Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

EBD 2015.12.G3 Nemzetközi közúti árufuvarozási szerződéssel kapcsolatos perben a magyar bíróság joghatóságát a Nemzetközi Közúti Árufuvarozási Szerződésről szóló Egyezmény (CMR) - és nem a 44/2001/EK rendelet - alapján kell vizsgálni. Amennyiben a magyar bíróság joghatósága a CMR 31. cikk (1) bekezdése alapján kizárt, a pert a Pp. 157. § a) pontja alapján - a Pp. 130. § (1) bekezdés a) pontjára tekintettel - kell megszüntetni.[1]

[1] A magyarországi székhelyű felperes európai fizetési meghagyás kibocsátását kérte dr. D. Cs. közjegyző előtt 3600 euró és járulékai fuvardíj megfizetése iránt, az eljárás az alperes ellentmondása folytán perré alakult. Az alperes - amely ausztriai székhelyű társaság - érdemi ellenkérelmében joghatósági kifogást terjesztett elő, elsődlegesen arra hivatkozva, hogy a fuvarmegbízások - felperes által nem csatolt - 2. oldalán a felek kikötötték a St. Pölteni Bíróság kizárólagos illetékességét. Másodlagosan hivatkozott arra, hogy felek közötti jogvitában az 1971. évi 3. tör­vényerejű rendelettel kihirdetett Egyezmény a Nemzetközi Közúti Árufuvarozási Szerződésről (CMR) alkalmazandó, melynek 31. cikke szerint - mivel a jelen per az egyezmény hatálya alá eső fuvarozásból eredő jogvita - az alperes cégének központi telephelye szerinti bíróság előtt indítható eljárás, más bíróság előtt kereset nem indítható.

[2] A felperes a joghatósági kifogásra tett észrevételében arra hivatkozott, hogy a CMR alkalmazását megelőzi a polgári és kereskedelmi ügyekben a joghatóságról, valamint a határozatok elismeréséről és végrehajtásáról szóló 44/2001. EK rendelet (Brüsszel-I. rendelet), melynek 5. cikk 1. pontjának a) alpontja szerint a kötelezettség teljesítésének helye szerinti bírósság is eljárhat. Az alperesnek, mint kötelezettnek a Magyarországi székhelyű felperes részére Magyarországon kell a fuvardíjat teljesítenie, ez az alperesi kötelezettség teljesítésének helye, amely a magyar bíróság joghatóságát megalapozza.

[3] Az elsőfokú bíróság fellebbezéssel támadott végzésével a Pp. 157/A. § (1) bekezdés b) pontja és a Pp. 157. § a) pontja alapján a pert megszüntette, megállapította, hogy a perben magyar bíróság nem járhat el. Álláspontja szerint a 44/2001/EK rendelet 71. cikk (1) bekezdése alapján az ügyben - miután a felperes nemzetközi fuvardíj iránti igényt érvényesít - a CMR alkalmazandó, annak 31. cikk (1) bekezdése pedig egyértelműen úgy rendelkezik, hogy az ügyben - amennyiben a felek illetékességi kikötését nem is vizsgáljuk - magyar bíróság nem, csak az alperes központi telephelye, székhelye szerinti bíróság járhat el.

[4] A végzés ellen a felperes terjesztett elő fellebbezést, kérte az elsőfokú bíróság végzésének megváltoztatását, és a Z.-i Törvényszék joghatóságának megállapítását. Változatlanul arra hivatkozott, hogy a 44/2001/EK rendelet 5. cikke (1) bekezdés a) pontja szerint valamely tagállamban lakóhellyel rendelkező személy más tagállamban perelhető, ha az eljárás tárgya egy szerződés, vagy egy szerződéses igény, és a vitatott kötelezettség teljesítésének helye abban a másik tagállamban van. Álláspontja szerint a CMR alkalmazását megelőzi a joghatóságot rendező EK-rendelet alkalmazása. Másodlagosan a perköltség 10%-ra történő mérséklését kérte, hivatkozva a pertárgyértékre, és arra, hogy érdemi tárgyalásra nem került sor.

[5] Az alperes a fellebbezésre tett észrevételében az elsőfokú bíróság végzésének helybenhagyását kérte.

[6] A fellebbezés alaptalan.

[7] Az elsőfokú bíróság végzése helyes, ezért azt a másodfokú bíróság a Pp. 259. §-a alapján alkalmazandó Pp. 253. § (2) bekezdése alapján helybenhagyta. A fellebbezésre is figyelemmel a másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság végzésének indokolását az alábbiak szerint pontosítja és egészíti ki:

[8] A 44/2001/EK rendelet - mely a polgári és kereskedelmi ügyekben a joghatóságról rendelkezik - 71. cikkének (1) bekezdése szerint a rendelet nem érinti azokat az egyezményeket, amelyeknek a tagállamok részesei, és amelyek egyes különös jogterületeken a joghatóságot szabályozzák.

