Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Győri Törvényszék Bf.305/2017/62. számú határozata közúti baleset okozásának vétsége (HALÁLOS közúti baleset okozásának vétsége) tárgyában. [2012. évi C. törvény (Btk.) 235. §, 2017. évi XC. törvény (Be.) 7. §, 566. §, 575. §, 590. §, 592. §, 593. §, 600. §, 606. §, 613. §, 1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelet (KRESZ) 3. §, 21. §, 43. §] Bírók: Boros Katalin, Habony János, Jungi Eszter

Kapcsolódó határozatok:

Mosonmagyaróvári Járásbíróság B.371/2015/52., *Győri Törvényszék Bf.305/2017/62.*, Győri Ítélőtábla Bhar.56/2019/12. (ÍH 2019.117)

***********

Győri Törvényszék, mint másodfokú bíróság

3.Bf.305/2017/62. szám

A Győri Törvényszék, mint másodfokú bíróság a Győrben, 2018. január 15., 2018. május 28., 2018. szeptember 19. és 2019. április 8. napján tartott nyilvános fellebbezési tárgyalás alapján 2019. április 8. napján meghozta és kihirdette a következő

í t é l e t e t:

A halálos közúti baleset gondatlan okozásának vétsége miatt a vádlott ellen indított büntetőügyben a Mosonmagyaróvári Járásbíróság 2016. szeptember 28. napján kihirdetett B.371/2015/52. számú ítéletét megváltoztatja.

A vádlott at az 1 rb halálos közúti baleset gondatlan okozásának vétsége (Btk. 235. § (1) bekezdés, (2) bekezdés b) pont) miatt emelt vád alól felmenti.

Az elsőfokú eljárás során felmerült bűnügyi költség összege helyesen 638.002,- (hatszázharmincnyolcezer-kettő) forint, amely az állam terhén marad.

A másodfokú eljárásban további 154.277,- (egyszázötvennégyezer-kettőszázhetvenhét) forint bűnügyi költség merült fel, amely szintén az állam terhén marad.

I n d o k o l á s:

A Mosonmagyaróvári Járásbíróság B.371/2015/52. számú ítéletében a vádlott bűnösségét 1 rb halálos közúti baleset gondatlan okozásának vétségében (Btk.235.§ (1) bekezdés (2) bekezdés b) pont) állapította meg, ezért őt 8 hónap - végrehajtásában 2 évi próbaidőre felfüggesztett - szabadságvesztésre és 1 év 2 hónap "B" kategóriájú járművezetéstől eltiltásra ítélte. Megállapította, hogy a szabadságvesztés büntetés-végrehajtási fokozata fogház. Rendelkezett a szabadságvesztés végrehajtása esetére a feltételes szabadságra bocsátás legkorábbi időpontjáról, a vádlottat előzetes mentesítésben részesítette és határozott az eljárás során felmerült bűnügyi költség viseléséről.

Az elsőfokú ítéletet az ügyész tudomásul vette. A vádlott és védője felmentésért jelentettek be fellebbezést.

A Győr-Moson-Sopron Megyei Főügyészség Bfel.1152/2016/1-I. számú átiratában indítványozta, hogy a törvényszék nyilvános ülésen eljárva - a tényállás iratok alapján történő korrekcióját követően - az elsőfokú ítéletet hagyja helyben.

Az átiratban kifejtett álláspont lényege szerint a vádlottnak - aki a gyalogos ittasságát és bicegő járását felismerte - a sértett állapotának megfelelően kellett volna megválasztania a jármű sebességét és kormánymozdulattal gondoskodni a biztonságos oldaltávolság megteremtéséről.

Kifejtette, a vádlottól elvárható lett volna, hogy a gyalogos áthaladása során a felezővonalhoz húzódó helyzetet vegyen fel, hiszen szemből nem volt forgalom. A vádlott elismerte, hogy látta a veszélyhelyzetet, de azt nem hárította el, holott a baleset időben és térben is elkerülhető lett volna a részéről. Minimális kormánymozdulattal kivédhette volna a gyalogos bármilyen kiszámíthatatlan

magatartását. A vádlott részéről a baleset elhárítás, illetve a fokozott figyelem kezdete nyilvánvalóan nem az a két-három méter, ahonnan a gyalogos állítólag visszalépett elé, hanem az a távolság (kb. 50 méter), ahonnan a gyalogost megpillantotta és az állapotát felismerte.

