Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

A Győri Ítélőtábla Pf.20200/2018/6. számú határozata kártérítés (KÖZIGAZGATÁSI JOGKÖRBEN okozott kár megtérítése) tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 73/A. §, 81. §, 84. §, 87. §, 217. §, 253. §, 2004. évi CXL. törvény (Ket.) 33. §] Bírók: Menyhárdné dr. Sarmon Hedvig, Szabó Péter, Világi Erzsébet

Győri Ítélőtábla

Pf.III.20.200/2018/6.szám

A Győri Ítélőtábla a dr. pártfogó ügyvéd által képviselt felperesnek a dr. kamarai jogtanácsos által képviselt alperes ellen közigazgatási jogkörben okozott kár megtérítése iránt indított perében a Székesfehérvári Törvényszék 2018. február 21-én kelt 27.P.20.353/2016/34. számú ítélete ellen a felperes által 40. számon, valamint az alperes részéről 36. számon benyújtott fellebbezések folytán - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

Í t é l e t e t :

Az ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletének megfellebbezett rendelkezéseit a per főtárgya tekintetében helybenhagyja azzal a kiegészítéssel, hogy a felmerült 1.221.100,- (egymillió-kettőszázhuszonegyezer-egyszáz) forint kereseti illetéket az állam viseli.

Megállapítja, hogy

a felmerült 1.628.100,- (egymillió-hatszázhuszonnyolcezer-egyszáz) forint fellebbezési eljárási illetéket az állam viseli;

a felperes pártfogó ügyvédjének a másodfokú eljárásban felmerült díjának 2,5 (kettő egész öttized) százalékát az alperes köteles megfizetni, míg 97,5 (kilencvenhét egész öttized) százalékát az állam viseli.

Kötelezi a felperest, hogy tizenöt nap alatt fizessen meg az alperesnek 198.900,- (egyszázkilencvennyolcezer-kilencszáz) forint másodfokú perköltséget.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

A felperes és I V házasságából 1997. január 6-án M, majd 1999. július 2-án B utónevű gyermekeik születtek. Házassági életközösségük 2003 szeptemberében megszakadt, I V a gyermekekkel az utolsó közös lakásból elköltözött, azonban 2007 tavaszáig továbbra is Település 1on élt. A felperes a gyermekekkel ebben az időszakban rendszeres kapcsolatot tartott, felügyeletükről szükség szerint gondoskodott.

I V 2007 augusztusában M al és Bval Település 2ra költözött, 2008. és 2010. között évente többször Település 1ra utazott, ahol a felperes a gyermekekkel személyes kapcsolatot tudott tartani.

A Település 1i Városi Bíróság a 2010. november 2-án meghozott 26.P.21.524/2009/43. számú ítéletével I V és a jelen per felperesének házasságát felbontotta, a gyermekeket pedig az anyánál helyezte el. Az alperest (jelen per felperesét) megillető kapcsolattartás tekintetében a bíróság az alábbiak szerint rendelkezett:

"A bíróság az alperesi apa, valamint a fent nevezett gyermekek közötti kapcsolattartást folyamatos jelleggel úgy szabályozza, hogy arra a hónap minden második hétvégéjén pénteken 17 órától vasárnap este 18 óráig kerüljön sor úgy, hogy az alperesi apa a felperesi anya mindenkori lakóhelyén a gyermekeket a kapcsolattartás kezdetén átveheti, de köteles oda a kapcsolattartás végén visszaszállítani.

Feljogosítja továbbá az alperest és a fent nevezett gyermekeket arra, hogy minden szerdán 18 óra 30 perctől 19 óra 30 percig telefonon tartsák egymással a kapcsolatot.

Amennyiben a rendszeres kapcsolattartás személyes találkozása valamely okból meghiúsulna, annak pótlására a hónap harmadik hétvégéjén ugyanabban az időpontban kerülhet sor.

A bíróság az alperesi apa, valamint a fent nevezett gyermekek kapcsolattartását időszakos jelleggel úgy szabályozza, hogy arra a húsvéti, valamint karácsonyi ünnepek második napján 9-18 óráig kerülhessen sor, illetőleg az iskolai őszi, valamint tavaszi szünet első felében a kezdő nap 9 órától a záró nap 18 óráig, illetőleg a nyári szünetben június 15. napján 8 órától július 15. napján 18 óráig kerüljön sor azzal, hogy az időszakos kapcsolattartás kezdő időpontjában az alperesi apa a gyermekeket jogosult a felperes állandó lakóhelyén átvenni, majd a kapcsolattartás végén köteles oda visszaszállítani."

