A Fővárosi Ítélőtábla Kbf.89/2015/5. számú határozata vesztegetés bűntette (hivatali vesztegetés elfogadásának bűntette) tárgyában. [2012. évi C. törvény (Btk.) 131. §, 294. §, 438. §] Bírók: Mészáros László, Ruzsás Róbert, Szabó Éva
Kapcsolódó határozatok:
Szegedi Törvényszék Kb.31/2015/2., *Fővárosi Ítélőtábla Kbf.89/2015/5.*, Kúria Bhar.1154/2016/4.
***********
Fővárosi Ítélőtábla Katonai Tanácsa
6.Kbf.89/2015/5. s zám
A Fővárosi Ítélőtábla Katonai Tanácsa mint másodfokú bíróság a Budapesten, a 2016. június 3. napján megtartott nyilvános ülésen meghozta a következő
í t é l e t e t:
A hivatali vesztegetés elfogadásának bűntette és más bűncselekmény miatt vádlott ellen indított büntetőügyben a Szegedi Törvényszék Katonai Tanácsa 2015. március 31. napján kihirdetett Kb.II.31/2015/2/1. számú ítéletét megváltoztatja.
A vádlottal szemben folytatólagosan elkövetett szolgálatban kötelességszegés vétsége (Btk.438.§ (1) bekezdés) miatt indított büntetőeljárást megszünteti.
A halmazati büntetésre vonatkozó utalást mellőzi.
Az eljárás során felmerült 22.860,- (huszonkettőezer-nyolcszázhatvan) forint bűnügyi költséget az állam viseli.
Egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.
Az ítélet ellen fellebbezésnek van helye, amelyet a katonai ügyész az ítélet kézbesítésétől számított 8 (nyolc) napon belül jelenthet be.
I n d o k o l á s
A Szegedi Törvényszék Katonai Tanácsa a 2015. március 31. napján kihirdetett Kb.II.31/2015/2/1. számú ítéletével vádlottat bűnösnek mondta ki a Btk.294.§ (1) bekezdésébe ütköző és a (3) bekezdés a) pont aa) alpont szerint minősülő hivatali vesztegetés elfogadása büntettében, valamint a Btk.438.§ (1) bekezdésébe ütköző folytatólagosan elkövetett szolgálatban kötelességszegés vétségében, ezért - halmazati büntetésül - kettő évi börtönbüntetésre és lefokozásra ítélte. A szabadságvesztés végrehajtását 5 évi próbaidőre felfüggesztette. A szabadságvesztés elrendelése esetére rendelkezett a feltételes szabadságra bocsátás legkorábbi időpontjáról. Az elsőfokú bíróság rendelkezett még az eljárás során lefoglalt tárgyakról, továbbá kötelezte a vádlottat az eljárás során felmerült 22.860,- ft bűnügyi költség megfizetésére.
A tárgyaláson a katonai ügyész a nyilatkozattételre három napi gondolkodási időt tartott fenn, majd a törvényes határidőn belül fellebbezést jelentett be a vádlott terhére, súlyosítás érdekében. A vádlott és védője a kihirdetett ítéletet tudomásul vették.
A katonai ügyész előterjesztette fellebbezésének részletes írásbeli indokolását, amelyben arra tett indítványt, hogy a másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét változtassa meg, melynek keretében mellőzze a börtönbüntetés próbaidőre történő felfüggesztését és közügyektől eltiltás mellékbüntetést szabjon ki. Álláspontja szerint a vádlottal szemben kiszabott büntetés eltúlzottan enyhe.
A Fővárosi Fellebbviteli Főügyészség a BF.832/2015/1. számú átiratában a katonai ügyészi fellebbezést kiegészítésekkel tartotta fenn. Arra tett indítványt, hogy a másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét változtassa meg, a vádlottat volt rendőr zászlósként tüntesse fel, a vele szemben kiszabott börtönbüntetést súlyosítsa, amely mellett már kizárt annak próbaidőre történő felfüggesztése, továbbá tiltsa el a közügyek gyakorlásától. Egyebekben az elsőfokú ítélet helybenhagyására tett indítványt.
A védő a nyilvános ülésen megtartott perbeszédében arra tett indítványt, hogy a másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét hagyja helyben. Utalt arra, hogy ezen indítványát alátámasztják azok a körülmények, hogy jelen büntető ügy alapjául szolgáló cselekmény kapcsán védencének szolgálati viszonya 27 évi kifogástalan rendőri szolgálat után megszűnt, és hogy a bűncselekmény elkövetését teljes egészében beismerte, megbánó magatartást tanúsított. Kifejtette azon álláspontját, hogy ez az ügy bíróság elé állításra nem lett volt alkalmas, ha a vádlott nem tesz teljes körű beismerő vallomást. A katonai vétség elkövetésére a vádlotti beismerésen kívül semmiféle bizonyíték nem volt. A szolgálati viszony megszűnése után a védence 8 hónapig munkanélküli volt, és a helyzetét külön súlyosította, hogy rendőr családból származik.
A vádlott az utolsó szó jogán csatlakozott a védője által előadottakhoz, továbbá elmondta, hogy megbánta a cselekmény elkövetését, kérte az elsőfokú ítélet helybenhagyását.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!