24/2001. (IV. 20.) OGY határozat
a területfejlesztési támogatások és a decentralizáció elveiről, a kedvezményezett térségek besorolásának feltételrendszeréről
Az Országgyűlés a területfejlesztésről és területrendezésről szóló 1996. évi XXI. törvény 6. § e) pontja alapján a területfejlesztési támogatások és a decentralizáció elveiről, a kedvezményezett térségek besorolásának feltételrendszeréről az Európai Unióhoz történő csatlakozásunk időpontjáig terjedő időszakra a következő határozatot hozza:
I.
A területfejlesztési támogatások átfogó elvei
1. A területfejlesztési célkitűzések elérése érdekében a különböző elkülönített állami pénzalapokat, fejezeti célelőirányzatokat és egyéb állami pénzeszközöket, pénzügyi kedvezményeket összehangolva kell működtetni és felhasználni.
2. A központi támogatások térségenkénti és fejlesztési célonkénti halmozódása a területfejlesztés támogatási elveivel összhangban történjen. Ennek érdekében mind országos, mind térségi szinten biztosítani kell a támogatások koordinált felhasználását, illetve a felhasználások átláthatóságát.
2.1. A regionális és megyei területfejlesztési programok állami támogatását alapvetően a területfejlesztésről és területrendezésről szóló 1996. évi XXI. törvényben nevesített pénzügyi eszközökkel - területfejlesztési célelőirányzat, önkormányzati szabályozás keretében működő területi kiegyenlítést szolgáló fejlesztési támogatás - szükséges elősegíteni.
Az Országgyűlés e területfejlesztési eszközrendszer korszerűsítése érdekében:
A) szükségesnek tartja a decentralizált döntési rendszerben működő eszközök növelését, és egyidejűleg a központi döntési körben működő eszközöknek a legsúlyosabb helyzetű térségek többlettámogatására való koncentrált felhasználását;
B) egyetért azzal, hogy a decentralizált döntési rendszerben működő pénzeszközök régiók és megyék közötti differenciált elosztása az eddiginél fokozottabban segítse a legsúlyosabb helyzetű, hátrányos térségek fejlesztési programjainak megvalósítását;
C) az átfedések kiküszöbölése érdekében indokoltnak tartja, hogy a területi gazdaságfejlesztési, munkahelyteremtési célokat elsődlegesen a területfejlesztési célelőirányzat, az önkormányzatok kommunális jellegű infrastrukturális fejlesztését pedig az önkormányzati szabályozás keretében működő területi kiegyenlítést szolgáló támogatás finanszírozza.
2.2. A területfejlesztési támogatásoknál fokozatosan át kell térni a programfinanszírozásra. A pénzügyi szabályozás ösztönözze a hosszú távú regionális, illetve megyei területfejlesztési koncepciók alapján kidolgozott és jóváhagyott fejlesztési programok megvalósítását.
2.2.1. A térség társadalmi-gazdasági helyzetének vizsgálata és értékelése alapján, az Országos Területfejlesztési Koncepcióval összhangban kidolgozott, hosszú és középtávú területfejlesztési programok és munkarészeinek megvalósítása céljából készített pénzügyi terv alapján, a regionális fejlesztési és a megyei területfejlesztési tanácsok fogalmazzák meg elképzeléseiket és tegyenek intézkedéseket a nemzetközi, a központi, a térségi és a helyi források bevonására.
2.2.2. A regionális fejlesztési és a megyei területfejlesztési tanácsok fejlesztési programjaik megvalósítása érdekében folytassanak aktív szervezőtevékenységet a nemzetközi és a magántőke bevonása érdekében.
2.2.3. A regionális fejlesztési és a megyei területfejlesztési tanácsok fejlesztési programjaik megvalósítása érdekében kezdeményezzenek megállapodásokat a kormányzati szervekkel, valamint az önkormányzatokkal.
2.2.4. A programfinanszírozásra való áttérés során, a programok végrehajtásának értékelése és a támogatások felhasználásának hatékonyabbá tétele céljából monitoring bizottságokat kell létrehozni.
