Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

EH 2005.1207 Az autópálya üzemeltetője kártérítési felelősséggel tartozik az ott bekövetkezett balesettel okozati összefüggésben felmerült károkért, ha nem biztosítja a működtetésével szükségszerűen együtt járó baleseti helyzetekben a megfelelő védelmet. Az autópálya üzemeltetése, kezelése nem fokozott veszéllyel járó tevékenység [Ptk. 339. §, 345. §; 1988. évi I. tv. 34. §, 35. §].

Az I. r. felperes férje, a II-III. r. felperesek édesapja, Á. S. 2002. március 28-án az esti órákban az M1-es autópályán Győr irányába közlekedett az általa vezetett tehergépkocsival, amikor a 45-900 km szelvényben haladva észlelte, hogy az autópálya szemközti oldalán kigyulladt egy tehergépkocsi. Leállította a gépkocsiját, és a tűzoltó készüléket magához véve szaladt, hogy segédkezzen a gépkocsi oltásában, de amikor az úttesten áthaladt, és a pályatestet belülről határoló dróthálón is átjutott, a két pályatest közötti légrésen lezuhant az autópálya alatt húzódó, több méterrel mélyebben levő útra, és olyan súlyos sérüléseket szenvedett, hogy meghalt.

A felperesek a keresetükben a hozzátartozójuk halálával felmerült, összesen 6 590 482 forintban megjelölt vagyoni és nem vagyoni káraik megtérítésére kérték az alperesek egyetemleges kötelezését. Az I. r. alperes kártérítési felelősségét arra alapították, hogy mint az autópálya üzemeltetőjétől, elvárható a veszélyes üzemi jelleghez igazodó fokozott gondosság, amely a leesés ellen védelmet nyújtó védőháló elhelyezését jelentette volna. A kárigényüket elsődlegesen a Ptk. 345. §-ának (1) bekezdésére alapították, de arra is hivatkoztak, hogy az I. r. alperes a kártérítés általános szabályai [Ptk. 339. § (1) bek.] szerint is felelősséggel tartozik, mert felróhatóan elmulasztotta a közútkezelői kötelezettségét, és az autópálya üzemeltetéséhez képest elenyészően alacsony költséggel kivitelezhető védőhálót nem szerelte fel.

A II. r. alperes kártérítési felelősségét pedig arra alapították, hogy az általa kiadott, hatályos szabvány nem megfelelő, ha annak maradéktalan betartása ellenére bekövetkezhet a baleset. Álláspontjuk szerint a II. r. alperes gondatlanul járt el, amikor nem írta elő a szabványokban az autópályák biztonságos közlekedését eredményező védőhálók használatát.

Az I. r. alperes azzal védekezett, hogy a fokozott veszéllyel járó tevékenység folytatójára irányadó szabályok nem alkalmazhatók, a kártérítés általános feltételei pedig nem állanak fenn, mert a hatályos szabványoknak eleget tett, az autópálya-híd a függőleges helyzetű hálós magasítással ellátott volt, tehát a közútkezelői kötelezettségét teljesítette.

A II. r. alperes pedig arra hivatkozott, hogy a szabványok megfelelőek voltak, azok kiadásával senkinek nem okozott kárt, a baleset nem a műszaki előírások kiadásával, hanem az autópályán bekövetkezett tűzesettel áll okozati összefüggésben. A felperesek hozzátartozója nem a közlekedési szabályok szerint járt el, amikor gyalogosan áthaladt az autópályán, és nem menti a felelősségét az sem, hogy segítségnyújtásra köteles volt, mert csak a tőle elvárható segítséget kellett nyújtania.

A beavatkozó ugyancsak a kereset elutasítását kérte.

