Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.20053/2020/5. számú határozata zálogtárgyból való kielégítés tűrése tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 253. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 205. §, 205/A. §, 269. §] Bírók: Gyuris Judit, Hőbl Katalin, Szabó Csilla

Fővárosi Ítélőtábla

9.Pf.20.053/2020/5.

A Fővárosi Ítélőtábla a dr. Pulay Gábor ügyvéd ... által képviselt ... felperesnek - a dr. Némethi Gábor ügyvéd ....által képviselt I.rendű alperes neve ... I. rendű és II.rendű alperes neve .... II. rendű alperesek ellen önálló zálogjogból származó kielégítési jog tűrése iránt indult perében a Fővárosi Törvényszék 2019. október 22. napján meghozott 40.P.20.344/2019/22. számú ítélete ellen a felperes 23. sorszámon előterjesztett fellebbezése folytán - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alpereseknek mint egyetemleges jogosultaktnak 30.000 (harmincezer) forint másodfokú perköltséget.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

[1] A felperes kérte, hogy a bíróság kötelezze az alpereseket annak tűrérésre, hogy 89.916 CHF és ennek 2017. november 15. napjától a kifizetésig járó törvényes mértékű kamata erejéig a ... helyrajzi szám alatt felvett, természetben az ... szám alatti ingatlan I. rendű alperest megillető ½ és II. rendű alperest megillető ½ tulajdoni hányadából bírósági végrehajtás útján kielégítést keressen a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 269. §-ára figyelemmel.

[2] Előadta, hogy a ... Zrt. és a felperes között refinanszírozási jogviszony állt fenn, melynek keretében a ... Zrt. hitelezési tevékenységéhez a felperes forrást bocsátott rendelkezésre. Ezen kölcsönösszegek biztosítékaként a ... Zrt. harmadik személyek által a javára alapított önálló zálogjogot a felperesre ruházta. A felperes az átruházáskor az önálló zálogjogot alapító szerződésen kívül a ... Zrt. és harmadik személyek közötti egyéb szerződéseket nem ismerte. Az alperesek tulajdonában álló perbeli ingatlanra a felperes javára önálló zálogjog van bejegyezve 89.916 CHF erejéig. A felperes az önálló zálogjogot alapító szerződést 2017. október 19. napján felmondta, a felmondó nyilatkozatot az alperesek 2017. október 30. napján kézhez vették.

[3] Az alperesek érdemi ellenkérelmükben a kereset elutasítását kérték.

[4] 13. sorszámú pontosított nyilatkozatukban előadták, hogy az önálló zálogjogi szerződés felmondása nem jogszerű. Az alperesek és a ... Zrt. között létrejött önálló zálogszerződés tartalmát nem csak a külön okiratba foglalt zálogszerződés jelenti, hanem ugyanekkor a felek között létrejött további írásbeli szerződések, azaz kölcsönszerződés és az ahhoz tartozó üzletszabályzat is tartalmaznak az önálló zálogjog alapítását és az abból származó jogok gyakorlását szabályozó rendelkezéseket. A kölcsönszerződés 4.1. és 7.1. pontjai a kölcsön- és zálogszerződés egységes értelmezésére, egymással összefüggő jogkövetkezményeire utalnak, így a Ptk. 207. § (1) bekezdését is figyelembe véve a felek feltehető akarata arra irányult, hogy önálló zálogjog alapítása mellett összekapcsolják a két szerződést. A kölcsön folyósítása ugyanis az önálló zálogjog alapításához kötött, és a kölcsönszerződés megszegésének jogkövetkezményei is összefüggnek a zálogszerződés felmondásával. Erre utalnak a hitelezési üzletszabályzat biztosítéki szerződések és az önálló zálogjog fogalmát meghatározó kikötései, melyek éppúgy a kölcsönszerződésnek és a zálogszerződésnek is részévé váltak, továbbá a II.1.4. pont, a IV. 1.5. pont, a IX. 4.4., 4.7., 4.8. a-f) pont és 4.13. pont, valamint a VII.2.1., 2.2. és 2.7. pontjai. A VII.2.7. pontból következik, hogy a kölcsönszerződés felmondása esetén jogosult a hitelező az önálló zálogjogi szerződést felmondani, a kölcsönszerződés felmondásáig a biztosítékból fakadó jogok nem gyakorolhatók. Kifejezetten így rendelkezik a IX.4.8.b) pont is. Ezzel ellentétes kikötéseket a külön okiratba foglalt zálogszerződés - sem annak 11. és 12. pontja - nem tartalmaz. A felperes által előadott tényállás szerint a ... Zrt. nem mondta fel az alapul szolgáló kölcsönszerződést, ennek hiányában pedig a zálogjogi szerződést sem mondhatta volna fel, mert az üzletszabályzat IX.4.8. b) pontja ezt kizárja.

