Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.20236/2012/5. számú határozata sajtó-helyreigazítás tárgyában. [2010. évi CIV. törvény (Smtv.) 12. §] Bírók: Győriné dr. Maurer Amália, Kisbán Tamás, Kizmanné dr. Oszkó Marianne

Fővárosi Ítélőtábla

2.Pf.20.236/2012/5.

A Fővárosi Ítélőtábla a (törvényes képviselő neve, címe) törvényes képviselő által képviselt (felperes neve, címe) felperesnek a dr. Karas Monika (címe) ügyvéd által képviselt (alperes neve, címe) alperes ellen sajtó-helyreigazítás iránt indult perében a Fővárosi Bíróság 2011. november 17-én kelt 19.P.23.904/2011/4. számú ítélete ellen az alperes részéről 5. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés folytán meghozta a következő

í t é l e t e t:

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletének nem fellebbezett részét nem érinti, fellebbezett részét helybenhagyja.

Kötelezi az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 53.000 (ötvenháromezer) forint másodfokú perköltséget, valamint a Magyar Államnak külön felhívásra 36.000 (harminchatezer) forint fellebbezési illetéket.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

Az elsőfokú bíróság ítéletével kötelezte az alperest, hogy az általa szolgáltatott ... esti ... órai híradójában az ítélet jogerőre emelkedésétől számított 8 napon belül közölje az alábbi közleményt:

"Helyreigazítás: ...-i adásunkban megalapozatlanul állítottuk, hogy egy ingatlanhirdetéssel foglalkozó cég milliárdokat követelne ügyfeleitől."

Az ezt meghaladó felperesi keresetet elutasította és kötelezte a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 17.500 forint perköltséget.

A le nem rótt illetékről úgy rendelkezett, hogy abból a felperes 21.000 forintot, az alperes pedig 6.000 forintot köteles a Magyar Államnak külön felhívásra megfizetni.

Az ítélet indokolásában ismertette az Alkotmány 2. § (1) bekezdését, a 7. § (1) bekezdését, a 8. § (1) bekezdését, a 61. § (1) bekezdését, a Ptk. 75. §-át, a sajtószabadságról és a médiatartalmak alapvető szabályairól szóló 2010. évi CIV. törvény (Smtv.) 4. § (1) bekezdését, 10. §-át, 13. § (1) bekezdését, 14. § (1) bekezdését, 18. §-át, 12. § (1) bekezdését, a Legfelsőbb Bíróság PK. 12. számú állásfoglalását, a Ptk. 85. § (1) bekezdését, a PK. 13, 14. és 15. számú állásfoglalását, az Alkotmánybíróság 30/1992. (V. 26.) AB számú határozatát, a 36/1994.(VI. 24.) AB számú határozatát és annak indokolását, a Pp. 3. § (5) bekezdését, a 4. § (1) bekezdését, a 163. §-át, a 164. §-át és a 206. §-ban foglaltakat.

Általánosságban rögzítette, hogy a sajtó-helyreigazítási per speciális rendeltetése folytán a bíróságnak nem feladata, hogy bármely más eljárásra tartozó jogvitát eldöntsön, vagy véleményezzen. Az, hogy a felperes magatartása sérti-e a verseny szabályait az a Gazdasági Versenyhivatal hatáskörébe tartozik.

A felperes sérelmezte a cég vezetőjének bujkálására vonatkozó közlést, illetve kifogásolta azt a megállapítást, hogy a céget a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság feljelentette.

E két kereseti kérelmet az elsőfokú bíróság nem találta alaposnak. Elsősorban ... esetén nem került tisztázásra az, hogy ő a cég vezetője lenne, hiszen csak azt igazolta, hogy a vállalkozás a magyarországi képviselet ellátásával őt hatalmazta meg, azonban arra érdemi okirat nem került csatolásra, hogy cégvezető lenne. Ezen túlmenően a felperesi gazdasági vállalkozás a képviselő helyett és nevében keresetindítási jogosultsággal egyébként sem rendelkezik.