3. A kormányzati, regionális és megyei területfejlesztési programok megvalósítását az államháztartás fejlesztési célú eszközeinek összehangolt felhasználásával szükséges elősegíteni. Az összehangolás érdekében a támogatások odaítélésének folyamatába be kell vonni a regionális fejlesztési és a megyei területfejlesztési tanácsokat. A koordináció javítása érdekében a fejlesztési célú államháztartási pénzügyi eszközrendszer teljes körű átvilágítása, az indokolatlan átfedések kiküszöbölése, az eljárási és ellenőrzési rendszerek közelítése, a területi kiegyenlítés követelményeinek erősítése, továbbá az EU állami támogatásokra vonatkozó előírásainak, illetve ajánlásainak figyelembevétele szükséges.
4. Az államháztartás fejlesztési célú eszközeinek a felhasználása során a területfejlesztésben adható támogatások elsősorban az egyes térségek gazdasági fejlődését szolgálják, ugyanakkor biztosítani kell a fejlesztésekhez kapcsolódó oktatási, képzési, marketing és egyéb kísérő programok társfinanszírozási lehetőségét is.
5. A települések közötti jelentős különbségek mérséklése érdekében - az önkormányzati szabályozás keretében - külön normatív támogatással segíteni szükséges az elmaradott és súlyos foglalkoztatási gondokkal küszködő települések önkormányzatait, település szintű vizsgálatok alapján történt besorolás szerint.
6. A Strukturális Alapok fogadására való felkészülést szolgálja az Európai Unió előcsatlakozási támogatásainak keretén belül a 2000. évi - és a csatlakozásig további évek - PHARE programjainak társadalmi és gazdasági kohéziós része. Mivel a PHARE program csak három kelet-magyarországi régióra terjed ki, az Országgyűlés szükségesnek tartja, hogy - a Strukturális Alapok fogadására való felkészülés érdekében - a PHARE program által nem támogatott országrészre, a további négy tervezési-statisztikai régióra, illetve ezen belül a Balaton térségére is készüljenek előzetes regionális fejlesztési programok. Az állami költségvetés tervezése során ezeknek a programoknak a végrehajtásához forrást kell biztosítani.
II.
A területfejlesztési célelőirányzatok decentralizálásának elvei
1. Az országos jelentőségű, és a több régiót érintő fejlesztési célok és programok támogatását a területfejlesztési költségvetési előirányzat központi pénzügyi kerete, a regionális jelentőségű, és a több megyét érintő fejlesztési célok és programok támogatását a regionális fejlesztési tanácsok decentralizált pénzügyi keretei, a megyei jelentőségű és a kistérségi, illetve települési fejlesztési célok támogatását a megyei területfejlesztési tanácsok decentralizált pénzügyi keretei biztosítsák.
2. A területfejlesztési célelőirányzatok decentralizált kereteit (a területfejlesztési célelőirányzat 65%-a, és a területi kiegyenlítést szolgáló fejlesztési célú támogatások) elsősorban a régiók és a megyék fejlettségi szintje és lakónépessége, valamint a kedvezményezett térségek lakónépessége alapján kell meghatározni. A területfejlesztési célelőirányzat 35%-át regionális, 30%-át megyei szintre kell decentralizálni.
3. A decentralizált keretek megállapítását régiónként és megyénként differenciáltan, a fejlettség mutatójával fordított arányban kell megállapítani.
4. A regionális fejlesztési tanácsok döntési körébe utalt keret régiók közötti felosztásánál a következő mutatókat kell figyelembe venni:
a) a régió fejlettségét mutató egy főre jutó bruttó hazai termék (GDP) mutatót, a keret 50%-a mértékéig (az 1. számú melléklet szerint),
b) a területfejlesztési szempontból kedvezményezett kistérségek lakónépességét, a keret 20%-a mértékéig,
c) a régió lakónépességét, a keret 30%-a mértékéig.