[5] Előadták, hogy amennyiben a törvényszék a felmondás jogszerűtlenségére irányuló alperesi előadást nem osztja, ebben az esetben a törvényben írt 6 hónaposnál jelentősen rövidebb 15 napos felmondási idő kikötése a Ptk. 209. § (1) bekezdése szerint tisztességtelen. Megállapíthatónak tartották az önálló zálogjogot alapító szerződés érvénytelenségét egyéb okokból is. Hivatkoztak arra is, hogy az önálló zálogszerződés nem jött létre a Ptk. 205. § (2) bekezdése alapján, mert nem volt szándékuk önálló zálogjogi szerződés létrehozására, melyből a felperest csak jogosultság illeti, alpereseket pedig csak kötelezettség terheli, és ajándékozási szándékuk sem volt.

[6] Ezt meghaladóan előadták, hogy a Ptk. 269. § (3) bekezdésének megfelelően hivatkozhatnak a kölcsönszerződésből eredő kifogásaikra, miután a felperes az önálló zálogjogot ingyenesen szerezte, és a szerzéskor ismerte is az alapul fekvő jogviszonyt. A kölcsönszerződés pedig érvénytelen, figyelemmel arra, hogy a devizaalapú szerződésben a ... Zrt. az alpereseket nem tájékoztatta megfelelően a devizakockázat viselésének jogkövetkezményeiről, így a devizakockázatot alperesekre terhelő feltételek a Ptk. 209. § (1) bekezdése szerint tisztességtelenek, ez pedig a teljes szerződés érvénytelenségéhez vezet.

[7] Vitatták azt is, hogy a felperes a keresetben írt teljes összeg erejéig lenne jogosult zálogjogát érvényesíteni.

[8] Az elsőfokú bíróság ítéletével a felperes keresetét elutasította, és kötelezte, hogy fizessen meg az alpereseknek 310.000 forint áfamentes perköltséget.

[9] Megállapította, hogy a felperes nem ellenszolgáltatás nélkül, ingyenesen jutott a zálogjoghoz, ugyanis jogelődje és közötte refinanszírozási jogviszony állt fenn, mely egy szolgáltatás-ellenszolgáltatás alapon működő üzleti kapcsolat, és ennek része volt a zálogjog mint vagyoni értékű jog átruházása. Mindemellett a felperes számos hasonló jogügyletet bonyolított a ... Zrt.-vel, annak üzletszerű tevékenysége világos volt számára. Miután a hitelezési tevékenységet finanszírozta, az ebben történt megállapodás elképzelhetetlen a hitelezési konstrukciók ismerete nélkül, hiszen ezek a refinanszírozó tevékenység lényeges kockázati tényezőjét jelentik. A felperesnek tehát a zálogszerződés alapjául fekvő jogviszonyt ismernie kellett, amely ráadásul blanketta szerződés is volt. Ahhoz, hogy a Ptk. 269. § (3) bekezdése szerint az alperesek az alapjogviszonyból eredő kifogásaikat a felperessel szemben érvényesíthessék, elegendő, ha a felperesnek arról volt tudomása, hogy a zálogjog kölcsönjogviszonyt biztosít, és általánosságban milyen konstrukcióban. Minthogy a felperes nem bizonyította, hogy a kölcsönjogviszony ismeretlen volt számára, és azt sem, hogy ingyenesen szerezte a zálogjogát, az elsőfokú bíróság arra a következtetésre jutott, hogy a felperesnek ismernie kellett a zálogjog alapjául szolgáló jogviszonyt, és nem ingyenesen jutott hozzá.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!