Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2017.12.388 I. Az ugyanazon elkövető tettesként és részesként megvalósított cselekményei nem alkotnak törvényi egységet [Btk. 12. §].

II. A res iudicata a jogerő beállta után perújítási ok, de annak téves megállapítása és emiatti eljárásmegszüntetés felülvizsgálati ok [Be. 6. § (3) bek. d) pont, 373. § (1) bek. I/d) pont, 408. § (1) bek. b) pont, 416. § (1) bek. c) pont].

[1] A költségvetési csalás bűntette és más bűncselekmények miatt indított büntetőügyben az Sz.-i Törvényszék a 2016. június 14-én megtartott nyilvános tárgyaláson meghozott végzésében F. T. V. r. terhelttel szemben az 1 rendbeli, a Btk. 396. § (1) bekezdés a) pontjába ütköző és az (5) bekezdés b) pontja szerint minősülő üzletszerűen, folytatólagosan elkövetett, különösen nagy vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntette miatt indított büntetőeljárás megszüntette.

[2] A jogerős végzés ellen a fellebbviteli főügyészség terjesztett elő felülvizsgálati indítványt a Be. 416. § (1) bekezdés a) pontjában írt okból a terhelt terhére.

[3] Az indítvány indokolása a következőket tartalmazza:

[4] A B. Megyei Főügyészség 2011. október 20-án benyújtott vádirata alapján a P. Törvényszék a 2014. október 8-án kihirdetett ítéletében F. T. - az ügyben - XIV. r. terheltet a bűnsegédként elkövetett költségvetési csalás bűntette [Btk. 396. § (1) bek. a) pont, (2) bek. a) pont] miatt emelt vád alól felmentette.

[5] A megállapított tényállás lényege szerint a H. Kft. önálló képviseletére jogosult személyek 2004. május 20-tól 2009. május 6-ig F. A., 2009. május 6-tól K. K. voltak. A cég tagja volt 2004. május 20-tól 2009. május 6-ig F. T. XIV. r. terhelt. A XIV. r. terhelt 2007 nyarán találkozott az I. r. terhelttel, aki elmondta neki, miszerint, ha csökkent munkaképességű munkavállalókat foglalkoztat a cég, akkor különböző mértékű állami támogatásokat lehet igényelni utánuk. Abban az esetben 100 százalékos mértékű az állami támogatás, amennyiben a munkavállaló rendelkezik ún. 7 pontos orvosi igazolással, ami a súlyos mozgáskorlátozottságot igazoló elsőfokú orvosi szakvéleményt jelenti. F. T. terhelt ezt követően konzultált édesapjával, aki támogathatónak tartotta a javaslatot és ezt követően olyan irányú munkaerő-felvételt hirdettek, amelynek alapkövetelménye volt az ORSZI vagy OOSZI iratokkal, illetve a 7 pontos orvosi igazolással rendelkezés. Az állami támogatásokkal kapcsolatos ügyintézésre a Kft. szerződést kötött a T. Kft.-vel, amely elkészítette a Kft. akkreditációját. 2007. október 24-én a Kft.-t akkreditált foglalkoztatóvá nyilvánították. A támogatás iránti kérelmek elkészítését és a havi elszámolásokat is a T. Kft. készítette el, a kifizetett állami támogatás 10 százalékának megfelelő díjazás ellenében. A cég cégnyilvántartásba bejegyzett ügyvezetőjeként F. T. terhelt testvére került feltüntetésre, akinek a nevével egy névbélyegzőt készítettek és azokkal ellátták az állami támogatás iránti kérelmeket. Azokban kapcsolattartóként az I. r. terhelt neve került feltüntetésre. Az I. r. terhelt H. J.-t és Gy. Á.-t rehabilitációs ügyintézőként vette fel a Kft.-hez, azonban e két személy tényleges tevékenységet a Kft. részére nem végzett. Az ő felvételükkel kapcsolatosan az elsőfokú orvosi szakvéleményt az I. r. terhelt szerezte be, azok valótlan tartalmáról tudomással bírt, azzal együtt, hogy az említett munkavállalók tényleges tevékenységet a Kft.-nél nem végeztek. F. T.-nek ezen említett tényekről kétséget kizáróan bizonyíthatóan nem volt tudomása. A Kft. e két munkavállaló után, 2007. november 12. és 2008. március 26. közötti időszakban négy alkalommal nyújtott be bértámogatás iránti kérelmet az illetékes munkaügyi központhoz, összesen 1 788 602 forintot igényelt jogosulatlanul, mely összeg kiutalásra is került és e vonatkozásban a kérelmek benyújtásakor F. T. orvosi szakvéleményt csatolt.

