Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Törvényszék M.71691/2020/28. számú határozata munkaviszony tárgyában. [2003. évi CXXV. törvény (Ebktv.) 8. §] Bírók: Csordás Istvánné, Halász Krisztián, Tóth Gyuláné

Kapcsolódó határozatok:

*Fővárosi Törvényszék M.71691/2020/28.*, Fővárosi Ítélőtábla Mf.31077/2022/8., Fővárosi Ítélőtábla Mf.31077/2022/9., Kúria Mfv.10120/2022/4. (BH 2023.10.253)

***********

Fővárosi Törvényszék 2

12.M.71.691/2020/28-I

Fővárosi Törvényszék Munkaügyi Kollégiuma

12.M.71.691/2020/28.

A bíróság a dr. Zempléni Kinga Ügyvédi Iroda (Cím18.; eljáró ügyvéd: dr. Zempléni Kinga) által képviselt Felperes1 (felperes címe) felperesnek a Szutrély Ügyvédi Iroda (jogi képviselő címe eljáró ügyvéd: dr. Schaller- Horváth Rebeka) által képviselt alperes (alperes címe) alperessel szemben munkaviszony iránt folyamatban lévő perében meghozta az alábbi

í t é l e t e t :

A bíróság az alperes jogellenes felmondására tekintettel a felperes munkaviszonyát helyreállítja.

Kötelezi a bíróság az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek

Ø 2020. december 1-től 2021. október 8. napjáig járó bruttó 1.064.571,- (egymillióhatvannégyezer-ötszázhetvenegy) Ft munkabért,

Ø bruttó 84.029,- (nyolcvannégyezer-huszonkilenc) Ft cafatéira juttatást és ezen összegek után 2021. május 1. napjától, mint középarányos időponttól a késedelemmel érintett naptári félév első napján érvényes jegybanki alapkamattal megegyező mértékű késedelmi kamatait,

Ø a 2020. november 26-tól 2020. november 30. napjáig terjedő időre bruttó 27.107,- (huszonhétezer-egyszázhét) Ft elmaradt munkabért és ennek 2020. december 8. napjától a késedelemmel érintett naptári félév első napján érvényes jegybanki alapkamattal megegyező mértékű késedelmi kamatát,

Ø 500.000,- (ötszázezer) Ft sérelemdíjat, valamint

Ø 105.000,- (egyszázötezer) Ft - Áfát is tartalmazó - perköltséget.

A feljegyzett 98.916,- (kilencvennyolcezer-kilencszáztizenhat) Ft eljárási illetéket az alperes viseli, amit az adóhatóság külön felhívására kell megfizetni.

Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 napon belül van helye fellebbezésnek, melyet a Fővárosi Ítélőtáblához címezve a Fővárosi Törvényszék Munkaügyi Kollégiumánál lehet elektronikus úton előterjeszteni.

Tájékoztatja a bíróság a feleket, hogy a másodfokú bíróság a fellebbezést tárgyaláson kívül bírálja el, kivéve, ha a felek bármelyike tárgyalás tartását kéri, a bíróság azt indokoltnak tartja, vagy a tárgyaláson foganatosítható bizonyítást kell lefolytatni. A fellebbező félnek a tárgyalás tartására irányuló kérelmét a fellebbezésében kell előterjeszteni. A fellebbező fél ellenfele a fellebbezés kézbesítésétől számított 15 napon belül tárgyalás tartását kérheti.

Indokolás

Tényállás

[1] A 2017. május 24. napján kelt kinevezési okirat szerint a felperes 2017. május 1. napjától állt határozott idejű közalkalmazotti jogviszonyban az alperesnél, kutató munkakörben, heti 20 óra részmunkaidős foglalkoztatás keretében. A felperes illetménye 125.600,- Ft volt. A felek a felperes illetményét a 2019. február 27. napján kelt kinevezés módosítással 130.900,- Ft-ban állapították meg. A kinevezés módosítás szerint a közalkalmazotti jogviszony határozott idejű, az EFOP kutatói munka filmes csoportba feladat ellátása céljából 2020. február 15. napjáig tart.

[2] A felperes közalkalmazotti jogviszonya 2020. február 15-én lezárult a kutatási munkákkal együtt, a felperes akkori élethelyzete, illetőleg a kirobbant pandémia járvány miatt a kinevezés meghosszabbítására nem került sor.

