BH 2011.3.55 Halálos közúti baleset okozásának vétségét valósítja meg a terhelt, aki gépjárművel a közvilágítás nélküli autópályán haladva nem fokozott óvatossággal és megfelelő oldaltávolságot tartva közelíti meg a több mint 110 méterről észlelt, műszaki hiba miatt a leállósávban tartózkodó, elakadásjelző háromszöggel és vészvillogó működtetésével megjelölt elromlott járművet, valamint a láthatósági mellényt viselő figyelmeztető gyalogost és emiatt halált eredményező sérüléseket okozóan elüti a meghibásodott gépjármű bal oldali kerekénél a műszaki hiba elhárításán dolgozó sértettet [Btk. 187. § (1) bek., (2) bek. b) pont, KRESZ 3. § (1) bek. c) pont, 34. § (1) bek. d) pont, 35. § (1) bek., 42. § (4) bek., 56. § (5), (6) és (7) bek.].
Az elsőfokú bíróság a 2008. július hó 1. napján kihirdetett ítéletével a terheltet bűnösnek mondta ki halálos közúti baleset gondatlan okozásának vétségében. Ezért őt - végrehajtásában 1 év próbaidőre felfüggesztett - 1 év fogházbüntetésre, mellékbüntetésül 2 év 1 hónap "C" kategóriához kötött közúti járművezetéstől eltiltásra ítélte.
A megállapított tényállás lényege szerint a terhelt 1986. óta rendelkezik "B" és "C" kategóriára érvényes járművezetői engedéllyel. A vádbeli időszakban gépjárművezetőként dolgozott, Iveco típusú tehergépkocsival közlekedett hetente több alkalommal a Budapest-Szombathely-Budapest útvonalon.
M. I. 2006. április 7-én éjjel 01 óra után Volkswagen Transporter személygépkocsival haladt az M1-es autópálya jobb pályatestén B. felől Gy. irányába, amikor a bal hátsó kereke defektet kapott. A 4,8 méter hosszúságú és 2 méter széles személygépjárművel a leálló sávban - a külső forgalmi sávtól elválasztó bordázott vonaltól járművének bal elejével 0,6 méterre, míg bal hátsó sarkával 0,5 méterre - állt meg a 79 + 300 kilométerszelvényben. A leálló sáv külső szélén a szalagkorlát mellett a gépjármű jobb elejétől 30 cm, jobb hátuljától 40 cm szabad távolság maradt.
Annak érdekében, hogy a bal hátsó kerék defektje miatt mozgásképtelenné vált járműre a figyelmet felhívja, bekapcsolva hagyta a jármű belső és külső világítását, és működtette a vészvillogót. E gépkocsi egyik utasa, B. B. a járműtől 30,9 méter távolságban kihelyezte az elakadásjelző háromszöget. Sárga színű láthatósági mellényt vett fel és az elakadásjelző háromszög és a gépjármű közé állva szükség szerint karjelzéssel is felhívta az autópályán közlekedő járművek vezetőinek figyelmét a veszélyhelyzetre. Az álló jármű egyik utasa, M. J. sértett a defektes bal hátsó kerék kicserélése érdekében a jármű bal hátsó részénél tartózkodott.
A terhelt az Iveco tehergépkocsival B. felől Gy. irányába haladt. A 79 + 300 kilométerszelvényt a 3,8 méter szélességű külső forgalmi sávban 74-77 km/óra közötti sebességgel közelítette meg. Előtte és mögötte sem a külső, sem a belső forgalmi sávban nem közlekedett másik jármű. A belső forgalmi sáv szélessége 4 méter volt.
A terhelt annak ellenére, hogy a műszaki okból a leálló sávban álló Transporter vészvillogóját 200 méter távolságról, a sárga színű láthatósági mellényt viselő B. B.-t 85-90 méterről, míg a kihelyezett elakadásjelző háromszöget legalább 110 méterről észlelte, sebességén, illetve haladási irányán nem változtatva a külső forgalmi sávot és a leálló sávot elválasztó bordázott terelővonal mellett közvetlenül haladt. Úgy érkezett a későbbi baleset helyszínére, hogy azzal a láthatósági mellényt viselő, a leállósávban tartózkodó B. B.-ban és a gépjármű bal hátsó részénél álló Sz. L.-ben azt az érzetet keltette, őket elsodorja, illetve a gépjáművükkel is ütközni fog.
