Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Pfv.20489/2011/3. számú határozata személyhez fűződő jog megsértése tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 77. §] Bírók: Böszörményiné dr. Kovács Katalin, Kovács Zsuzsanna, Mészáros Mátyás

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék P.22724/2009/5., Fővárosi Ítélőtábla Pf.20750/2010/3. (ÍH 2011.154), *Kúria Pfv.20489/2011/3.*

***********

Pfv.IV.20.489/2011/3.szám

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága a dr. Molnár István ügyvéd által képviselt felperesnek a dr. Bodolai László ügyvéd által képviselt alperes ellen személyhez fűződő jog megsértésnek megállapítása és jogkövetkezményeinek alkalmazása iránt a Fővárosi Bíróság előtt 31.P.22.724/2009. számon megindított és a Fővárosi Ítélőtábla 8.Pf.20.750/2010/3. számú jogerős ítéletével befejezett perében a felperes által 8. sorszám alatt benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítéletet hatályában fenntartja.

Ez ellen az ítélet ellen jogorvoslatnak nincs helye.

I n d o k o l á s

A jogerős ítélet elutasította a személyhez fűződő jog megsértésnek megállapítása és jogkövetkezményeinek alkalmazása iránt előterjesztett keresetet, és kötelezte a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek összesen 32.500 forint első- és másodfokú eljárási költséget.

A jogerős ítélet alapjául szolgáló tényállás szerint a gazdálkodó szervezet felperes - kezdetben .. néven - a 2000. március 25-én regisztráltatott "biztositas.hu", majd a 2004. május 11-én regisztráltatott "biztosítás.hu" domain nevekkel elérhető internetes oldalon online biztosítási szolgáltatást nyújt. Az alperes a "biztositás.hu" domain nevet 2004. június 7-én regisztráltatta és az így elérhető honlapján a látogatóit a - felpereshez hasonló gazdasági tevékenységet folytató - .. ".." internetes oldalára irányította. Később az alperes weboldalán tartalom már nem volt elérhető. A felperes a cégnevét 2004. november 19-ei hatállyal ".."-re, rövidített elnevezéseként ".."-re változtatta meg. A Magyar Szabadalmi Hivatal a 2009. január 29-én kelt határozatával elrendelte a felperes javára a "A Biztosítás.hu - a biztosítások kiindulópontja" jelmondat védjegykénti lajstromozását. Az alternatív vitarendezési fórum keretében lefolytatott eljárásban a regisztrációs döntnök a 2008. május 20-án kelt határozatával a felperesnek az alperes részére delegált domain név visszavonása, illetve átruházása iránti kérelmét elutasította.

A felperes keresetében a Ptk. 77. §-a alapján a névviseléshez fűződő jogának megállapítását, a sérelmes helyzet megszüntetésének elrendelését és a domain név visszavonásának, illetve a delegálás törlésének elrendelésével a jogsértést megelőző állapot alperes költségén történő helyreállítását kérte. Kereseti álláspontja szerint az alperes jogtalanul és megtévesztően használja az ő domain neveivel, rövid cégnevével és védjegyével azonos domain nevet, melynek foglalásával elzárja attól, hogy azt a maga számára delegáltassa. Az alperes célja az volt, hogy az ő szolgáltatását igénybe venni kívánó fogyasztók a domain név elgépelése útján az alperes internetes oldalára jussanak el.

Az alperes a kereset elutasítását kérte. Védekezése szerint a domain név igénylésekor a felperes cégnevében még nem szerepelt az általa használt domain név, eljárása jóhiszemű volt. Hivatkozott a "biztosítás" szó általános jelentésére is.