[6] A fenti tényállási ponthoz fűzött indokolás kifejti, hogy a tettesi alapcselekmény elkövetője nem a megvádolt személy, azaz F. T., hanem jelen esetben a nyilvánvalóan a cég képviseletére jogosult, külföldön élő testvér, F. A. volt. F. T. terhelt bűnössége, még bűnsegédi minőségben sem nyert bizonyítást.

[7] A Gy.-i Ítélőtábla a 2016. január 26-án kihirdetett végzésével az elsőfokú ítéletet hatályon kívül helyezte és elrendelte, hogy a megismételt elsőfokú eljárásban az ügyet az Sz.-i Törvényszék tárgyalja.

[8] Időközben a B. Megyei Főügyészség 2014. július 18-án vádiratot nyújtott be költségvetési csalás bűntette és más bűncselekmények miatt. A büntetőügynek F. T. az V. r. terheltje.

[9] A vádirat 7. tényállási pontja szerint a H. Kft. képviseletében ténylegesen F. T. terhelt járt el. A Kft. 2007. évig munkavállalókkal nem rendelkezett, ezt követően azonban az V. r. terhelt tudomást szerzett a megváltozott munkavállalók állami támogatási rendszeréről, illetve arról, hogy a legmagasabb állami támogatást a súlyos mozgáskorlátozottságot igazoló elsőfokú orvosi szakvéleményekkel lehet megszerezni. Ekkor F. T. V. r. terhelt a Kft. nevében munkavállalókat kezdett felvenni, akik részére az V. r. terhelt kérése alapján a XI. r. terhelt kiállította a szükséges szakvéleményeket, függetlenül a munkavállaló mozgásszervi állapotától. A munkavállalók a nevükre kiállított szakvéleményeket nem kapták meg, azt a Kft. a pályázatai során a legmagasabb állami támogatás megszerzése érdekében használta fel. Ezt követően a tényállás részletezi 15 pontban az egyes pályázati kérelmeket, majd rögzíti, hogy a Kft. összesen 65 272 869 forint állami támogatást vett igénybe jogosulatlanul a XI. r. terhelt által kiállított 73 db súlyos mozgáskorlátozottságot igazoló, a munkavállalók vonatkozásában valótlan adatokat tartalmazó orvosi szakvéleményekkel.

[10] A főügyészség F. T. V. r. terheltet költségvetési csalás bűntettével [Btk. 396. § (1) bek. a) pont, (5) bek. b) pont], és 73 rendbeli felbujtóként elkövetett hivatalos személy által elkövetett közokirat-hamisítás bűntettével [Btk. 343. § (1) bek. c) pont] vádolta.

[11] Az Sz.-i Törvényszék a 2016. június 14-én megtartott nyilvános tárgyaláson meghozott végzésében F. T. V. r. terhelttel szemben az 1 rendbeli, a Btk. 396. § (1) bekezdés a) pontjába ütköző és az (5) bekezdés b) pontja szerint minősülő üzletszerűen, folytatólagosan elkövetett, különösen nagy vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntette miatt indított büntetőeljárást a Be. 309. § (1) bekezdése alapján, a Be. 267. § (1) bekezdés d) pontjában írt okból megszüntette.

[12] A végzés indokolásában arra hivatkozott, hogy a vád szerinti cselekmények és a jogerős ítélettel (P.-i Törvényszék 2014. október 8-án kihirdetett F. T. terhelt vonatkozásában 2014. október 10-én jogerős ítélet) elbírált cselekmények elkövetési időpontjai lényegében átfedik egymást és valamennyi időpont a korábbi vádemelés előtti. A 6/2009. BJE határozatra utalva kifejtette, hogy a költségvetési csalás esetében a vádemelés időpontja zárja le a bűncselekményegységet, amelyet alkotó különböző részcselekményeket egy eljárásban kell elbírálni, s ha erre bármely okból nem került sor, az utóbb ismertté vált részcselekmények önálló elbírálását a res iudicata kizárja.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!