Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

16/2008. (HÉ 51.) ÖM utasítás

a katasztrófavédelmi eszközök rendszeresítésének szabályairól

A katasztrófavédelmi szervek által használt katasztrófavédelmi eszközök használatba vételét megelőző rendszeresítési eljárás szabályozására a következő utasítást adom ki:

1. Jogszabály, valamint a Belügyminisztérium Rendszeresítési Szabályzatáról szóló 24/2002. (BK 17.) BM utasítás eltérő rendelkezése hiányában a katasztrófavédelmi eszközök rendszeresítése során az utasításban foglaltakat kell alkalmazni.

2. Az utasítás értelmében:

a) rendszeresítési eljárás: eljárás, melynek során megállapításra kerül, hogy az adott katasztrófavédelmi eszközt készenlétben lehet-e tartani;

b) teljes körű rendszeresítési eljárás: dokumentáció, bemutatott mintadarab, eredményes próbahasználat és/vagy csapatpróba, valamint rendszeresítési javaslat alapján lefolytatott engedélyezési eljárás;

c) részleges rendszeresítési eljárás: a teljes körű rendszeresítési eljáráshoz képest egyedi elbírálás alapján egyszerűsített eljárás;

d) általános rendszeresítés: a katasztrófavédelmi szervek részére történő korlátozás nélküli rendszeresítés;

e) korlátozott rendszeresítés: a rendszeresítési iratban külön meghatározott katasztrófavédelmi szerv, illetve állománycsoport részére történő rendszeresítés;

f) csapatpróba: a rendszeresítésre tervezett termék egy vagy több mintadarabjának a kiválasztott állománycsoport által, meghatározott szempontok szerinti kipróbálása - kiképzés és megfelelő begyakoroltság után - a bevetés vagy egyéb szolgálati feladat ellátása során;

g) próbahasználat: a rendszeresítésre tervezett termék mintadarabjának a kiválasztott állománycsoport által, meghatározott szempontok szerinti kipróbálása gyakorlaton;

h) használatbavételi engedélyezési eljárás: a katasztrófavédelmi szervek egy meghatározott, rendszeresítésre kötelezett termék egyedi készenlétben tartásának kérelemre történő engedélyezése;

i) katasztrófavédelmi eszköz: katasztrófavédelmi szervek alapfeladatainak ellátásához szükséges speciális mérőműszer, egyéni védőeszköz, hír- és informatikai eszköz, bevetési eszköz, szakfelszerelés;

j) készenlétben tartás: a szolgálati feladatok ellátására használandó katasztrófavédelmi eszköz bevethető állapotban tartása.

3. Bevetési és kiképzési célokra csak rendszeresített katasztrófavédelmi eszközök használhatók, melyek csoportosítását a melléklet tartalmazza.

4. A főigazgató jogosult a katasztrófavédelmi eszközök rendszeresítésére, illetve rendszerből való kivonására, a készenlétbe tartás felfüggesztésére, az üzemeltetés műszaki feltételeinek meghatározására.

5. A katasztrófavédelmi eszközt abban az esetben lehet rendszeresíteni, ha annak műszaki tulajdonságai a katasztrófavédelem különleges igényeit is kielégítik.

6. A rendszeresítésről a rendszeresítési eljárás során, a termék dokumentációja, az eredményes próbahasználat, vagy csapatpróba, illetve alkalmazási tapasztalatok alapján kell dönteni. A termék sürgős alkalmazási igénye esetén, megfelelő dokumentáció alapján a próbahasználat és a csapatpróba mellőzhető.

7. Részleges rendszeresítési eljárásnak lehet helye abban az esetben, ha a rendszeresítésre tervezett terméket a Magyar Honvédségnél vagy rendvédelmi szervnél már használatba vették. Ebben az esetben az eljárást a szükséges mértékben kell lefolytatni.

