Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2007.11.373 Ha végelszámolás folytán megszűnik az a kft., amelynek nem egyenlő arányú, de a házastársi közös vagyonba tartozó üzletrészekkel a házastársak tagjai voltak, a házastársaknak mint volt kft.-tagoknak a pótbefizetések visszatérítésére és az ún. likvidációs hányadra vonatkozó igénye házastársi közös vagyon - Ez az igény a házastársakat a házassági vagyonjogi szabályok szerint egymás közt egyenlő arányban illeti meg [Csjt. 27. §; 1997. évi CXIV. tv. 169. §].

A jogerős ítélet alapjául szolgáló tényállás szerint a peres felek 1982. augusztus 13. napján megkötött házasságát az elsőfokú bíróság a jelen perben hozott 143. számú részítéletével felbontotta, és a részítéletének indokolásában megállapította, hogy a felek házassági életközössége 2000. december hó végén szakadt meg véglegesen, az említett időpontot követően azonban egy ideig még továbbra is mindketten a közös lakásukban ugyan, de egymástól elkülönülve éltek.

A házassági életközösség ideje alatt a felek jelentős értékű ingó- és ingatlan vagyont szereztek, gazdasági társaságokat alapítottak, és közvetlenül vagy közvetetten gazdasági társaságok tevékenységében vettek részt.

A T. Kft. tagjai Ny. F. és Ny. F.-né, a társaság törzstőkéje 3 000 000 forint, amelyből a felperes törzsbetétje 2 250 000 forint, alperesé pedig 750 000 forint összegű.

A K.-K. Kft. törzstőkéje 3 000 000 forint, amelyből a felperes törzsbetétje 2 280 000 forint, az alperesé pedig 720 000 forint.

A K. B. Kft.-ben a felperes 200 000 forint összegű törzsbetéttel, a felek által közösen alapított T. Kft. pedig 16 400 000 forint összegű törzsbetéttel rendelkezik.

A peres felek érdekeltségi körébe tartozik a K. L. Rt., amelynek résztulajdonosai a K. B. Kft. 98,33%-ban, és a T. Kft. 1,67%-ban, továbbá a K.-I. és A. Rt., melynek részvénytulajdonosai a K. L. Rt. 95%-ban és a T. Kft. 5%-ban.

A felperes a K. B. Kft.-ben eredetileg 7 600 000 forint összegű törzsbetéttel rendelkezett ugyan, az ennek megfelelő arányú üzletrészéből azonban a 2000. október 27. napján kelt adásvételi szerződéssel 7 400 000 forint törzsbetétnek megfelelő arányú üzletrészt értékesített a T. Kft.-nek 35 520 000 forint vételár ellenében, melyből az értékesítéskor megfizetésre került 4 080 000 forint, a fennmaradó 31 440 000 forint vételárhátralékot pedig a vevő havi 528 000 forint összegű részletfizetéssel egyenlítette ki. Ezzel összefüggésben a felperesnek a 2000-ben keletkezett jövedelme után 4 582 684 forint személyi jövedelemadó fizetési kötelezettsége keletkezett.

Az alperes viszontkeresetében a házastársi közös vagyon megosztását, és ezen belül - egyebek mellett - a felek közvetlen és közvetett érdekeltségi körébe tartozó gazdasági társaságok közös tulajdonának a felperesi magához váltással történő megszüntetését kérte. Elismerte ugyan, hogy az üzletrész átruházás folytán keletkezett személyi jövedelemadó tartozás a felek közös kötelezettségét képezi, ennek elszámolása mellett azonban a felperes arra való kötelezését kérte, hogy a K. B. Kft.-beli részesedésének a részbeni értékesítése fejében a vevő által részletekben megfizetett 31 440 000 forintos vételárhányad őt megillető fele részét fizesse meg neki.

A felperes keresetében - egyebek mellett - a gazdasági társaságok vonatkozásában a közös tulajdon megszüntetését egyenlő mértékű természetbeni megosztással kérte.