[3] 2020. augusztus 31-ig a alperes állami egyetemnek minősült, míg a Nemzeti Felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény (a továbbiakban: Nfft.) módosításáról, valamint egyes felsőoktatási intézmények fenntartóváltásához kapcsolódó törvényes módosításairól szóló 2020. évi LXXV. törvény 6. §-a módosította az Nftv. 1. számú mellékletét oly módon, hogy 2020. szeptember 1-től a alperes nem minősül állami egyetemnek, mivel alperes alapítványi fenntartású magánegyetemmé alakult át. Az alperes fenntartója a alapítvány. Az Nftv. 117/C. § (5) bekezdése alapján a fenntartóváltás következtében a felsőoktatási intézmény, mint munkáltató által foglalkoztatott közalkalmazottak közalkalmazotti jogviszonya a fenntartói jog átszállásának napján munkaviszonnyá alakul.

[4] A 2020. szeptember 1. napján kelt határozatlan idejű munkaszerződés szerint a felek között 2020. szeptember 14. napjától munkaviszony jött létre. A felek a munkaszerződésben 3 havi próbaidőt kötöttek ki, melynek lejárati ideje 2020. december 13. napja volt. A felperes munkaköre egyetemi tanársegéd volt, a munkaideje heti 20 óra, a havi bruttó bére pedig 102.500,- Ft volt. Ezt meghaladóan folyószámla költségtérítés címén havi 1.000,- Ft illette meg. A munkaszerződés megkötését követően a felperes lett az alperes testületi szervének a Tanácsnak (a továbbiakban: Tanács) a delegáltja.

[5] Az egyetem szenátusa az alapítvány kuratóriuma által elfogadott új SzMSz-t úgy ítélte meg, hogy az sérti az egyetemi autonómiát, ezért augusztus végén feloszlatta önmagát, egyben 2020. szeptember 30-al visszahívta az egyetem hivatalban lévő rektori feladatokat ellátó általános rektorhelyettesét rektorhelyettest. Tekintettel arra, hogy az egyetem rektori feladatokat ellátó vezető nélkül maradt, az alapítvány kuratóriuma 2020. október 1. napjával egy éves határozott időre megbízta rektorhelyettes2t az egyetem általános rektorhelyettesének kancellár kancellár október 1-vel közös megegyezéssel távozott hivatalából, őt kancellár2 kancellár követte. Miután a szakmát képviselő valamennyi intézetvezető is lemondott, a korábbi intézményvezetők irányításával az egyetem hallgatósága az egyetem tulajdonát képező ingatlant 2020. szeptember 1. napjától blokád alá vette, a hallgatói közösség bejelentette, hogy mivel nem fogadják el a modellváltást és azt illegitimnek tekintik, ezért elfoglalják az egyetem létesítményeit. 2020. szeptember 9. napján az egyetem dolgozói sztrájkbizottságot hoztak létre, majd 2020. szeptember 24. napjára figyelmeztető sztrájkot hirdettek, 2020. október 1. napjától pedig sztrájkot. A sztrájk jogszerűségét utóbb a bíróság jogerősen megállapította.

[6] Sztrájkköveteléseikben a sztrájkban részt vevő dolgozók - így a felperes is - azt kérték a munkáltatótól, hogy garantálja az alkotás, az oktatás és az egyetem szabadságát, állítsa vissza a szenátus modellváltás előtti jogköreit, az egyetem belső működését önrendelkező demokratikus úton a szenátuson keresztül az egyetemi közösség határozhassa meg, az egyetem rektorát, intézetvezetőit, osztályvezetőit demokratikus úton szenátusi képviseleten keresztül az egyetemi közösség választhassa meg, illetőleg garanciát kértek arra, hogy nem csökkentik az egyetem pénzügyi forrásait.

[7] Alperes tudomással bírt arról, hogy felperes a sztrájkban, illetve annak szervezésében aktívan részt vesz. Felpereshez volt köthető a Sztrájk TV nevű facebook csatorna, mely nyilvános volt, így ahhoz bárki hozzáfért. A csatornán beszélgetéseket, előadásokat szerveztek, vendégeket hívtak, sajtótájékoztatót tartottak. A felperes a sztrájk alatt is végzett munkát.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!