A jogerős ítélet indokolása szerint a névviselési jog megsértése iránt indított perben a felperes által hivatkozott Domainregisztrációs Szabályzat nem vehető figyelembe. A szabályzat az internetes önszabályozás eredményeként létrejött általános szerződési feltételeként értelmezhető, amelyet a résztvevők a belépéssel magukra nézve kötelezőnek ismernek el. Az ítélkezési gyakorlat szerint a domain név használata az interneten a Ptk. 77. § (4) bekezdése szerint névhasználatnak minősül. Amennyiben a domain név használata más személy nevéhez hasonló és megtévesztésre alkalmas, jogtalan és sérti a névviseléshez fűződő jogot. Az alperes domain nevének regisztrációja időpontjában a felperes cégnevében még nem szerepelt a sérelmezett megjelölés és a rendelkezésre álló adatokból sem lehetett arra következtetni, hogy a "biztosítás.hu" huzamos és kiterjedt használata folytán kereskedelmi névként megszerezte a megkülönböztető képességet. Ennek igazolására a felperes védjegybejelentése és a lajstromozást elrendelő határozat - a szlogen megelőző használatára vonatkozó utalás hiányában - nem alkalmas. A jelmondat védjegykénti lajstromozása tehát önmagában nem bizonyítja, hogy a felperes domain neve az alperes domain nevének regisztrációja időpontjában a felperes kereskedelmi neveként funkcionált. Általában nem kizárt, hogy az internetes felhasználás körében a névként funkcionáló domain név is névjogi védelemben részesüljön. A névjog megsértése azonban csak akkor állapítható meg, ha a másik domain névvel való hasonlóság vagy annak megtévesztő jellege folytán a jogellenes névhasználat egy konkrét személlyel összefüggésbe hozható. A névjogi sérelem sajátossága miatt a megkülönböztető képességnek van jelentősége. Az adott esetben a "biztosítás" szó nem rendelkezik olyan többlettartalommal, amely a felperes számára biztosítaná, hogy arról kizárólag rá vagy közvetlenül az általa folytatott tevékenységre lehetne következtetni. A felperest a Ptk. 77. §-a alapján a megalakulásától és a cégnyilvántartásba vételétől kezdődően illeti meg a névviseléshez fűződő jog. Az alperes domain regisztrációjának időpontjában (2004. július 7.) a felperes cégneve még nem egyezett a sérelmezett domain névvel, azt csupán később (2004. november 19.) változtatta meg. A domain név használatát pedig - az ítélkezési gyakorlat szerint - többlettényállás hiányában nem teszi jogszerűtlenné, ha az utóbb más jogi személy nevének részévé vált. A felperes által hivatkozott "elgépelés" lehetősége ilyen többlettényállásnak nem tekinthető. Miután az alperes a perbeli domain névvel elérhető honlapjáról az átirányítást - a felperes felszólítására - megszüntette, a konkurenciára történő átirányítás lehetőségének veszélyét sem lehetett olyan többlettényállási elemként értékelni, amely a névjogi sérelmet megalapozná.

A jogerős ítélet ellen, jogszabálysértésre hivatkozással, a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, annak hatályon kívül helyezése és a keresetének való helyt adás érdekében. Felülvizsgálati álláspontja szerint elvi jelentőségű jogkérdést vet fel annak megítélése, hogy a Ptk. 77. § (1) és (4) bekezdéseinek alkalmazásában a huzamosabb ideje kereskedelmi névként használt és az üzleti életben egyértelműen a domain használójával és az általa nyújtott szolgáltatással megjelölt domain név önmagában is alkalmas-e a domain jogosultjának egyértelmű azonosítására. Tévesen zárta ki a jogerős ítélet a névviseléshez fűződő jog védelmét a domain név túl általános jelentéstartalma miatt. Az általa használt ékezetes és ékezet nélküli domain nevek egyértelműen őt és piacvezető szolgáltatását azonosítják. A "biztosítás" szóelem nem önmagában, hanem a ".hu" közdomainre utaló jelöléssel együtt, azaz a domain név biztosít megkülönböztető képességet a névviselési jog szempontjából, egyúttal elérési utat is mutatva a szolgáltatást nyújtó internetes oldalához. A perbeli domain nevekkel 2000. óta folytatott online biztosításközvetítői tevékenysége folytán a domain név a kereskedelmi nevévé is vált. Okszerűtlenül jutott arra a következtetésre a jogerős ítélet, hogy a jelmondat védjegykénti lajstromozása nem támasztja alá a domain név - regisztráció időpontjában már huzamosabb ideje fennálló - kereskedelmi névként való használatát. A jelmondat ugyanis kizárólag a használata révén szerezte meg a védjegyoltalom feltételeként a megkülönböztető képességet. Tévesen hagyta figyelmen kívül a jogerős ítélet a Domainregisztrációs Szabályzatra történt hivatkozását és mellőzte annak a perben való alkalmazását, amely az internetes közegben való névhasználat szabályait tartalmazza. A szabályzat szerint az alperes által igényelt domain delegálására nem is kerülhetett volna sor, mert az a "portyázás" egyik megvalósulási formája. Az alperes domain neve ugyanis alkalmas arra, hogy a felperes domain nevének elgépelése következtében a felhasználókat az alperes honlapjára vagy az általa meghatározott harmadik személy honlapjára terelje. Tévesen nem tulajdonított jelentőséget a jogerős ítélet az alperes rosszhiszeműségének sem.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!