Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Kúria Pfv.21581/2015/8. számú precedensképes határozata kártérítés tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 339. §, 340. §] Bírók: Böszörményiné dr. Kovács Katalin, Kovács Zsuzsanna, Mészáros Mátyás

A határozat elvi tartalma:

A közjegyzői működés körében elkövetett szakmai mulasztással összefüggésben a kártérítési felelősség megítélésének szempontjai. 1959. IV. Tv. 339. § (1), 1959. IV. Tv. 340. § (1)

***********

Pfv.IV.21.581/2015/9.szám

A Kúria a Back és Társa Ügyvédi Iroda (ügyintéző: dr. Back András ügyvéd) által képviselt felperesnek a Berke és Molnár Ügyvédi Iroda (ügyintéző: dr. Molnár István ügyvéd) által képviselt alperes ellen kártérítés iránt a Fővárosi Törvényszék előtt 23.P.25.043/2011. számon megindított és a Fővárosi Ítélőtábla 5.Pf.20.874/2014/5/II. számú jogerős ítéletével befejezett perében az alperes által 22. sorszám alatt benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán tartott tárgyaláson meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Kúria a jogerős ítéletet - az első- és másodfokú eljárási költség és illeték viselésére is kiterjedően - részben hatályon kívül helyezi és a jogerős ítéletben az alperest terhelő marasztalás összegét 3.193.255 (hárommillió - százkilencvenháromezer - kettőszázötvenöt) forintra és kamataira leszállítja, ezt meghaladóan a jogerős ítéletet hatályában fenntartja.

Kötelezi az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek összesen 450.400 (négyszázötvenezer-négyszáz) forint első-, másodfokú és felülvizsgálati eljárási költséget.

A le nem rótt 528.700 (ötszázhuszonnyolcezer-hétszáz) forint elsőfokú eljárási illetékből a felperes 337.100 (háromszázharminchétezer-száz) forintot, az alperes 191.600 (százkilencvenegyezer-hatszáz) forintot, a 429.200 (négyszázhuszonkilencezer-kettőszáz) forint másodfokú eljárási illetékből a felperes 173.700 (százhetvenháromezer-hétszáz) forintot, az alperes 255.500 (kettőszázötvenötezer-ötszáz) forintot köteles az államnak - külön felhívásra - megtéríteni.

Ez ellen az ítélet ellen felülvizsgálatnak nincs helye.

I n d o k o l á s

Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás lényegi tartalma szerint a felperes a Honvédelmi Minisztérium Fejlesztési és Logisztikai Ügynöksége által meghirdetett "Hadfelszerelés beszerzése" tárgyú közbeszerzési eljárásban vett részt. A beszerzési eljárásban a felperes, mint ajánlattevő által benyújtott ajánlat részét képezte a 2010. június 16-i keltű, a 228/2004. (VII. 30.) Korm.rendelet a (továbbiakban: R.) 23. § (1) bekezdés e) és f) pontjaiban foglalt kizáró okokra vonatkozó nyilatkozat, amely a felperes ügyvezetőjének meghatalmazása alapján eljárt édesapjának a közjegyző által hitelesített névaláírását tartalmazta. Az ajánlatkérő hiánypótlási felhívást bocsátott ki, amelyben egyebek mellett azt rögzítette, hogy a R. 23. § (1) bekezdés e), f) pontjai tekintetében az ajánlattevő nem közjegyzői okiratba foglalt nyilatkozatot nyújtott be. A felperes ügyvezetője a hiány pótlása érdekében 2010. július 23-án megjelent az alperes irodájában, ahová magával vitte a R. 23. § (1) bekezdés e), f) pontjai szerinti nyilatkozatot rögzítő okiratot. A felperes ügyvezetője nem mutatta be a hiánypótlási felhívást és nem adott tájékoztatást arról, hogy milyen eljárás keretében kívánja felhasználni az okiratot, és nem kérte a közjegyzői okirat kiállítását sem. Ehhez igazodóan az alperes helyettese a névaláírás valódiságának tanúsításáról szóló záradékot készített.