Mindezek alapján az elsőfokú bíróság okszerűen következtetett a vádlott bűnösségére, az általa kiszabott büntetés pedig méltányos.

A védő fellebbezésének írásbeli indokolásában előadta, hogy az elsőfokú ítélet történeti tényállása - iratellenesség miatt - megalapozatlan, továbbá az elsőfokú bíróság ténybeli következtetései is tévesek. A vádlott mulasztásban megjelölt bűnössége kétséget kizáró módon nem igazolható, mert bizonytalan tényeken, a járásbíróság által konstruált feltételezéseken alapul.

Kifejtette: iratellenes az elsőfokú ítéletben a vádlotti jármű haladási sebességének meghatározása, amely ellentétes a szakértői véleményekben foglaltakkal. A szakértői megállapítások - amelyek egyébként a vádlotti védekezéssel adekvátak - egyértelműek atekintetben is, hogy a sértett gyalogos az áthaladást követően visszalépett az úttestre, amely visszatántorodás féktávolságon belüli áthaladásnak minősíthető, a szakértők szerint ugyanakkor cselekvési, észlelési késedelem a vádlott részéről nem mutatható ki.

Hivatkozott továbbá arra, a sértett az áthaladását követően már nem az úttesten áthaladó gyalogos fogalom körébe esett, ezért alappal nem hívható fel a KRESZ 43.§ (4) bekezdés b) pontjában írt rendelkezés. A sértett viszont - akinek az adott útszakaszon nem volt elsőbbsége - megszegte a KRESZ 21.§-ában foglalt kötelezettségeket.

Álláspontja szerint a KRESZ általános szabályai nem adnak felmentést azoknak, akik akár ittasságuk miatt, akár egyéb okból, akár szándékosan, akár véletlenül más közlekedőt veszélyeztető helyzetbe hoznak. A sértett közlekedése kapcsán utalt a KRESZ (3) bekezdés c) pontjában írt bizalmi elvre.

Hangsúlyozta, az igazságügyi orvosszakértői boncjegyzőkönyv alapján a sértett nem szenvedett olyan betegségben, amely az észlelésben, felismerésben, menekvésben gátolta volna, továbbá a tanúk nyilatkozata szerint a sértettnek nem volt járáshibája, lassan, de biztosan mozgott és nem volt szemmel láthatóan ittas.

Minderre figyelemmel adott körülmények között a vádlottnak nem kellett reálisan számolnia a sértett később megvalósuló, visszalépő, visszatántorodó váratlan mozgásával, úttestre kerülésével. Amikor a vádlott a veszélyhelyzetet észlelte, a tőle elvárható módon, késedelem nélkül cselekedett. Miután pedig gondatlanság sem terheli a részéről elkerülhetetlen baleset miatt, fel kell őt menteni a vád tárgyát képező bűncselekmény alól.

Beadványában sérelmezte továbbá, hogy az elsőfokú bíróság indokolásában nem munkálta ki megfelelően, hogy miért tartja felelősnek a vádlottat a bűncselekmény elkövetéséért. Fellebbezéséhez korábbi bírósági határozatokat is csatolt.

A Győri Törvényszék mint másodfokú bíróság előtt, 4.Bf.403/2016. szám alatt folyamatban volt ügyben a nyilvános ülésen megjelent a vádlott meghatalmazott védője, a főügyészség képviselője, továbbá a sértett hozzátartozói.

A vádlott védője perbeszédében a fellebbezést fenntartotta és előadta, álláspontja szerint a bizonyítás mind a nyomozati szakban, mind a bíróság előtt teljes körű volt, azonban az elsőfokú bíróság tévedett, amikor a vádlott bűnösségére következtetett.

Hangsúlyozta, hogy a vádlotti védekezést teljes mértékben alátámasztották a beszerzett igazságügyi szakértői vélemények. Azt, hogy a sértett átkelt az úttesten, a bíróság is rögzítette ítéletének 7. oldal 1. bekezdésében.

Álláspontja szerint az elsőfokú bíróság két egymásnak ellentmondó KRESZ szabályszegést hívott fel. Téves a KRESZ 43.§ (4) bekezdés b) pontjában foglalt szabály hivatkozása, mivel a sértett elütését megelőzően már áthaladt az úttesten. A sértett átkelésével az a forgalmi helyzet már elmúlt, amikor a gépkocsivezetőnek fokozattan kellett figyelni a gyalogosra, hiszen a gyalogos sikeresen átért az úton.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!