérítési felelősség alapjául megjelölt követelmények. Az első fokú bíróság végül vizsgálta a felperesi követelésnek a Ptk. 339. §-ában foglaltak szerint meghatározott általános kártérítési szabályok alapján való érvényesíthetőségét. Ennek lehetősége a bíróság szerint azért kizárt, mert az alperes magatartása nem minősíthető jogellenesnek, és úgy járt el, ahogy az az adott helyzetben általában elvárható.

Az ítélet ellen a felperes fellebbezett. A fellebbezésében kérte az első fokú ítélet megváltoztatásával az alperes kereset szerinti marasztalását. Előadta, hogy a meghirdetett versenytárgyalásra az ajánlatát elküldte, de az alperes a beküldési határidő előtt néhány nappal - amikor az ajánlatát már postázta - a versenytárgyalást pénzügyi fedezet hiánya miatt visszavonta. Az első fokú ítélet indokolásában kifejtettekkel csak abban az esetben értene egyet, ha a versenytárgyalást lefolytatták volna, tehát a pályázat alapján a versenyen való részvétel biztosított. A becsatolt iratokból megállapíthatónak tartja, hogy az alperes által kiírt versenytárgyalás megalapozatlan volt, így felelős azokért a károkért, amelyet vállalatának okozott. Az alperes ugyanis a pályázatuk versenyegyeztetésének lehetőségét megakadályozta, és "saját felróható magatartása folytán" felesleges költségeket idézett elő.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!