5. A megyei területfejlesztési tanácsok döntési körébe utalt keret megyék közötti felosztásánál a következő mutatókat kell figyelembe venni:
A) a területfejlesztési célelőirányzat tekintetében:
a) a megye lakónépességét, a keret 20%-a mértékéig,
b) a megye fejlettségét mutató egy főre jutó bruttó hazai termék (GDP) mutatót, a keret 30%-a mértékéig (a 2. számú melléklet szerint),
c) a kedvezményezett térségek lakónépességének számát, a keret 50%-a mértékéig;
B) a területi kiegyenlítést szolgáló fejlesztési célú támogatások tekintetében:
a) a megye fejlettségét mutató egy főre jutó bruttó hazai termék (GDP) mutatót, a keret 30%-a mértékéig (a 2. számú melléklet szerint),
b) a kedvezményezett térségek lakónépességének számát, a keret 70%-a mértékéig.
III.
A területfejlesztési célelőirányzatok felhasználásának irányelvei
1. A területfejlesztést szolgáló kiemelt pénzügyi előirányzatok felhasználása a területfejlesztésről és területrendezésről szóló 1996. évi XXI. törvényben meghatározott célokkal összhangban segítse elő a gazdaság fejlődését megalapozó, a fenntartható fejlődés követelményeit biztosító területfejlesztési koncepciók és programok megvalósítását.
2. A támogatások szolgálják a helyi és regionális természeti, társadalmi, gazdasági, humán és termelő, infrastrukturális erőforrások jobb hasznosítását és a gazdaság szerkezeti átalakítását. Ezzel elősegítik az új, értéktermelő tevékenységek meghonosítását, a kisvállalkozások beindulását segítő feltételek javítását.
3. A támogatások erősítsék a területi kötődést, a kulturális örökség megőrzését szolgáló helyi és regionális kezdeményezőkészség kialakulását, a szakmai hagyományok felélesztését.
4. A támogatás csak olyan fejlesztések megvalósításához adható, amelyekkel együtt a környezet terhelése nem haladja meg az életfenntartó ökoszisztéma terhelhetőségét.
5. A területfejlesztési célelőirányzat felhasználása során prioritást kell biztosítani a kormányzati regionális és válságkezelő programokba illeszkedő fejlesztéseknek.
6. A támogatható célok és területek meghatározásánál ügyelni kell a források és igények összhangjának megteremtésére, a pályázati célokat a források és térségi adottságok, illetve fejlesztési célok függvényében kell meghirdetni.
7. Mindezeket figyelembe véve a következő térségi programok, illetve fejlesztések támogatandók regionális, valamint megyei szinten a területfejlesztési célelőirányzatból:
A) regionális szinten:
a) a vállalkozásokat segítő innovációs központok, ipari és agroparkok kiépítése,
b) a térségi jelentőségű energia-, közlekedés-, víz- és szennyvízrendszerek kiépítését szolgáló, a gazdaságfejlesztéssel összefüggő, vállalkozásokat segítő termelő infrastrukturális beruházások,
c) a vállalkozási övezetekben megvalósuló fejlesztések,
d) a felsőoktatási intézményekben, valamint a kutatási intézetekben megvalósuló, a tudásalapú társadalom kialakulását elősegítő fejlesztések,
e) a jelentős, legalább 50 munkahelyet teremtő fejlesztések,
f) az elfogadott regionális fejlesztési program megvalósítása;
B) megyei szinten:
a) munkahelyteremtő beruházások, a meglévő foglalkoztatott létszám megőrzését szolgáló piac-, termék- és technológiaváltást környezetbarát módon elősegítő fejlesztések, beruházások,
b) ipari területek és inkubátorházak kiépítése,
c) térségi fejlesztési programok, a helyi társadalom fejlődését, önszerveződését elősegítő programok, valamint a gazdaság fejlődését segítő megvalósíthatósági tanulmányok készítése,
d) a regionális fejlesztési tanácsok által nem támogatott, a gazdaságfejlesztéssel összefüggő, és vállalkozásokat segítő termelő infrastrukturális beruházások, így elsősorban halastó kiépítését, a hírközlést, a térségi hulladék elhelyezését és kezelését szolgáló fejlesztések kiépítése,
e) a humánerőforrást - beleértve az oktatást, a szakipari képzést, a munkanélküliek reintegrációját, valamint az egészségi állapot megőrzését is - biztosító fejlesztések,
f) a falusi idegenforgalmi fejlesztések,
g) az elfogadott megyei területfejlesztési programok megvalósítása,
h) a megyei területfejlesztési tanács határozatában rögzített roma programok.
