Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Kfv.39098/2008/4. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (KORLÁTOZÁSI KÁRTALANÍTÁSI ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata ) tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 373. §, 1997. évi LXXVIII. törvény (Étv.) 30. §] Bírók: Buzinkay Zoltán, Fekete Ildikó, Kárpáti Zoltán

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék K.31985/2007/5., *Kúria Kfv.39098/2008/4.*, 3301/2018. (X. 1.) AB végzés

***********

Kfv.IV.39.098/2008/4.szám

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága a dr. Novák Gábor ügyvéd által képviselt felperesnek a Közép-magyarországi Regionális Államigazgatási Hivatal - mint a Közép-magyarországi Regionális Közigazgatási Hivatal jogutódja - I. rendű, és a II. rendű alperesek ellen korlátozási kártalanítás megállapítása tárgyában hozott közigazgatási határozat felülvizsgálata iránt indult perében a Fővárosi Bíróság 2007. december 5. napján kelt 14.K.31.985/2007/5. számú jogerős ítélete ellen a felperes által 6. sorszám alatt benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán az alulírott napon - tárgyaláson kívül - meghozta az alábbi

í t é l e t e t :

A Legfelsőbb Bíróság a Fővárosi Bíróság 14.K.31.985/2007/5. számú ítéletét hatályában fenntartja.

Kötelezi a Legfelsőbb Bíróság a felperest, hogy 15 nap alatt fizessen meg a II. rendű alperesnek 10.000 /tízezer/ forint felülvizsgálati eljárási költséget, továbbá az államnak - külön felhívásra - 36.000 /harminchatezer/ forint felülvizsgálati eljárási illetéket.

Az ítélet ellen további felülvizsgálatnak nincs helye.

I n d o k o l á s

A felperes és - a jelen perben nem szereplő - P. B. és W. T. 2005. október 14-én adásvételi szerződést kötöttek, amellyel a felperes eladta a kizárólagos tulajdonát képező, az ingatlan-nyilvántartásban

x hrsz. alatt felvett, 632 m2 alapterületű, természetben lakóház, udvar, gazdasági épület megnevezésű ingatlanát 41 millió Ft-os vételárért.

2005. október 1-jén lépett hatályba a II. rendű alperes 42/2005. /IX. 22./ ÖK rendelete, amely Budaörs Város Helyi Építési Szabályzatát és Szabályozási Tervét hagyta jóvá.

E rendelet az adásvétel tárgyát képező ingatlant akként jelölte meg, hogy erre vonatkozóan a II. rendű alperes elővásárlási jogot fog gyakorolni, illetve az ingatlan-nyilvántartásba bejegyeztetni.

Az adásvételi szerződést a felperes és a szerződésben szereplő vevők - az ingatlan-nyilvántartásba történő bejegyzés céljából - 2005. október 17-én mutatták be a földhivatalnak.

A II. rendű alperes elővásárlási joga 2005. november 21-én bejegyzésre került.

A szerződés földhivatali érkeztetését követően a felek 2005. december 19-én a szerződést módosították, és a vételárat 35.600.000 Ft-ra csökkentették, figyelemmel a II. rendű alperes elővásárlási jogára, amely miatt az ingatlan vételárában piaci értékcsökkenés következett be.

A felperes által benyújtott 2005. december 19-i hiteles tulajdoni lap-másolatból megállapítható volt, hogy a széljegyen a tulajdonjog-bejegyzés fenntartása iránti kérelem szerepel a vevők vonatkozásában.

A felperes a megelőző levelezéseket követően, 2006. október 20-án értesítette a II. rendű alperest arról, hogy az eredeti adásvételi szerződésben 41 millió Ft-os vételár volt kikötve, ezt azonban a szerződő felek - az elővásárlási jog bejegyzésére figyelemmel - csökkenteni voltak kénytelenek.

Az elővásárlási jog bejegyzésére figyelemmel az önkormányzati rendelet alapján bejelentette, hogy kártalanítási igényként 5.400.000 Ft-ra tart igényt és indítványozta, hogy a felek között ezen összeg vonatkozásában megállapodás jöjjön létre.

A II. rendű alperes 2006. november 20-i válaszában arról tájékoztatta a felperest, hogy az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény /a továbbiakban: Étv./ 30. §-ának alkalmazására nincs lehetőség. Álláspontja szerint az elővásárlási jog bejegyzése nem csökkenti az ingatlan forgalmi értékét.

Hivatkozott arra, hogy az önkormányzati rendeletet megfelelő módon a lakosság számára kifüggesztették, és lakossági fórumokon is megtárgyalták.

A felperes a 2007. február 14-én érkezett beadványával kártalanítási kérelmet terjesztett elő az I. rendű alperes felé, az Étv. 30. §/1/ bekezdése alapján.

Az I. rendű alperes a 2007. március 11-én kelt 04-1086/2007. számú határozatával a felperes kártalanítási kérelmét elutasította.

A határozat indokolása szerint a kérelem mellékleteként becsatolt adásvételi szerződés, valamint az ingatlan közhiteles nyilvántartási tulajdoni lapja alapján megállapítható volt, hogy az ingatlan tulajdonosai 1/2-1/2 arányban P. B. és W. T. voltak a kérelem benyújtásának időpontjában.

Mivel az ingatlan tulajdonosa nem a felperes volt, így kártalanítást részére megállapítani nem lehetett, figyelemmel arra, hogy az Étv. 30. §-a /1/ bekezdése alapján a tulajdonost, illetőleg a haszonélvezőt illeti meg a kártalanítás.

A felperes keresetében az I. rendű alperes határozatának felülvizsgálatát, hatályon kívül helyezését, és az alperes új eljárásra kötelezését kérte; hivatkozott az Étv. 30. § /1/, /6/ és /7/ bekezdésére.

Kifejtette, hogy a határozat azért jogszabálysértő, mert az alperes a kérelem beadása idején fennálló tulajdoni viszonyokra alapozta határozatát. Állította, hogy a kár beálltának időpontjában a tulajdonos a tulajdonjog fenntartása okán a felperes volt.

Hivatkozott arra, hogy az ingatlan-nyilvántartásról szóló 1997. évi CXLI. törvény /a továbbiakban: Inytv./ 3. § /1/ bekezdése szerint az egyes jogok az ingatlan-nyilvántartásba a tulajdoni lapra történő bejegyzéssel keletkeznek. Mivel a tulajdonjog fenntartása a széljegyen feltüntetésre került a kár beálltának időpontjában a vevők tulajdonjogot még nem szereztek, illetve - teljes vételár kifizetésének hiányában - annak bejegyzésére nem kerülhetett sor; ezért az ingatlan értékcsökkenés folytán leszállított árát fizették meg, így a kár nem náluk, hanem a felperesnél következett be.

Az elsőfokú bíróság a felperes keresetét alaptalannak értékelte, és elutasította azt.

Ítéletének indokolásában az Étv. 30. § /1/ bekezdésére hivatkozással kifejtette, hogy az I. rendű alperes a rendelkezésre álló bizonyítékok alapján bírálta el a felperes kártalanítás iránti kérelmét.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!