Az elsőfokú bíróság az ítéletével a peres felek közös ingó-,

ingatlan és vállalkozási célú vagyonát - egyéb rendelkezések mellett - akként osztotta meg, hogy megállapította, hogy a T. Kft. - amelyben felperest 2 250 000 forint összegű, az alperest pedig 750 000 forint összegű törzsbetét illeti meg, a K. K. Kft. - amelyben felperest 2 280 000 forint összegű, alperest pedig 720 000 forint összegű törzsbetét illeti meg, valamint a K. B. Kft.-n belül a felperes 200 000 forint összegű törzsbetéte a felek egymás közötti viszonyában az 1/2-1/2 arányú közös tulajdonukat képezi, és ennek megfelelően 1/2-1/2 arányú közös tulajdonukat képezi a K. L. Rt. és a K. I. és A. Rt.-ben megtestesülő közvetett üzletrész is. Az említett gazdasági társaságokban megtestesülő közvetett és közvetlen üzletrészek közös tulajdonát megszüntetette oly módon, hogy az alperes tulajdoni hányadaként megtestesülő üzletrészeket a felperes tulajdonába adta. Kötelezte a felperest, hogy 6 hónapon belül fizessen meg az alperesnek - közös tartozás elszámolása és magához váltás címén - 50 549 008 forint megváltási árat, továbbá 60 napon belül közös követelés elszámolása címén 720 000 forintot, egyebekben pedig a keresetet és a viszontkeresetet elutasította.

Az ítéletének indokolása szerint házastársi közös vagyont - az életközösség megszűnésekor pedig megosztandó házastársi közös vagyont - képez mindazoknak a vagyoni értékű jogosultságoknak és vagyoni tárgyú kötelezettségeknek az összessége, amelyek a gazdasági társasági tag házastársakat az életközösség megszűnésének időpontjában a gazdasági társaságbeli részesedéseik alapján megillették, illetve terhelték. A társaságbeli részesedés vagyoni értéket képvisel, amely családjogi értelemben - függetlenül attól, hogy mindketten ugyanabban a társaságban, de eltérő mértékű hozzájárulással, vagy különböző cégformájú társaságban vesznek-e részt - a házastársak "osztatlan közös tulajdona".

A főszabály szerint a házastársak vagyonrészét a házassági életközösségük megszűnésekor meglévő közös vagyonhoz tartozó gazdaságbeli, társaságbeli részesedésbó1 is természetben kell kiadni. Amennyiben ez pedig bármely okból nem lehetséges, vita esetén a bíróság állapítja meg a megosztás módját.

Az elsőfokú bíróság a lefolytatott bizonyítási eljárás alapján úgy ítélte meg, hogy a gazdasági társaságok természetbeni megosztása nem szolgálja sem a peres felek, sem a gazdasági társaságok érdekeit. A közös vagyonhoz tartozó üzletrészeken fennálló tulajdonközösséget ezért úgy szüntette meg, hogy az alperes tulajdoni hányadait megfelelő megváltási ár ellenében a gazdasági tevékenységet ténylegesen gyakorló felperes tulajdonába adta. Rámutatott arra, hogy - álláspontja szerint - a megosztásnak ez a módja csupán a házastársak közötti kötelmi jellegű elszámolást eredményez.

A gazdasági társaságbeli részesedések életközösség megszakadásakori értékét a perben kirendelt igazságügyi könyvszakértő véleménye alapján 123 173 000 forintban határozta meg, mert a szakvélemény szerint ez a tőkeérték azonos a felek tulajdonosi körébe tartozó cégek - halmozódást nem tartalmazó - könyv szerinti értékével.

Az "elvi végelszámolás" módszerével a szakértő megállapította, hogy a peres felek együttes tulajdonában 105 680 700 forint saját tőkeérték van, melyet az elsőfokú bíróság az ítélkezése alapjának tekintett. Ennek az összegnek a fele, azaz 52 840 350 forint felperes általi megfizetése ellenében a gazdasági társaságokban megtestesülő közös tulajdont megszüntette, és alperes tulajdoni hányadát felperes tulajdonába adta.

Nem volt vitatott a felek között, hogy az üzletrész értékesítéséből a felperesnek 2000. évre 4 582 684 forint személyi jövedelemadó tartozása keletkezett.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!