Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2001.3.111 Az eltartott súlyos betegségének az ismerete önmagában nem teszi a jó erkölcsbe ütközővé a tartási szerződést [Ptk. 200. § (2) bek.].

H. Gy. örökhagyónak K. I.-val kötött házasságából 1974. szeptember 9-én született a felperes. A házastársak az életközösséget az 1980-as évek elején megszakították, majd a bíróság a házasságot felbontotta.

Az örökhagyó ezt követően vásárolta meg a perbeli társasházi öröklakást. Mintegy másfél évi ott lakást követően a szüleihez, az alperesekhez költözött, és a továbbiakban velük közös háztartásban élt. Rokkantsági nyugdíjigényét a megyei társadalombiztosítási igazgatóság - 50%-os munkaképesség-csökkenésének megállapítása mellett - elutasította. Ezután az örökhagyó munkát már nem vállalt, szüleinek a házkörüli munkákban segédkezett. Megváltozott munkaképességére tekintettel szociális járadékban részesült, melynek összege 1996-ban havi 6960 forint volt. Mivel korábban többször is vizsgált gyomorpanaszai kiújultak, 1997. április 21-én az örökhagyó újabb orvosi vizsgálatra jelentkezett. A nyelőcső laphám rákra utaló tüneteket a szövettani vizsgálat eredménye megerősítette, ezért körzeti orvosa kórházba utalta. E körülményre is tekintettel az örökhagyó 1997. május 2-án tartási szerződést kötött az alperesekkel, amelyben - tartás fejében - a fentebb említett öröklakását, valamint az ingóságait az alperesekre ruházta át. Néhány napos ott-tartózkodása után, 1997. május 7-én az örökhagyót a kórházból elbocsátották azzal, hogy a műtét elvégzésére majd előkészítését követően, zavartsága megszűnte után kerül sor. Betegségével összefüggésben azonban az örökhagyó toxikus állapotba került, és 1997. május 9-én meghalt. Az örökhagyó halálát követően (1997. május 23-án) az alperesek az öröklakást 1 350 000 forint vételárért értékesítették.

A felperes keresetében a tartási szerződés semmisségének a megállapítását és az alperesek 1 000 000 forint megfizetésére való kötelezését kérte. Követelését arra alapozta, hogy az alperesek ténylegesen nem tartották az örökhagyót, a szerződés megkötésének célja kizárólag az volt, hogy az örökségétől megfosszák. Az alperesek ellenkérelme a kereset elutasítására irányult.

Az elsőfokú bíróság ítéletében megállapította, hogy az örökhagyó és az alperesek által kötött tartási szerződés semmis, és kötelezte az alpereseket, hogy egyetemlegesen fizessenek meg a felperesnek 1 000 000 forintot.

A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta, és a keresetet elutasította.

Jogerős ítéletének indokolásában a bíróság kifejtette, hogy az örökhagyót szülei 1985. évtől kezdődően saját háztartásukban tartották, mivel nyugdíja nem tette lehetővé az önálló megélhetését. A bírói gyakorlat szerint nem lehet semmisnek tekinteni a tartási szerződést abban az esetben, ha a magatehetetlen, súlyosan beteg, ápolásra szoruló eltartott gondozása más módon nem biztosítható, különösen akkor, ha az eltartó már a szerződés megkötése előtt is jelentős értékű szolgáltatásokat nyújtott az eltartottnak. Az örökhagyó tartásához - általa sem vitatottan - a felperes nem járult hozzá, a bizonyítási eljárás adataiból pedig megállapítható, hogy az örökhagyó már korábban meg akarta kötni szüleivel a tartási szerződést, de erről a szándékáról akkor ügyvéd ismerőse még lebeszélte. Egyébként pedig az örökhagyó közeli halálával nem lehetett számolni, a tervezett műtét elvégzését követően az orvosi tapasztalatok szerint akár nyolc-tíz évig is élhetett volna. Mindezeket figyelembe véve a bíróság arra a következtetésre jutott, hogy a tartási szerződés nem ütközött a jó erkölcsbe, így a jogügylet semmissége a Ptk. 200. §-ának (2) bekezdése alapján nem volt megállapítható.

A jogerős ítélet ellen - annak hatályon kívül helyezése és az alperesek keresete szerinti marasztalása végett - a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!