8. A területi kiegyenlítést szolgáló támogatásokat az önkormányzatok a következő fejlesztések érdekében vehetik igénybe:
a) a településeken vagy egyes településrészeken a termelő infrastruktúra kiépítéséhez;
b) a bel- és külterületi meglévő infrastrukturális hálózatok felújításához, fejlesztéséhez, beleértve a mezőgazdasági tevékenységhez szükséges bekötő-, összekötő utak kiépítését és felújítását;
c) a felszíni vízelvezető rendszerek kiépítéséhez, felújításához és a holtágak rehabilitációjához;
d) ipari területek előkészítéséhez;
e) a címzett támogatásokban részesülő humánerőforrás fejlesztésekhez;
f) a turizmushoz, a környezet- és a természetvédelemhez, valamint a szociális foglalkoztatáshoz kapcsolódó önkormányzati fejlesztésekhez;
g) önkormányzati tulajdonú és alapfeladataihoz kapcsolódó intézmények beruházásaihoz;
h) településrendezési tervek készítéséhez;
i) céltámogatásban részesülő beruházások kapcsolódó támogatása.
9. A támogatások felhasználásánál elsődlegesen azokat a célokat kell támogatni, amelyek térségi összefogással valósulnak meg.
10. A területfejlesztési célelőirányzat központi kerete a működtetési, a tervezési és a kutatás-fejlesztési feladatok finanszírozása mellett biztosítson támogatást:
a) az EU által támogatott fejlesztési programokhoz;
b) kormányhatározatban rögzített és más kiemelt területfejlesztési és válságkezelő feladatokhoz;
c) más központi forrásokkal közös finanszírozással meghirdetett központi fejlesztési programokhoz;
d) a területfejlesztésért felelős miniszter által meghatározott területfejlesztési stratégia megvalósítását szolgáló programokhoz;
e) működő tőke bevonásával összefüggő beruházásokhoz.
11. A területfejlesztési célelőirányzat központi, valamint decentralizált regionális és megyei kereteiből együttesen is megítélhető támogatás.
12. A Strukturális Alapok fogadására való felkészülés érdekében a PHARE program társadalmi és gazdasági kohéziós részéhez az Észak-Magyarországi, Észak-Alföldi és a Dél-Alföldi Régiók fejlesztési programjai megvalósítására biztosítani kell a társfinanszírozáshoz a hazai forrásokat. Az Országgyűlés indokoltnak tartja a PHARE programmal azonos célrendszer támogatását a PHARE támogatásban nem részesülő régiókban. Ennek keretében:
A) a Dél-Dunántúli, a Közép-Dunántúli, a Nyugat-Dunántúli és a Közép-Magyarországi Régiók, illetve a Balaton térségében a regionális, valamint a térségi fejlesztési programok támogatását, a környezetvédelem követelményeit szem előtt tartva kell biztosítani;
B) az előzetes regionális fejlesztési programok végrehajtásához a PHARE programhoz kapcsolódó forrásokhoz hasonló nagyságrendű fejlesztési forrásokat a regionális fejlesztési tanácsok döntési jogkörébe kell utalni. A regionális fejlesztési tanácsok részére a forrásokat a következőképpen kell biztosítani:
a) a PHARE segélyből fedezett társfinanszírozás kiváltását a területfejlesztési támogatási rendszerben (a PHARE segélyt, és a PHARE segély kiváltására rendelkezésre álló együttes forrást a II. fejezet 2. pont rendelkezései szerint kell felosztani a régiók között),
b) a területfejlesztési támogatási rendszert kezelő tárca társfinanszírozását a területfejlesztési támogatási rendszerben,
c) a programok végrehajtásában érintett más tárcák társfinanszírozását az érintett tárcák előirányzataiban.
IV.