8. A közbeszerzési eljárás során beszerzett, még nem rendszeresített katasztrófavédelmi eszközt - a végleges dokumentáció és mintadarab alapján - rendszeresítési eljárás mellőzésével kell a rendszeresített termékek nyilvántartásába felvenni.

9. A katasztrófavédelmi eszköz a főigazgató által kiadott használati engedéllyel is készenlétben tartható, ha annak egyedi kialakítása vagy kis mennyiségű beszerzése miatt általános vagy korlátozott rendszeresítése nem indokolt.

10. A katasztrófavédelmi eszközök rendszerben tarthatóságát az OKF - a használat során szerzett bevetési és kiképzési tapasztalatok alapján - folyamatosan figyelemmel kíséri.

11. Azt a rendszeresített terméket, amelynek biztonságosságát igazoló iratát (műszaki engedély, tanúsítvány, alkalmassági irat) az arra jogosult szerv biztonságtechnikai okból visszavonta, azonnali hatállyal készenlétben tartását fel kell függeszteni, vagy a rendszerből ki kell vonni, használati engedélyét vissza kell vonni.

12. Amennyiben a rendszeresített termék szükségtelenné válik, vagy a használat során nem felel meg a vele szemben támasztott szakmai, biztonságossági követelményeknek a rendszerből ki kell vonni, használati engedélyét vissza kell vonni.

13. A katasztrófavédelmi eszközzel kapcsolatban felmerült - a 11-12. pontban szereplő - hiányosságról az üzemben tartó, a használó haladéktalanul - tájékoztatja a főigazgatót.

14. A főigazgató dönt a katasztrófavédelmi eszköz készenlétbe tartásának felfüggesztéséről, a rendszerből történő azonnali hatályú kivonásáról, vagy a rendszeresítési eljárás lefolytatóját utasítja a rendszerben tartás felülvizsgálatára.

15. A felülvizsgálat során a termék szakmai megfelelőségét az OKF szervezeti egységei véleményezik, mely alapján az eljárást lefolytató javaslatot tesz a főigazgató felé a katasztrófavédelmi eszköz további rendszerben tartására, vagy annak rendszerből történő kivonására.

16. Az eljárást lefolytató értesíti az érintetteket a főigazgató 14-15. pont szerint meghozott döntéseiről.

17. A rendszeresített eszközökről az OKF nyilvántartást vezet.

18. A rendszeresítési eljárás lefolytatására az OKF és területi szervei, a tűzoltóságok, a polgári védelem és tűzoltóság szakmai érdek-képviseleti szervei, a katasztrófavédelmi eszközök gyártója, forgalmazója kezdeményezésére kerülhet sor.

19. A rendszeresítésre történő javaslat alapján a főigazgató elrendeli, vagy elutasítja a rendszeresítési eljárás lefolytatását.

20. A rendszeresítési eljárást a főigazgató által kijelölt szervezeti egység folytatja le.

21. Az eljárást lefolytató szervezeti egység eljárása során:

a) a termék dokumentációja alapján vizsgálja a katasztrófavédelmi eszköz szakmai és biztonságossági megfelelőségét;

b) a termék alkalmazhatóságára tekintettel meghatározza a próbahasználat, csapatpróba végrehajtásának módját, időtartamát;

c) véleményezteti a termék szakmai megfelelőségét az OKF szervezeti egységeivel;

d) az eljárás során keletkezett iratok alapján javaslatot tesz a főigazgató felé a katasztrófavédelmi eszköz rendszeresítésére, vagy annak elutasítására.

22. A csapatpróbát, próbahasználatot az eljárást lefolytató szervezeti egység vezetője írásban rendeli el, végrehajtását megbízottja útján ellenőrizheti.

23. A csapatpróba, a próbahasználat tapasztalatait iratban kell rögzíteni, mely tartalmazza a végrehajtó javaslatát a katasztrófavédelmi eszköz rendszerbe vételére, vagy annak elutasítására.