[9] A felperes keresetét az alperessel kötött fuvarozási szerződésből eredő fuvardíj megfizetése iránt terjesztette elő, mely jogvita által érintett jogterületet a Nemzetközi Közúti Árufuvarozási Szerződés (CMR) szabályozza. A CMR 1. cikk 1. pontja szerint az Egyezmény minden olyan szerződésre érvényes, amely áruknak közúton járművel díj ellenében végzett szállításáról szól, ha az áru átvételének helye és a kiszolgáltatásra kijelölt hely - amint ezeket a fuvarozási szerződésben megjelölték - két különböző állam területén van, amelyek közül legalább az egyik szerződő állam. Ez a rendelkezés a felek székhelyére és állampolgárságára tekintet nélkül érvényes. A felek között létrejött fuvarozási szerződés szerint az áru berakodásának helye Ausztria, míg lerakodásának helye Nagy-Britannia volt, mindkét állam szerződő állama a CMR-nek.

[10] A CMR 31. cikke értelmében az Egyezmény hatálya alá eső fuvarozásból eredő minden jogvita esetében kereset indítható a szerződő államoknak a felek által közös egyetértéssel kijelölt bíróságain kívül annak az országnak a bírósága előtt is, amelynek területén az alperes rendes lakóhelye, cégének központi telephelye, vagy olyan fióktelepe, illetve képviselete van, amelynek közvetítésével a fuvarozási szerződést megkötötték /a/ vagy az áru átvételének helye vagy a kiszolgáltatásra kijelölt helye van /b/. Más bíróság előtt kereset nem indítható. A CMR által szabályozott nemzetközi fuvarozás olyan különös jogterület, amely e jogterületen a joghatóságot szabályozza, és melynek rendelkezéseit a 44/2001/EK rendelet - a 71. cikk (1) bekezdése szerint - nem érintette. A felek jogvitájában tehát a CMR rendelkezéseit alkalmazni kell, és mivel a CMR az általa megjelölt bíróságokon kívüli más bíróság joghatóságát kizárja, a 44/2001/EK rendelet által meghatározott joghatósági okok sem alkalmazhatók, továbbá a rendeletben megjelölt bíróságok joghatósága is kizárt.

[11] Hasonló jogi álláspontot foglalt el az Európai Bíróság a C-533/08. számú előzetes döntéshozatali eljárásban hozott döntésében, amelyben kimondta, hogy a 44/2001/EK rendelet 71. cikke (2) bekezdése b) pontjának második albekezdését úgy kell értelmezni, hogy a rendeletnek egy másik tagállam bírósága határozatainak elismerésére és végrehajtására vonatkozó feltételekről szóló előírásai csak akkor szorulnak háttérbe a különös egyezményben foglalt megfelelő szabályokkal szemben - amely egyezményben mind a származási tagállam, mind a megkeresett tagállam részes fél - ha az egyezmény szabályai kimerítőek és kizárólagosak abban az értelemben, hogy kizárják a rendelet alkalmazását. A CMR rendelkezései is kimerítőek, teljeskörűen szabályozzák a joghatóságot, más bíróság joghatóságát, és ezzel az EK rendelet alkalmazását is kizárva.

[12] Ezt az álláspontját megerősítette az Európai Unió Bírósága a 2014. szeptember 4. napján kelt Nickel & Goeldner Spedition GmBH v. Kintra UAB, C-157/13. számú előzetes döntéshozatali eljárásban hozott ítéletében, melyben kimondta, hogy a 44/2001. rendelet 71. cikkét úgy kell értelmezni, hogy abban az esetben, ha a jogvita mind ezen rendelet, mind pedig a CMR hatálya alá tartozik, a tagállam az említett rendelet 71. cikkének (1) bekezdése alapján a CMR 31. cikkének (1) bekezdésében előírt joghatósági szabályokat alkalmazhatja.

[13] A CMR 31. cikkére tekintettel a magyar bíróság joghatósága kizárt, ezért a pert a Pp. 157. § a) pontja alapján - a Pp. 130. § (1) bekezdés a) pontjára tekintettel - kellett megszüntetni. Mellőzi a másodfokú bíróság a végzés jogi indokolásából a Pp. 157/A. § (1) bekezdésére való utalást, mert az a perbeli esetben nem alkalmazható. Akkor lehet és kell e jogszabályhely alapján megszüntetni a pert, ha egyébként a magyar bíróság joghatósága nem kizárt, magyar bíróság eljárhat, de az alperes kifogást emel, és a magyar bíróság joghatósága egyetlen joghatósági ok alapján sem állapítható meg. Ez esetben e joghatósági kifogás alapján - és nem hivatalból - kell a pert megszüntetni.

(Pécsi Ítélőtábla Gpkf. IV. 40.160/2014/2. szám)[2]

Lábjegyzetek:

[1] Az ebben a határozatban foglaltakat a Wolters Kluwer Kft. (korábban CompLex Kiadó Kft.) 2015.3260 számon, külön szerkesztett formában is közölte a Bírósági Döntések Tárában.

[2] Megjelent a BDT 2015. januári számában.