A kedvezményezett térségek besorolásának feltételrendszere
1. Kedvezményezett térségként, a statisztikai kistérségek területi lehatárolása alapján a következő térségtípusokat kell meghatározni:
- a társadalmi-gazdasági szempontból elmaradott térségek;
- az ipari szerkezetátalakítás térségei;
- a vidékfejlesztési térségek.
2. A térségek besorolásánál figyelembe kell venni a demográfiai, foglalkozási, foglalkoztatási, gazdasági, infrastrukturális ellátottsági és egyéb speciális mutatókból képzett komplex mutatót. A komplex mutató kiszámításánál használt adatok körét a 3. számú melléklet tartalmazza.
3. Társadalmi-gazdasági szempontból elmaradott térségnek kell minősíteni azokat a statisztikai vonzáskörzeteket, amelyeknek a 3. számú mellékletben szereplő 4 mutatószám csoportból képzett komplex mutatója nem éri el az országos átlagot.
4. Az ipari szerkezetátalakítás térségei közé kell besorolni azokat a térségeket, amelyekben az iparban foglalkoztatottak aránya 1990-ben meghaladta az országos átlag másfélszeresét, továbbá az iparban foglalkoztatottak arányának csökkenése 1990-1999. között, valamint a munkanélküliség 1999. december 20-án az országos átlagot meghaladja.
5. A vidékfejlesztési térségek közé kell besorolni azokat a térségeket, amelyekben az adott terület népességének kevesebb, mint 50%-a él 120 fő/km2-nél magasabb népsűrűségű településen, az 1990. évi népszámláláskor az országos vidéki átlagot meghaladó volt a mezőgazdasági foglalkoztatottság aránya, az országos átlag alatt van az egy főre jutó személyi jövedelemadó alap, továbbá a munkanélküliség az országos átlagot meghaladja.
6. A külön rendelet szerinti szabályozás keretében a társadalmi-gazdasági és infrastrukturális szempontból elmaradottnak, illetve a jelentős munkanélküliséggel sújtottnak minősített településeket területfejlesztési szempontból kedvezményezettnek kell tekinteni.
7. A kedvezményezett térségek lakónépessége ne haladja meg az ország lakosságának egyharmadát. Amennyiben a 2-6. pontokban meghatározott feltételek szerint a kedvezményezett kistérségek lakónépessége meghaladja az ország lakosságának az egyharmadát, az országos átlagtól való eltérés mértékét úgy kell meghatározni, hogy összességében az egyharmados felső határ teljesíthető legyen.
8. A decentralizálásnál és a kistérségek besorolásánál alkalmazott mutatókról és módszerekről tájékoztató kiadványt kell készíteni és azt a regionális és a megyei területfejlesztési tanácsok, valamint a területfejlesztésben érintett egyéb szervezetek és intézmények rendelkezésére kell bocsátani.
Záró rendelkezések
1. Az Országgyűlés felkéri a Kormányt, hogy a regionális fejlesztési programok forrásait - beleértve a PHARE által támogatott regionális programok társfinanszírozását, illetve a PHARE által nem támogatott régiókban és a Balaton térségében a Strukturális Alapok felhasználására való felkészülést szolgáló forrásokat a központi költségvetésben elkülönítve tervezze.
2. Az Országgyűlés felkéri a Kormányt, hogy a határozatban foglaltak végrehajtása során a legfrissebb rendelkezésre álló statisztikai adatokat használja fel.
3. Ez az országgyűlési határozat a közzététele napján lép hatályba azzal, hogy rendelkezéseit 2001. január 1-jétől kell alkalmazni. Egyidejűleg a területfejlesztési támogatások és a decentralizáció elveiről, a kedvezményezett területek besorolásának feltételrendszeréről szóló 30/1997. (IV. 18.) OGY határozat hatályát veszti.
4. Az Európai Unióhoz történő csatlakozás időpontjának elhúzódása esetén e határozatban foglaltakat legkésőbb 2003-ban felül kell vizsgálni.
