Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2004.6.255 I. A munkaszerződés megkötését megelőző tárgyalásra alapított igény elbírálása a munkaügyi bíróság hatáskörébe tartozik, e követelés elbírálásánál is alkalmazni kell az Mt. általános rendelkezéseit [Pp. 349. § (2) bekezdés a) pont].

II. A hátrányos megkülönböztetésre hivatkozó félnek a hátrány tényét kell bizonyítania, a másik fél az egyenlő bánásmód megtartása bizonyításával mentheti ki magát [Mt. 5. § (2) bekezdés]. *

A felperes keresetében hátrányos megkülönböztetés, a származása miatt ért megaláztatás alapján nem vagyoni kártérítés megfizetésére kérte kötelezni az alperest.

A munkaügyi bíróság ítéletével a felperes keresetét elutasította.

A felperes a keresetében arra hivatkozott, hogy az alperes által működtetett hotelbe hirdetés útján keresett szobalány munkakör betöltésére 2000. április 17-én telefonon jelentkezett, a megbeszélt időpontban személyes megjelenésekor azonban az igazgató szobájából kihallatszó, a származására utaló "nem veszünk fel cigányokat, utálom a cigányokat" kifejezések elhangzása után elutasították, közölve, hogy nincs felvétel. Az állást rövid időn belül betöltötték. A kereset szerint a felperes sírva panaszt tett a helyi önkormányzat polgármesteri hivatalánál, majd az Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Főfelügyelőség (OMMF) F. Felügyelősége folytatott vizsgálatot az ügyben, közvetlen bizonyítékok hiányában azonban az eljárást megszüntette. A keresetben kifejtett álláspont szerint a közvetett bizonyítékok alapján a hátrányos megkülönböztetés megállapítható, a felperest súlyos megaláztatás érte, aminek kompenzálására a kért nem vagyoni kártérítés alkalmas.

A munkaügyi bíróság a felek nyilatkozatai, a meghallgatott tanúk és az OMMF F. Felügyelősége vizsgálati anyagai alapján arra a következtetésre jutott, hogy a felperes nem tudta bizonyítani azt az állítását, hogy munkaviszony létesítése céljából "kapcsolatba került az alperessel, aki ezen eljárása során követte el a felperes által sérelmezett hátrányos megkülönböztetést". A felperes tanúként meghallgatott szobatársa, a polgármesteri hivatal szociálpolitikai ügyintézője a felperes elmondása alapján nyilatkoztak. A munkaügyi bíróság az alperesnél való megjelenés körülményeit illetően ellentmondásosnak találta a felperes előadását. A felperes állítását cáfoló tényként értékelte továbbá, hogy az alperes a perbeli szállodában szobalányként 1999. augusztus 1-jétől alkalmaz egy cigány származású munkavállalót.

A felperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú ítéletét helybenhagyta. A másodfokú bíróság egyetértett a munkaügyi bíróságnak a helyesen feltárt tényállásból levont jogi következtetésével.

A fellebbezésben előadottakról kifejtette, hogy életszerűt­len­­nek tartja, miszerint a felperes "füle hallatára" tette volna az alperes vezetője a keresetben előadott kijelentéseket a felperes származásáról, arra is tekintettel, hogy alkalmaz egy cigány származású munkavállalót ugyancsak szobalány munkakörben.

A felperes a jogerős ítélet hatályon kívül helyezése, és a keresetének helyt adó határozat hozatala érdekében felülvizsgálati kérelmet nyújtott be. Az Mt. perbeli időben hatályos 5. § (2) bekezdése és a Pp. 164. § (1) bekezdése megsértésére hivatkozott. Álláspontja szerint az első- és a másodfokú bíróság jogszabálysértően állapította meg a felperesre háruló bizonyítási terhet a hátrányos megkülönböztetésre vonatkozó keresetet illetően. Az ilyen jogvitákban a bizonyítási teher ugyanis megfordul. Erről rendelkezik az 1997. december 15-én elfogadott 97/80. EK irányelv is, mely szerint a munkáltatónak kell bizonyítania, hogy nem sértette meg az egyenlő bánásmód elvét. A felperes szerint a perbeli bizonyítékok zárt láncolatot alkottak, azokat az eljárt bíróságok okszerűtlenül mérlegelték, több megállapításuk iratellenes.

Mindezek olyan elvi kérdést vetnek fel, amely a joggyakorlat egysége, továbbfejlesztése érdekében szükségessé teszik a felülvizsgálati eljárás elrendelését.

A Legfelsőbb Bíróság a Pp. 270. § (2) bekezdés ba) pontja alapján a felülvizsgálati eljárást elrendelte abban a jogkérdésben, hogy a hátrányos megkülönböztetés tilalmával kapcsolatos munkaügyi perben a bizonyítás, illetve annak sikertelensége következményei miként terhelik a feleket.

Az alperes felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályában való fenntartását kérte. Álláspontja szerint valótlan, hogy a bizonyítékok zárt láncolatot alkottak, a felperesnek a tények valószínűsítésére vonatkozó előadása nem alapul jogszabályon. Az Mt. 5. § (2) bekezdése értelmében az alperest bizonyítás csak akkor terhelte volna a diszkrimináció tilalma megszegésével kapcsolatban, ha a felperes bizonyította volna, hogy az alperessel bármilyen kapcsolatba került. Ellenkező értelmezés esetén a munkáltatónak kellene "nem létező dolgokat bizonyítani".

A felülvizsgálati kérelem az alábbiak szerint alapos.

A munkaügyi bíróság a Pp. 349. § (2) bekezdés a) pontja alapján helyesen bírálta el hatáskörébe tartozóan a perbeli jogvitát. A munkaszerződés megkötését megelőző tárgyalásra alapított igény tekintetében az Mt.-nek a munkaviszony létesítésével kapcsolatos szabályait, valamint ezzel összefüggésben az Mt. általános rendelkezéseit

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!