Az ítélet fenti rendelkezéseit az alperes (jelen per felperese) fellebbezésében annyiban támadta, hogy a gyermekek átadására és átvételére az ő lakásán kerüljön sor; a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Bíróság 2011. május 3-án kelt 1.Pf.20.677/2011/5. számú ítéletével az ítélet e fellebbezett rendelkezését helybenhagyta.

2011-től kezdődően a felperes és gyermekei kapcsolata meglazult; a felperes kapcsolattartási jogát a jelentős távolság és szerény jövedelmi viszonyai folytán a bontóperi ítéletben meghatározott módon nem tudta gyakorolni. A gyermekekért nem jelentkezett, B édesapját teljesen elutasította. Bár kapcsolata az enyhe fokú Down-szindrómás, értelmi fejlődésében középsúlyosan korlátozott Mnal ugyancsak lazult, M továbbra is szívesen találkozott volna a felperessel; I V közreműködése ugyanakkor a kettőjük közötti kommunikációban szükségesnek mutatkozott.

A felperes először 2011. december 5-én kelt levelében fordult Település 3 Városi Gyámhivatalhoz. Hivatkozott arra, hogy gyermekeivel nem tud kapcsolatot tartani, I V teljes mértékben elzárkózik, a telefonos kapcsolattartást nem biztosítja. A felperes 2012. február 29-én a telefonos kapcsolattartás végrehajtását, és a védelembe vételi eljárás lehetőségének megvizsgálását kérte, majd 2012. július 6-án az elmaradt nyári kapcsolattartás vonatkozásában kereste meg a gyámhatóságot.

A 2012. február 1-jei, február 8-ai, február 15-ei és február 22-ei telefonos kapcsolattartások kapcsán az elsőfokú hatóság határozatát 2012. október 30-án hozta meg, és a végrehajtás iránti kérelmet elutasította.

2012 novemberétől kezdődően I V is több kérelmet terjesztett elő az illetékes gyámhatóságnál, melyeket arra alapított, hogy a felperes kapcsolattartási jogával nem élt.

2013 januárjától kezdődően első fokon a alperes neve Település 4 Járási Hivatal Járási Gyámhivatala járt el.

Település 1 Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatal Humán Főosztály Gyámügyi Osztály Gyámhivatala az alperesi gyámhatóság megkeresésére 2012. december 14-én a felperest meghallgatta; a felperes sérelmezte, hogy a telefonos kapcsolattartás nem valósult meg, a Település 3i Városi Gyámhivatal azonban szankciót I V al szemben nem alkalmazott, majd miután 2012. november 7-én a gyermekeket valóban nem hívta fel, éppen az anya kezdeményezett eljárást. A felperes úgy nyilatkozott, az eljárást kikéri magának, a továbbiakban nem hajlandó magából "bohócot" csinálni, és - mivel nincs értelme - a továbbiakban telefonon sem fogja gyermekeit keresni.

A felperes a Székesfehérvári Járásbíróságnál 10.P.20.427/2012. számon indított pert I V ellen kapcsolattartás újraszabályozása iránt; kereseti kérelmében az őt megillető kapcsolattartási jog szűkítését kérte.

A perben a járásbíróság igazságügyi pszichológus szakértői vélemény készítése céljából dr. M-Sz E igazságügyi szakértőt rendelte ki. A szakvélemény rögzíti, hogy B édesanyját és testvérét tekinti igazi családjának, a felperest teljesen elutasítja, vele semmilyen formában nem kíván kapcsolatot tartani. B elutasítását a felperes vele szemben tanúsított verbálisan és fizikailag is agresszív magatartására, kiszámíthatatlanságára és megbízhatatlanságára alapította, a kapcsolat rendezésére egyáltalán nem látott lehetőséget, ezért innentől, ami apjával kapcsolatos, igyekszik távol tartani magát. Ezzel szemben M - bár ő is édesanyját és testvérét tekinti elsődleges családjának - a felpereshez is nagyon ragaszkodik, vágyik rá, szeretne vele többet találkozni.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!