A felperes keresetében kártérítés címén 5.365.216 forint és annak 2011. október 27-étől járó törvényes kamata megfizetésére kérte kötelezni az alperest. Kereseti álláspontja szerint az alperes alkalmazásában eljáró közjegyző-helyettes joghatás elérésére alkalmatlan okiratot készített, amikor a hiánypótlási felhívást követően felkeresve az irodát nem közjegyzői okiratba foglalt nyilatkozatot készített, hanem a nyilatkozaton lévő névaláírásának valódiságát tanúsította. Az általa bemutatott hiánypótlási felhívás alapján az alperes alkalmazottjának vizsgálnia kellett volna, hogy milyen okirat szükséges a pályázat kiírója részére a hiánypótlás teljesítéséhez. A hiánypótlási felhívás egyértelműen azt tartalmazta, hogy a kiíró a kizáró okok igazolására kizárólag közjegyző előtt tett nyilatkozatot fogad el. A közjegyző-helyettes tévesen a Pp. 196. § (1) bekezdés c) pontja szerinti teljes bizonyító erejű magánokiratnak minősülő okiraton hitelesítette a felperes ügyvezetőjének névaláírását. Ezért az alperest kártérítési felelősség terheli, amely alapján elmaradt haszon címén köteles megtéríteni azt az összeget, amelyhez a pályázat elnyerése esetén hozzájutott volna.

Az alperes a kereset elutasítását kérte. Vitatta, hogy kártérítési felelősség terheli. Tagadta, hogy a felperes ügyvezetője az ajánlatkérő hiánypótlási felhívását bemutatta és közölte, hogy hitelesítés helyett a nyilatkozat közokiratba foglalását kéri. Előadása szerint a felperes ügyvezetője a hiánypótlási felhívásra csupán szóban hivatkozott, amelyet azzal indokolt, hogy az ajánlatkérő nem fogadta el a meghatalmazott nyilatkozatát, ezért a felperes ügyvezetője tesz nyilatkozatot a kizáró okok fenn nem állásáról, az előre elkészített nyilatkozat alperes előtt történő aláírásával. A hitelesítések könyve is igazolja, hogy a felperes ügyvezetője az előre elkészített nyilatkozaton lévő névaláírás valódiságának tanúsítását kérte. Nem terheli a közjegyzőt arra vonatkozó tájékoztatási kötelezettség, hogy a hitelesített nyilatkozat mennyiben alkalmas a feltételezett joghatás kiváltására. A közjegyző felelőssége csak a tanúsítvány alakiságának megtartásáért és tartalmi valódiságáért áll fenn. Nem várható el, hogy a közjegyző az általa záradékolt nyilatkozatok joghatásaival összefüggésben jogi tanácsot adjon. A közjegyzői működés körében elkövetett szakmai mulasztás hiányában nincs releváns okozati összefüggés az eljárása és a közbeszerzési szerződés megkötésének meghiúsulása között.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a keresetet elutasította és a felperest az alperes részére 559.560 forint perköltség, az államnak 528.700 forint eljárási illeték megfizetésére kötelezte. Az elsőfokú bíróság ítéletének indokolásában kifejtett álláspontja szerint a felperes nem bizonyította, hogy az ügyvezetője a hiánypótlást tartalmazó iratot átadta az alperes közjegyző jelöltjének, és tájékoztatást adott volna arról, milyen eljárásban kívánja felhasználni a közjegyzőhöz elvitt okiratokat. Nem merült fel olyan körülmény, amelyből az alperesnek az adott helyzetben elvárható magatartás tanúsítása mellett arra a következtetésre kellett volna jutnia, hogy közjegyzői okirat készítése szükséges. A közjegyzőkről szóló 1991. évi XLI. törvény (Ktv.) 120. § (1) bekezdése pedig nem alkalmazható, miután a felperes által elvárt névaláírás hitelesítése nem a Pp. 195. § (1) bekezdése szerinti közokiratként, hanem a Pp. 196. § (1) bekezdés c) pontja szerinti teljes bizonyító erejű magánokiratként minősül, az aláírás hitelesítés pedig nem közjegyzői okirat. Mindezekre tekintettel az elsőfokú bíróság az alperes kártérítési felelősségét a Ptk. 349. § (1) bekezdése és 339. § (1) bekezdése alapján nem találta megállapíthatónak.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!