Dr. ÁderJános s. k.,
az Országgyűlés elnöke
Dr: Juhászné Lévai Katalin s. k.,
az Országgyűlés jegyzője
Dr. Vidoven Árpád s. k.,
az Országgyűlés jegyzője
1. számú melléklet a 24/2001. (IV. 20.) OGY határozathoz
Allokációs képlet a felosztható területfejlesztési pénzeszközök régiókhoz rendeléséhez
A régiókhoz rendelt, decentralizált pénzeszköz összege adott felosztható alapok mellett, annak egy főre jutó GDP fajlagos mutatója és lakónépessége alapján:
D(sum)xci | |
Di = | ––––––––––––––– |
Sci |
ahol:
D(sum):
a régiók közti szétosztható összeg, illetve annak meghatározott része, (Ft)
Di:
az i régió rendelkezésre álló decentralizált összeg, (Ft) (i=1-7)
ni:
az i régió 1 főre jutó GDP mutatójának az aránya az országos átlaghoz viszonyítva
li:
az i régió lakónépessége
xi = li x 1/ni:
a régió lakónépességének és súlyszámának szorzata
1/ni:
az i régió súlyszáma
2. számú melléklet a 24/2001. (IV. 20.) OGY határozathoz
Allokációs képlet a felosztható területfejlesztési pénzeszközök megyékhez rendeléséhez
A megyéhez rendelt, decentralizált pénzeszköz összege adott felosztható alapok mellett, annak egy főre jutó GDP fajlagos mutatója és lakónépessége alapján:
ahol:
D(sum)xcihi | ||
Dj = | ––––––––––––––– | = D(sum)xgi |
Scihi |
D(sum):
a megyék közti szétosztható összeg, illetve annak meghatározott része, (Ft)
Dj:
a j megye rendelkezésére álló, decentralizált összeg, (Ft) (j=1-19)
nj:
j megye lakónépessége
xj:
j megye egy főre jutó GDP-jéből képzett a 0-1 intervallumra arányos vetítéssel képzett mutatója. Az x értéke a legkedvezőtlenebb megyében 1.000, a legkedvezőbbnél 0.000
xjnj:
j megye népességszámának és súlyszámának szorzata
h |
Scjhj |
J=1 |
19 megye és Budapest súlyozott népességszámának összege
cjhj | |
–––––––––––––– | = gj |
h Scjhj J=1 | |
j megye súlyozott népességszámának aránya az összes népességszámhoz
3. számú melléklet a 24/2001. (IV. 20.) OGY határozathoz
A komplex mutató kiszámításánál használt adatok köre | |
I. Gazdasági mutatók | |
1. 1000 lakosra jutó gazdasági szervezetek száma | 1999. dec. 31. |
2. Működő gazdasági szervezetek számának változása | 1995-99. (1995=100%) |
3. 1000 lakosra jutó tudományos kutatók, fejlesztők száma | 1999. (fő) |
4. 1 állandó lakosra jutó szja alapot képező jövedelem | 1999. (Ft) |
II. Infrastrukturális mutatók | |
5. Közüzemi vízhálózatba kapcsolt lakások aránya | 1999. (%) |
6. 1 km vízhálózatra jutó csatornahálózat hossza | 1999. (m) |
7. Vezetékes gázellátásba bekapcsolt háztartások száma a lakásállomány százalékában | 1999. (db) |
8. 1000 lakosra jutó vendégéjszakák száma | 1999. (db) |
9. 1000 lakosra jutó kiskereskedelmi boltok száma | 1999. (db) |
10. Komplex életminőség elérési mutató | 1999. (számított adat) |
11. 1000 lakosra jutó távbeszélő száma | 1999. (db) |
III. Társadalmi-szociális helyzet | |
12. 1990-99. között épített 3-x szobás lakások aránya | (%) |
13. 1000 lakosra jutó személygépkocsi száma | 1999. (db) |
14. Vándorlási különbözet évi átlaga | 1990-99. között |
15. 60 évnél idősebb népesség aránya | 1999. (%) |
16. A települések átlagos lélekszáma | 1999. (fő) |
17. Halálozási ráta | 1999. |
IV. Foglalkoztatási helyzet | |
18. Munkanélküliek aránya | 1999. (%) |
19. Tartós munkanélküliek aránya (180 napon túli) | 1999. (%) |