Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Szegedi Ítélőtábla Gf.30214/2009/3. számú határozata kártérítés (BIZTATÁSI KÁR megtérítése) tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 6. §] Bírók: Hámori Attila, Kemenes István, Mányoki Zsolt

SZEGEDI ÍTÉLŐTÁBLA

Gf.I.30.214/2009/3.szám

A M A G Y A R K Ö Z T Á R S A S Á G N E V É B E N !

A Szegedi Ítélőtábla a Dr. Nagy Imre ügyvéd és Dr. Szakál Attila ügyvéd által képviselt (felperes neve, címe) felperesnek - a Dr. Homoki Tamás Ügyvédi Iroda (ügyintéző: Dr. Homoki Tamás ügyvéd) által képviselt (alperes neve, címe) alatti székhelyű alperes ellen bíztatási kár megtérítése iránt indított perében a Bács-Kiskun Megyei Bíróság 2009. április 2. napján kelt 8.G.40.244/2007/22. számú ítéletével szemben a felperes 23. számú fellebbezése folytán lefolytatott másodfokú eljárásban meghozta a következő

Í T É L E T E T :

Az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi a felperest, fizessen meg 15 nap alatt az alperesnek 200.000,- (Kettőszázezer) Ft másodfokú eljárási költséget.

Kötelezi a felperest, fizessen meg az államnak - külön felhívásra - 900.000,- (Kilencszázezer) Ft le nem rótt fellebbezési eljárási illetéket.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I N D O K O L Á S :

A peres felek között létrejött szóbeli, majd 2003. január 6-án és 2004. május 1. napján kelt - mindkét esetben 1-1 évre szóló - írásbeli megállapodás keretében a felperes az alperes által gyártott termékeket megvásárolta és Lengyelországban forgalmazta. Az írásba foglalt szerződések 3/g pontjában úgy rendelkeztek, hogy: "A vevő országába (illetve célországba) történő kivitelhez, illetve forgalomba hozatalhoz szükséges engedélyek beszerzése és bevizsgálások elvégeztetése a Vevő felelőssége, feladata és költsége". A szerződés 4. pontja értelmében a magyar nyelvű cimkével ellátott csomagolás mellett a kiegészítő címke feliraton szereplő lengyel nyelvű szöveg megadása a felperes kötelezettsége és felelőssége.

A szerződésből eredő vitás ügyek rendezésére a felek a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara mellett működő Választottbíróság illetékességét kötötték ki (10/b pont), a

- 2 -

szerződésben nem szabályozott kérdések tekintetében a magyar jog alkalmazását rendelték.

A felperes a termékek lengyel nyelvű csomagolóanyagán önmagát kizárólagos importőrként tüntette fel. Az alperes 2005. szeptember 29. napján arról tájékoztatta a felperest, hogy a szerződéses kapcsolat fenntartását a továbbiakban nem kívánja, a jövőben egy másik lengyel céggel köt forgalmazási szerződést.

A felperes keresetében a Ptk. 6. §-ára hivatkozással 17.636.953,- Ft bíztatási kár megtérítésére kérte kötelezni az alperest. Arra hivatkozott, az alperes 2002. évben szóban azt ígérte, Lengyelországban kizárólagos disztribútorként járhat el. Erre a bíztatásra tekintettel aránytalannak számító költségeket vállalt az alperesi áruk lengyelországi piacra való bevezetése során, mely kiadások hosszútávú megtérülésére számított. Miután az alperes megszüntette a szerződéses kapcsolatot, méltányosnak azt tartotta, hogy kártalanításként fizesse meg a felmerült költségei 50 %-át. Az alperes utaló magatartásaként jelölte meg, hogy a lengyelországi címke szövegezését jóváhagyta.

Az alperes a kereset elutasítását arra hivatkozással kérte, hogy az általa gyártott termékek kizárólagos forgalmazására vonatkozó megállapodást a felperessel nem kötött. Abban a körben, hogy a felperes milyen költségek viselésére vállalkozott, a szerződés 3/g pontjának rendelkezése irányadó. A lengyel nyelvű címke magyar nyelvre fordítása nem történt meg, ilyen szövegezéssel a címke használatának jóváhagyása részéről nem történt meg.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a keresetet elutasította. A Ptk. 6. §-a szerinti szubszidiárius jellegű törvényi szabályozás alkalmazására csak korlátozott lehetőséget látott, mivel a felek között érvényes szerződéses jogviszony állt fenn. Kifejtette, a felek közötti jogvita helyes megítélése kizárólag a közöttük létrejött szerződéses rendelkezések figyelembevételével lehetséges, a Ptk. 6. §-a, mint kivételes jogszabály nem szolgálhat alapul arra, hogy a felperes a rendes üzleti kockázattal járó hátrányait az alperesre hárítsa. Érdemben azt vizsgálta, volt-e az alperes részéről olyan utaló magatartás, mely alapján a kártalanítás alkalmazása szóba jöhetne. Megállapította, a felperes a szerződéses jogviszony fennállta alatt voltaképpen a termékek kizárólagos lengyelországi forgalmazójaként tevékenykedett, azt azonban nem bizonyította, az alperes bármikor is ígéretet tett volna arra, hogy a jövőre nézve is a felperesi cég kizárólagos forgalmazó marad.

A felperes fellebbezésében az elsőfokú ítélet megváltoztatását, keresete szerinti döntés hozatalát kérte. Állította, a cimkézés lengyel változatát az alperes ellenőrizte, azon a kizárólagos importőrként való megjelölését nem kifogásolta. (tanú 1. neve) tanú vallomására utalt, mely véleménye szerint megerősítette, hogy a címke nyomdai sokszorosítása előtt a felek érdemi ellenőrzést végeztek. Álláspontja szerint ellentmondásba került a bíróság annak megállapításával, hogy a felek közötti jogvita eldöntése a szerződések alapján lehetséges, hiszen azokban a felek választottbírósági kikötést tettek, illetékessége hiányát pedig a bíróságnak észlelnie kellene. Vitatta, hogy a nála felmerült kiadások a szokásos üzleti kockázat körébe tartoznának. Ezzel szemben azt állította, a rendes üzleti kockázatot meghaladó ráfordításokat eszközölt a hosszútávú megtérülés reményében, míg az alperesnek ebben az üzleti kapcsolatban semmilyen anyagi kockázata nem volt.

Az alperes az elsőfokú ítélet helybenhagyását kérte.

- 3 -

Gf.I.30.214/2009/3.szám

A fellebbezés alaptalan.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!