Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH+ 2005.10.453 Egyezséggel a felek nemcsak a kötelmi jogi, hanem bármilyen más - például dologi jogi, öröklési jogi - viszonyaikat rendezhetik. Semmis szerződés esetén a megtámadási jogról történő lemondásnak nincs jelentősége [Ptk. 201. §, 202. §, 234. §, 236. §, 240. §].

A felperes tulajdonában álló X. forgalmi rendszámú V. G. típusú személygépkocsi 2001. december 3-án idegen hibás közúti közlekedési balesetet szenvedett. A felperes a kárbejelentést és a kárfelvételt követően a járművet ismerős autószerelővel, számla nélkül 450 000,- forintért részben megjavíttatta. 2002. január 8-án a felperes rendelkezésére álló 800 000 forint összegű javítási árkalkuláció ismeretében a felek megállapodást kötöttek a kár egyezséggel történő végleges rendezése céljából. Ennek alapján az alperes 300 000 forint kártérítést fizetett a felperesnek. A kárüggyel kapcsolatban a megállapodás megtámadásának jogáról a szerződő felek kölcsönösen lemondtak. A felperes 2002. júniusában a gépkocsit eladta. Ezt követően előterjesztett keresetében 220 000 forint és annak 2001. december 3-tól a teljesítésig járó évi 11%-os kamata megfizetésére kérte az alperes kötelezését. Az eljárás folyamán a felperes keresetét a tőke összegét tekintve 440 000 forintra felemelte. Előadta, hogy az alperes a kártérítés kifizetését az egyezség aláírásától tette függővé, ezért az egyezséget a keresetben a szolgáltatás és az ellenszolgáltatás feltűnően nagy értékkülönbözetére hivatkozással megtámadta.

A bíróság jogerős ítéletében kötelezte az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek 440 000 forintot és annak 2001. december 3-tól a kifizetés napjáig járó évi 11%-os kamatát, valamint 300 000 forintnak 2001. december 3-tól 2002. január 11. napjáig számított évi 11%-os késedelmi kamatát. Ítéletében megállapította, hogy a járműnek a perbeli balesetből eredő javítási költsége 674 621 forint, míg a bekövetkezett értékcsökkenés 66 000 forint. Azt az álláspontot foglalta el, hogy a megállapodás nem minősül egyezségnek, mert az alperes semmiben sem engedett, és a tényleges kárnak csak mintegy 40%-át térítette meg. Az alperes szakértővel eljárva megsértette a Ptk. 4. §-ának (1) bekezdésébe foglalt követelményeket és a kárügyintézésben járatlan felperesi meghatalmazott helyzetét kihasználva feltűnően magas előnyt kötött ki, ami a megállapodást a Ptk. 202. §-a szerint semmissé tette.

A másodfokú bíróság az alperes fellebbezésével kapcsolatban rámutatott, hogy a Ptk. 202. §-ának alkalmazását a törvényben megkívánt mindkét feltétel megvalósulása indokolta. Utalt arra, hogy az egyezségkötés a Ptk. 360. §-ának (3) bekezdéséből és a 240. § (3) bekezdéséből nem vezethető le.

A jogerős ítélet megváltoztatása és a felperes keresetének elutasítása érdekében az alperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet. Állította: a felperes az egyezséget a várható javítási költség ismeretében kötötte meg, ennél fogva tévedésről nem lehet szó.

A Ptk. 240. § (3) bekezdésének megfelelő kölcsönös engedmény megvalósult, mert az alperes kevesebbet akart fizetni, a felperes pedig a javítási kalkulációban szereplő magasabb összeget követelte. A felperes nem jogosult az egyezség megtámadására, mert arról kölcsönösen lemondtak. Utalt arra is, hogy a felperes az egyezséget jogfenntartás nélkül írta alá.

Mindezek alapján a jogerős ítélet helytelenül alkalmazta, illetve tévesen értelmezte a Ptk. 202. §, 200. § (1) bekezdés, 205. §, 4. § (1) és (4) bekezdés, 210. § (1) és (4) bekezdés, 236. § (4) bekezdés és 240. § (3) bekezdését, ezért az az ügy érdemi elbírálására kihatóan jogszabálysértő.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!