Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1977.7.273 I. Ha a volt házastársak közös tulajdonában álló házban csak az egyikük lakik, a közös tulajdon megszüntetése iránt indított perben méltánylandó körülmények olyan döntést indokolhatnak, amely a bennlakás által okozott értékcsökkenés következményeit nem, vagy csak részben hárítja a bennlakóra [Ptk. 148. §, PK 10. sz.].

II. Szerződéses kikötés hiányában kamat csak a kötelezett késedelembe esésétől kezdve jár. A másik fél tulajdoni hányadát magához váltó tulajdonostárs mindaddig nem esik késedelembe, amíg a bíróság a magáhozváltási összeget meg nem határozta, és a teljesítésre megszabott határidő nem telt el [Ptk. 232., 301. §].

III. A közös tulajdon megszüntetésénél a bíróságnak mindig vizsgálnia kell a felek törvényes érdekeit és az ezek megóvását szolgáló intézkedéseket hivatalból kell megtennie. A tulajdonjogát elvesztő tulajdonostársnak a megváltási összegre vonatkozó igényét is megfelelően biztosítani kell [Ptk. 250. § (2) bek.].

A peres felek házastársak voltak és közös tulajdonuk volt az a házasingatlan, amelyben az alperes lakik.

A közös vagyon megosztása iránti perben a járásbíróság az említett ingatlanon fennálló közös tulajdonnak árverési értékesítés útján való megszüntetését rendelte el.

A másodfokú bíróság az első fokú bíróság ítéletének a házingatlanon fennálló közös tulajdon megszüntetésére vonatkozó rendelkezését akként változtatta meg, hogy a felperes tulajdoni hányadát az alperes tulajdonába adta és az alperest arra kötelezte, hogy 1975. december 1-től kezdődően havi 1000 Ft-os részletekben fizessen meg a felperesnek 166 332 Ft-ot és "ennek, illetőleg a törlesztések folytán csökkenő tőkeösszegeknek 5%-os kamatát". A megyei bíróság kimondotta, hogy egy részlet elmulasztása esetén az egész hátralék esedékessé válik, egyben elrendelte az illetékes földhivatal megkeresését az alperes tulajdonjogának bejegyzése végett.

A másodfokú bíróság ítélete ellen a Pp. 270. §-ának (1) bekezdése alapján emelt törvényességi óvás alapos.

A Legfelsőbb Bíróság PK 10. számú állásfoglalásának IV. pontja értelmében, ha méltánylandó körülmények mást nem indokolnak, a saját bennlakása folytán előállott értékcsökkenés következményeit a közös tulajdon megszüntetésével kapcsolatosan mind a magához váltás folytán fizetendő ellenértéknek, mind pedig az árverési vételár felosztási arányának meghatározásánál a bennlakó tulajdonostársnak kell viselnie.

Az állásfoglalás indokolása kiemeli, hogy a különváltan élő vagy a volt házastársak közös tulajdonának megszüntetése során is előfordul, hogy a közös házban csak az egyikük lakik, és ilyenkor figyelembe kell venni a különélő házastársak és a volt házastársak lakásának a használata kérdésében irányadó szempontokat is. Az eredmény ennek alapján a körülmények szerint az is lehet, hogy a bennlakás által okozott értékcsökkenés következményeit egyáltalán nem vagy csak bizonyos mértékben lehet a bennlakóra hárítani.

A tényállás szerint a felperes a családját - az alperest és két kiskorú gyermekét - elhagyta, és a gyermekek az alperessel maradtak együtt, az alperes kizárólagos gondozása alá kerültek. A felek házassági bontóperében hozott jogerős ítéletével a bíróság éppen ezekre a családvédelmi érdekekre tekintettel a közös ingatlanban levő lakás kizárólagos használatát az alperesnek biztosította.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!