Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Bfv.962/2007/5. számú határozata lopás vétsége tárgyában. Bírók: Molnár Gábor, Schäfer Annamária, Szabó Győző

Kapcsolódó határozatok:

Pesti Központi Kerületi Bíróság B.3503/2003/46., Fővárosi Törvényszék Bf.9605/2006/4., *Kúria Bfv.962/2007/5.*

***********

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG LEGFELSŐBB BÍRÓSÁGA

Bfv.II.962/2007/5. szám

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága Budapesten, a 2008. évi április hó 3. napján tartott nyilvános ülésen meghozta a következő

v é g z é s t :

A lopás vétsége és más bűncselekmény miatt a ellen folyamatban volt büntetőügyben a terhelt által benyújtott felülvizsgálati indítvány elbírálása során a Pesti Központi Kerületi Bíróság 18.B.XIV.3503/2003/46. számú ítéletét és a Fővárosi Bíróság 26.Bf.XIV.9605/2006/4. számú ítéletét hatályában fenntartja.

A felülvizsgálati eljárásban felmerült 3600 (háromezer-hatszáz) forint bűnügyi költséget az állam viseli.

E végzés ellen fellebbezésnek és felülvizsgálatnak nincs helye, s ebben az ügyben sem az indítvány előterjesztője, sem azonos tartalommal más jogosult újabb felülvizsgálati indítványt nem nyújthat be.

I n d o k o l á s

A Pesti Központi Kerületi Bíróság a 2006. június hó 16. napján kihirdetett 18.B.XIV.3503/2003/46. számú ítéletével a terheltet bűnösnek mondta ki lopás vétségében és bűnsegédként elkövetett lopás vétségének kísérletében. Ezért őt - halmazati büntetésül - 10 hónap fogházbüntetésre és 2 év közügyektől eltiltásra ítélte. Rendelkezett az előzetes fogva tartás beszámításáról és a bűnügyi költség viseléséről.

A megállapított tényállás lényege a következő:

I.

A terhelt 2003. július 8-án éjjel 1 óra 30 perc körül egy a nyomozás során ismeretlenül maradt társával együtt a Budapest XIV. kerületi családi házhoz ment. Mialatt a terhelt a ház előtt figyelt, addig ismeretlen társa bemászott a kertbe. A ház bejárati ajtaját ismeretlen módon kinyitotta és behatolt a lakásba. A szomszédok észlelték a betörőket és kihívták a rendőrséget, akik a bűncselekmény befejezését megakadályozták. A lopással veszélyeztetett érték a 200.000 forintot nem haladta meg.

II.

A terhelt 2003. október 23-án 22 óra 30 perc körül bement a Budapest, V. kerületi lakásba és onnan magával vitte a sértett tulajdonát képező három darab arany nyakláncot a rajtuk lévő medállal együtt, továbbá 40.000 forint készpénzt és három OTP, valamint egy Raiffeisen bankkártyát is. A bűncselekménnyel okozott kár nem haladta meg a 200.000 forintot, az kb. 190.000 forint volt.

A bíróság a terhelt cselekményeit a Btk. 316. § (1) bekezdésében meghatározott, a (2) bekezdés I. fordulata szerint minősülő és büntetendő bűnsegédként elkövetett lopás vétsége kísérletének (tényállás I. pontja), valamint a Btk. 316. § (1) bekezdésében meghatározott, a (2) bekezdés I. fordulata szerint minősülő és büntetendő lopás vétségének minősítette.

A kölcsönös fellebbezések folytán másodfokon eljárt Fővárosi Bíróság a 2007. szeptember hó 27. napján tartott nyilvános ülésen meghozott 26.Bf.XIV.9605/2006/4. számú ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta. A terhelt cselekményét 4 rb. készpénzhelyettesítő fizetési eszközzel visszaélés vétségének is minősítette. A szabadságvesztés tartamát 1 év 6 hónap fogházra súlyosította és rendelkezett a lefoglalt bűnjelekről. Egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.

A Fővárosi Bíróság szerint tévedett az elsőfokú bíróság, amikor a 4 db bankkártyával kapcsolatos cselekményt nem minősítette.

Nem értett egyet a Fővárosi Főügyészség álláspontjával sem, amely szerint az elkövetés idején e bűncselekményt csak akkor kellett megállapítani, ha más bűncselekmény nem valósult meg, márpedig a tényállás szerint a terhelt a sértett lakásából aranytárgyakat és készpénzt is eltulajdonított. Tekintettel arra, hogy a jelenleg hatályos törvény e kitételt mellőzte, ez a terhelt számára kedvezőtlenebb, így a jelen eljárásban az elkövetéskori minősítés az irányadó.

A Fővárosi Bíróság szerint az elkövetés idején hatályos más bűncselekmény meg nem valósulására vonatkozó törvényi kitétel a vonatkozó jogirodalommal összhangban csupán látszólagos anyagi, illetve látszólagos alaki halmazat esetén értelmezhető.

A Büntetőjogi Kommentár (II. kötet 734-736. oldal) értelmében a (7) bekezdés szerinti valóságos anyagi halmazat esetén a bűncselekmény megállapítását az elkövetéskori jogszabály sem zárta ki.

A Btk. 313/C. §-án kívüli bűncselekményen kívül tehát más bűncselekmény - a jelen ügyben a lopás elkövetése - nem zárja ki a vele valóságos anyagi halmazatban lévő készpénzhelyettesítő fizetési eszközzel visszaélés vétségének a megállapítását.

A másodfokú bíróság ezért ennek megfelelően minősítette további 4 rb. a Btk. 313/C. § (7) bekezdése szerint minősülő és büntetendő készpénzhelyettesítő fizetési eszközzel visszaélés vétségének is a terhelt cselekményeit.

A bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen a terhelt nyújtott be felülvizsgálati indítványt - a Be. 416. §-a (1) bekezdésének b) pontja alapján - arra hivatkozással, hogy cselekményének a törvénysértő minősítése folytán törvénysértően súlyos büntetés kiszabására került sor.

Tévedett a másodfokú bíróság, amikor cselekményét a lopás megállapítása mellett 4 rb. készpénzhelyettesítő fizetési eszközzel visszaélés vétségének is minősítette. Az elkövetés idején hatályos törvény szerint ugyanis e bűncselekményt csak akkor kellett megállapítani, ha más bűncselekmény nem valósult meg. A tényállás szerint azonban más bűncselekmény, a lopás is megvalósult.

Amennyiben a terhelt számára kedvezőbb az elkövetéskori törvény, mint az elbíráláskori jogszabály, akkor a kedvezőbbet kell alkalmazni.

Az a körülmény, hogy a vonatkozó szakirodalom szerint már az elkövetéskori jogszabály alkalmazásakor is meg kellett állapítani a készpénzhelyettesítő fizetési eszközzel visszaélés vétségét, az csupán a jogirodalom szerinti kívánalom, mert ekkor a jogalkotó még nem szabályozta sui generis bűncselekményként ezt a magatartást. Éppen az irodalom állásfoglalása indikálta azt, hogy a Btk. egyértelműen büntetni rendelje ezt a cselekményt.

Az elkövetéskor a bankkártya használata és eltulajdonítása még nem volt gyakori, ezért jogalkotó sem szankcionálta külön a lopáson felül.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!