24. Az elkészült javaslatot az OKF szervezeti egységeinek vezetői ellenjegyzik.

25. A katasztrófavédelmi eszköz rendszeresítéséről, vagy annak elutasításáról a főigazgató dönt.

26. A döntést követően az eljárást lefolytató szervezeti egység elkészíti a rendszeresítési iratot.

27. Az eljárást lefolytató szervezeti egység a rendszeresítésről értesíti az érintetteket.

28. A katasztrófavédelmi szerveknél használatban lévő katasztrófavédelmi eszközök felmérését el kell végezni, és azok rendszeresítésére, vagy a további használat korlátozására az utasítás hatálybalépését követő 180 napon belül javaslatot kell tenni. Az eljárás lefolytatására 60 nap áll rendelkezésre.

29. Ez az utasítás a közzétételét követő nyolcadik napon lép hatályba.

Dr. Gyenesei István s. k.,

önkormányzati miniszter

Melléklet a 16/2008. (HÉ 51.) ÖM utasításhoz

A bevetési és kiképzési célra használható katasztrófavédelmi eszközök csoportosítása

I. kategória: mérőműszerek

1. Mikrometeorológia műszerei

2. Gázkoncentrációmérés műszerei

3. Sugárzásmérő műszerek

4. Egyéb különleges műszerek

II. kategória: egyéni védőeszközök

1. Nehéz gázvédő ruhák és tartozékaik

2. Könnyű gázvédő ruhák és tartozékaik

3. Légzésvédő eszközök

4. Védőkesztyűk

5. Védőcsizmák

6. Védősisakok

7. Mentesítő eszközök

III. kategória: hír- és informatikai eszközök

1. Hírforgalmi eszközök

2. Informatikai eszközök

IV. kategória: bevetési eszközök, szakfelszerelések

1. Speciális gépjárművek

2. Szakfelszerelések

Szakmai indokolás

A rendszeresítés elsődleges feladata, hogy az adott eszköz gyakorlati alkalmazhatóságáról csapatpróba végrehajtásával kellő tapasztalatot szerezzen a próbát végrehajtó állomány. Ezzel kiküszöbölhető, hogy olyan eszköz kerüljön bevetésre, illetve felhasználásra, mely katasztrófavédelmi feladatok ellátására alkalmatlan és veszélyforrást jelent annak használójára.

Az utóbbi időben egyre gyakrabban bekövetkező katasztrófahelyzetek során a bevetésre kerülő katasztrófavédelmi szervek által használt eszközök rendszeresítése jelenleg nem szabályozott. Ez a hiányosság felveti azt a problémát, hogy olyan eszköz kerülhet beszerzésre, illetve bevetésre, amelyekről gyakorlati tapasztalattal nem rendelkeznek a katasztrófavédelmi szervek. Mivel ezen eszközök a beavatkozást segítik, valamint az emberélet védelmét látják el, kiemelt fontosságú, hogy ezen eszközök által biztosítva legyen a megfelelő védelem. Ez azzal oldható meg, ha - a tűzoltó technikákhoz hasonlóan - a katasztrófavédelmi eszközök rendszeresítése megtörténik.

Figyelembe véve a terület szakmai fontosságát, elengedhetetlen, hogy utasítás szabályozza a kérdéses területet, mivel ennek kiemelt szerepe van a katasztrófavédelmi eszközök későbbi beszerzésére.

Az utasítás előkészítésébe valamennyi érintett szervezet bevonásra került. Az utasításban külön került szabályozásra a rendszeresítési eljárás megindítása, a rendszerbe vétel, illetve a rendszerből történő kivonás részletes szabályai. A katasztrófavédelmi eszközök rendszeresítésének utasításba foglalásával elérhető a biztonságos, egészséget nem veszélyeztető munkavégzéshez a megfelelő eszközök kiválasztása. Ezzel garantálható, hogy az utasítás hatálybalépését követően rendszeresítésre kerülő eszközök szakmai szempontból megállják helyüket a katasztrófák elhárítása, valamint a gyakorlatok tartása során.

Tartalomjegyzék