A második fordulat tekintetében osztotta az elsőfokú bíróság azt az alperesi álláspontot, hogy a cikkben szereplő "feljelentés" megjelölés összességében lényegtelen pontatlanságnak minősül, mert a közlemény egésze egyértelműen tisztázza azt, hogy a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság ténylegesen keresetet indított - és nem feljelentést tett - a honlapok vonatkozása tekintetében, így ezt a kereseti kérelmet is elutasította az elsőfokú bíróság.

A kijelentkezés, az adóssá válás, a kötbér, az önkéntes törlésre vonatkozó igény körében az elsőfokú bíróság kifejtette, hogy a Gazdasági Versenyhivatal azokban a kérdésekben kezdeményezett, illetve tartott vizsgálatot, amelyek panaszként a műsorban is rögzítésre kerültek. Az alperes olyan fizetési felszólítást csatolt, amely a felperesen keresztül a ...-től származik és abból az állapítható meg, hogy arra az esetre is fennáll a kötbérkövetelés, ha a tőketartozást az adós nem fizetné meg.

Ezeket a kereseti kérelmeket sem találta alaposnak az elsőfokú bíróság, mert a jelzett gondok egyrészt a versenyhivatali eljárás, másrészt pedig a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hivatal által benyújtott kereset tárgyát képezik, a panaszok megalapozottságáról tehát alapvetően az ennek nyomán eljáró hatóságok jogosultak állást foglalni. A létező jogvitákról való beszámolásra a PK. 14. számú állásfoglalás alapján az alperesi híradásnak lehetősége van. Amennyiben ezek az eljárások kedvező eredménnyel zárulnak, ugyancsak a PK. 14. számú állásfoglalás alapján kérheti felperes, hogy ennek tényéről az alperesi sajtószerv számoljon be.

A felperes sérelmezte azt az állítást is, mely szerint milliárdos követelése lenne. Az alperes közölte, hogy ez egy logikus következtetés a több ezer követelést figyelembe véve. Az ezres nagyságrendű felszólítások, a külön-külön százezres követelések körében az alperes azonban az elsőfokú bíróság szerint nem tett eleget a bizonyítási kötelezettségének. Való tényként ugyanakkor nem rendelte közöltetni az elsőfokú bíróság a követelések pontos összegét, mert azt viszont a felperes nem bizonyította.

Az internetes közlés vonatkozásában az elsőfokú bíróság a kérelmet nem találta alaposnak ugyanazon okokból, mint amelyek miatt a híradóban közöltek tekintetében elutasította a keresetet. További elutasítási indok volt az is, hogy önmagában az internetes közleményből a felperes személye közvetlenül nem volt azonosítható, mert önmagában az a tény, hogy a cég a Seychelles szigeteken került bejegyzésre "egyedi azonosításra nem alkalmas".

A perköltség viseléséről a Pp. 81. § (1) bekezdése alapján határozott.

Az ítélet ellen az alperes terjesztett elő fellebbezést, amelyben a kereset teljes elutasítását kérte.

Álláspontja szerint az elsőfokú bíróság a tényállást kellő részletességgel feltárta, azonban a rendelkezésére álló adatokat és bizonyítékokat okszerűtlenül mérlegelte. Rámutatott, hogy az elsőfokú bíróság a televíziós műsorban elhangzott "milliárdokat követelő cég" kifejezést valótlannak minősítette, ugyanakkor az interneten közölteket, miszerint a felperes követeléseit kezelő cég, a ..., mint behajtó társaság több ezer levélben szólította fel az akár milliós tartozást is elérő internetes hirdetőket, nem tartotta valótlannak.

A két közlés tartalma azonos, tehát a kifogásoltakat egységesen kezelve és értelmezve az állapítható meg, hogy a felperes a milliárdos követelés tényét nem cáfolta.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!