A láthatósági mellényt viselő B. B. észlelve a forgalmi sáv szélén haladó tehergépjárművet, integetett annak, majd félreugrott, egyidejűleg kiabálva igyekezett figyelmeztetni a gépjármű defektes kerekét kicserélni igyekvő M. J.-t a veszélyhelyzetre.
M. J. ebben a pillanatban a Volkswagen személygépkocsinak háttal, kissé a terhelt által vezetett Iveco típusú teherautó irányába forduló felemelkedő testhelyzetben volt, amikor a járműtől 05-0,7 méter oldaltávolsággal elhaladó tehergépkocsi karosszériájának jobb széle, amely ilyen formában a külső forgalmi sávot és a leállósávot elválasztó útburkolati jelen, vagy annak közvetlen közelében haladt, elütötte őt. Az elsődleges ütközési pont az Iveco tehergépkocsi első lökhárítójának jobb sarokrésze és a guggoló helyzetből, vagy térdelő helyzetből felálló, és hátával a defektes gépkocsival közel párhuzamosan álló sértett kissé hátrébb lévő bal lába volt. Az ütközés következtében a sértett a tengelye körül balra irányuló mozgást írt le, majd a személygépkocsi oldalfalának vágódott. Közben valószínűsíthetően fejével a teherautó dobozos rakterének jobb első élével is találkozott. Ezután teste tehetetlenül sodródott a két jármű között, végül a terhelt által vezetett teherautó jobb oldali aláfutás-gátlója oldalirányban a személyautó elé taszította és az aszfalton csúszva, perdülve került a műszaki sávban álló Volkswagen Transporter elé, fejjel B. irányába. A Volkswagen Transporter és a sértett feje közötti távolság 3,4 méter volt.
A terhelt a sértett elütésével együtt járó hanghatásra figyelt fel és határozta el, hogy megáll és megnézi, mi adhatta ki a hangot. A járművel a leállósávban várakozó Volkswagen Transporter előtt az Iveco tehergépkocsi hátsó részével 51,7 méterre állt meg.
A 02 óra 10 perckor történt baleset során a sértett koponyacsonttörést, lágyagyburki vérzést, bordatöréseket, a szegycsont kétszeres törését, kétoldali tüdőzúzódást, a medencecsontok durva darabos törését, a kismedencei lágyrészek durva roncsolódását, lép roncsolódást, bal vese repedését szenvedte el. E sérülései következtében 02.45 órakor a helyszínen életét veszítette. A sértett halála és az elszenvedett baleset között ok-okozati összefüggés áll fenn.
A baleset közvilágítás nélküli útszakaszon, éjszakai látási viszonyok mellett, hibátlan aszfaltburkolatú, útburkolati jellel ellátott úttesten következett be.
Az elsőfokú ítélet rögzítette, hogy a balesetben elhunyt sértett, illetve a gépjármű üzemeltetője olyan KRESZ szabályt, amely a balesettel összefüggésben állt nem szegett meg. A terhelt közlekedése során megszegte a KRESZ 3. § (1) bekezdésének c) pontjában és a 25. §-ának (2) bekezdésében írt közlekedési szabályt. Nem tanúsította a megfelelő figyelmet és körültekintést. Kellő oldaltávolság tartása nélkül, közvetlenül a leállósávot és a jobb oldali forgalmi sávot elválasztó bordázott térburkolati jel mellett haladva érkezett a meghibásodott jármű mellé.
A bíróság ezért cselekményét a Btk. 187. §-ának (1) bekezdésében meghatározott, a (2) bekezdésének b) pontja szerint minősülő és büntetendő halálos közúti baleset gondatlan okozása vétségének minősítette.
A terhelt és védő által felmentés végett bejelentett fellebbezés folytán másodfokon eljárt bíróság a 2008. december hó 4. napján meghozott ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta, és a terheltet a halálos közúti baleset gondatlan okozásának vétsége miatt emelt vád alól felmentette. Az ítélet ellen fellebbezési jogot biztosított az érdekelteknek, akik a jogorvoslat tárgyában nyilatkozatot nem tettek, így az ítélet 2008. december hó 24. napján jogerőre emelkedett.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!