Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Szegedi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.455/2006/2. számú határozata felmondás (RENDKÍVÜLI felmondás) tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 81. §, 358. §, 1992. évi XXII. törvény (Mt.) 88. §, 92. §, 96. §, 199. §, 202. §] Bíró: Szőllősiné dr. Tóth Zsuzsanna

Kapcsolódó határozatok:

*Szegedi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.455/2006/2.*, Szegedi Törvényszék Mf.22128/2006/2., Kúria Mfv.10381/2007/3.

***********

Szegedi Munkaügyi Bíróság

4. M. 455/2006/2.

MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN !

A Szegedi Munkaügyi Bíróság a Dr. Szatmári Sándor ügyvéd által képviselt felperes neve felperes cime szám alatti lakos felperesnek - a Dr. Demeter Attila ügyvéd által képviselt alperes neve alperes címe szám alatti székhelyű alperes ellen rendkívüli felmondás miatt indított perében az alulírott helyen és napon meghozta a következő

Í T É L E T E T

A bíróság kötelezi az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 475.000 (Négyszázhetvenötezer) Ft munkabért, valamint ezen összegnek 2005. augusztus 26-tól a kifizetés napjáig járó minden naptári félév teljes idejére az adott naptári félévet megelőző napon érvényes jegybanki alapkamattal megegyező mértékű kamatát.

Ezt meghaladóan a felperes keresetét elutasítja.

Kötelezi felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 200.000 (Kettőszázezer) Ft perköltséget.

Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított tizenöt napon belül van helye fellebbezésnek a Csongrád Megyei Bírósághoz. A fellebbezést három példányban a Szegedi Munkaügyi Bíróságnál kell előterjeszteni.

Ha a fellebbezés csak az ítélet indokolása ellen irányul, azt a megyei bíróság tárgyaláson kívül bírálhatja el, de a fellebbezésben a tárgyalás megtartását kérheti a fellebbező fél.

Ha a fellebbezés csak a perköltség viselésére, vagy összegére, a kamat fizetésére, illetve a teljesítési határidőre vonatkozik, azt a megyei bíróság tárgyaláson kívül bírálhatja el, de a fellebbezésben a tárgyalás megtartását kérheti a fellebbező fél.

I N D O K O L Á S

A bíróság a következő tényállást a peres felek előadásai, a per iratai és az ide csatolt 2. M. 10/2006. számú per iratai alapján állapította meg.

A felperes 2004. június 30-tól állt az alperes alkalmazásában gazdasági vezető munkakörben. Munkaszerződése határozott időre, egy évre szólt. A határozott idő lejártakor a felek további egy évvel meghosszabbították a felperes munkaviszonyát.

A 2004. június 30-án kötött munkaszerződés 8. pontja előírja, hogy a jelen munkaszerződésben rögzített munkabért évente egy alkalommal a felek felülvizsgálják, annak emelésére - rendkívüli helyzet kivételével - minimálisan az előző évi infláció mértékének megfelelően sor kerül. Miután a munkaviszonyból egy év eltelt és a munkaszerződés újabb egy évre meghosszabbításra került, aktuálissá vált volna a 8. pont teljesítése, ez azonban 2005. augusztus végéig elmaradt. Ezért a felperes 2005. augusztus 25-én kelt rendkívüli felmondásával munkaviszonyát 2005. augusztus 31-i hatállyal megszüntette. A rendkívüli felmondásban utalt a munkabér felülvizsgálatának elmaradására, és arra, hogy ennek következtében 2005. július 1-től a munkáltatónak 32.300 Ft/hó összeggel kellett volna a munkabérét megemelni minimálisan. Ezt azonban a társaság elmulasztotta. Emiatt kényszerült arra, hogy a határozott idejű munkaszerződését a munkáltató súlyos szerződésszegésére alapozva rendkívüli felmondással megszüntesse.

Az alperes a rendkívüli felmondást - az abban foglaltak elfogadása nélkül - átvette 2005. augusztus 26-án. 2005. augusztus 29-én az ügyvezető írásban reagált a felperes rendkívüli felmondására, vitatva az abban foglalt indok valóságát, illetve okszerűségét, tudomásul véve azonban a munkaviszony ilyen módon való megszüntetését.

Az alperes ezt követően a rendkívüli felmondás jogellenessége miatt, a jogellenességből eredő igénye érvényesítése iránt a munkaügyi bírósághoz keresetet nem terjesztett elő.

A felperes utolsó négy negyedévi átlagkeresete 475.000 Ft volt.

A felperes 2006. január 5-én kelt és a bírósághoz 2006. január 9-én érkezett keresetében elsődlegesen azt kérte, hogy a bíróság kötelezze az alperest a 2005. szeptember 1-től a határozott idő lejártáig, vagyis 2006. június 30-ig terjedő időszakra eső és havi 475.000 Ft-tal számított, összesen 4.750.000 Ft megfizetésére. Elsődleges keresetét azzal indokolta, hogy a munkáltató jogorvoslattal a rendkívüli felmondással szemben nem élt, ezért a felperes igényelheti a munkavállaló rendkívüli felmondása esetére az Mt-ben felsorolt juttatásokat, vagyis a felmondási időre járó átlagkeresetet, a végkielégítést és felmerült kárát. Ebből eredően álláspontja szerint igényt tarthat a határozott időből hátralévő időre eső munkabérére.

Másodlagosan azt kérte, hogy a bíróság kártérítés címén kötelezze az alperest 2005. november 30-tól a felperes által keresett havi 57.000 Ft bér és a 475.000 Ft különbözetének 2006. január 1-től pedig havi 62.500 Ft és a 475.000 Ft különbözetének megfizetésére. Utóbb másodlagos keresetétől elállt.

Az alperes ellenkérelme a kereset elutasítására irányult. Álláspontja szerint a felperes jogellenesen élt rendkívüli felmondással, ezért őt nem illetik meg a munkavállaló rendkívüli felmondása esetére előírt juttatások. Vitatta, hogy ilyen esetben a munkáltatónak kellene jogorvoslattal élnie a rendkívüli felmondással szemben. Álláspontja szerint a juttatások csak akkor illetnék meg a felperest, ha a munkáltató elfogadta volna a rendkívüli felmondást, márpedig erre nem került sor, hiszen a munkáltató válaszlevelében vitatta az indokolásban foglaltakat.

A felperes keresete az alábbiak szerint részben alapos, túlnyomórészt azonban alaptalan.

Az Mt. 202. § (1) bekezdés c.) pontja értelmében a keresetlevelet az intézkedés közlésétől számított 30 napon belül lehet előterjeszteni a rendkívüli felmondással kapcsolatban.

E jogszabályi rendelkezés a jogorvoslati lehetőséggel kapcsolatban nem tesz különbséget munkáltatói, illetve munkavállalói rendkívüli felmondás között, a mondat megfogalmazásában nem használja sem a munkáltató, sem a munkavállaló kifejezéseket, hanem általánosságban beszél intézkedésről, illetve rendkívüli felmondásról. Ebből következően viszont a feleket azonos módon és azonos feltételek mellett illeti meg jogorvoslati lehetőség a másik fél rendkívüli felmondása esetére.

Mindemellett sértené az ügyfélegyenlőség elvét is, ha valamelyik félnek a törvény hátrányosabb, vagy előnyösebb jogorvoslati lehetőséget biztosítana. Hangsúlyozandó azonban, hogy a fenti jogszabályi rendelkezésből nem is következik semmiféle megkülönböztetés e téren a munkáltató és munkavállaló között.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!