A bíróság jogerős ítéletével a keresetet elutasította. Álláspontja szerint az autópálya nem minősül veszélyes üzemnek, az I. r. alperes közútkezelő kötelezettségét szabályozó, a közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény (Ktv.) 35. §-a szerint az út kezelője a kezelői kötelezettségének megszegésével okozott kárt a polgári jog általános szabályai alapján köteles megtéríteni, de ennek feltételeit a felperesek nem bizonyították. Az I. r. alperes a műszaki előírásoknak eleget tett, az pedig nem várható el, hogy a tiltott magatartásokra felkészülve a kötelező előírásokat meghaladó intézkedéseket foganatosítson. A két pályatestet elválasztó légrésnél a függőleges védőháló elegendő biztonsági elem volt, amelynek a jelenléte kellően figyelmeztet a veszélyhelyzetre. A II. r. alperessel szemben pedig azért utasította el a keresetet, mert az általa kibocsátott szabványok, műszaki előírások nem jogellenesek, azok megfelelnek az elvárható biztonsági követelményeknek, és nem állanak okozati összefüggésben a balesettel. A bíróság álláspontja szerint az autópálya kialakítása és kezelése a műszaki előírásoknak megfelel, abban mulasztás, jogellenesség sem az I. r., sem a II. r. alperes oldalán nem áll fenn.

A jogerős ítélet ellen a felperesek nyújtottak be felülvizsgálati kérelmet és azt a Pp. 270. §-a (2) bekezdésének b) pontja ba) alpontjára alapították. Álláspontjuk szerint tévesen értékelték a bíróságok a Ktv. 34. §-ának (1) bekezdésében foglaltakat, mert az I. r. alperesnek a közlekedés valamennyi résztvevője - így a balesetben részt vevők és a segítségükre sietők - részére is biztonságos állapotban kell tartania a közutakat, függetlenül attól, hogy van-e erre más hatósági előírás. Az autópálya üzemeltetőjének gondolnia kell arra, hogy pl. egy baleset a közlekedésben részt vevőknél olyan felfokozott idegi állapotot eredményez, amely kiszámíthatatlan magatartásokhoz vezet. Ezért kérték a pszichológus szakértő kirendelését, hogy bizonyítsák az adott helyzetben általános és kiszámítható magatartás mértékét, de bizonyítási indítványukat a bíróságok elutasították, amely téves volt, ezért a tényállás feltáratlan maradt, és sérült a Pp. 163. §-ának (1) bekezdésében megfogalmazott eljárási szabály. Álláspontjuk szerint az adott esetben is az égő autó látványa, az éjjeli sötétség, a segítségnyújtási kötelezettség ténye, tehát a vészhelyzet indította arra az elhunytat, hogy cselekedjen, de ilyen helyzetekre az alperesek nem készültek fel, ezért a kártérítési felelősségük fennáll. Arra is hivatkoztak, hogy a másodfokú bíróság nem hagyhatta volna figyelmen kívül a fellebbezési eljárásban csatolt szakvéleményüket. Kérték a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróság új eljárásra és új határozat hozatalára való utasítását.

A Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati kérelem előzetes megvizsgálása során hozott határozatával a felülvizsgálati eljárás lefolytatását elrendelte.

Az I. r. alperes és a beavatkozó felülvizsgálati ellenkérelmükben a jogerős ítélet hatályában való fenntartását kérték.

Az Alkotmánybíróság 42/2004. (XI. 9.) AB határozatát követően a Legfelsőbb Bíróság már csak azt vizsgálhatta, hogy a jogerős ítélet a Pp. 270. §-a (2) bekezdésének hatályos rendelkezése szerint az ügy érdemi elbírálására kihatóan jogszabálysértő-e.

A Ktv. 34. §-ának (1) bekezdése értelmében a közút kezelője köteles gondoskodni arról, hogy a közút a biztonságos közlekedésre alkalmas legyen. A számára előírt kötelezettség általános megfogalmazása folytán a bíróságnak az adott ügyben egyedileg kell meghatároznia a kötelezettség tartalmát és terjedelmét, mert ennek megszegéséhez kapcsolódik a közút kezelőjének a Ktv. 35. §-a szerinti felelőssége. Ez a felelősség nem a fokozott veszéllyel járó tevékenység folytatójára irányadó szabályok szerint vizsgálandó, mert az autópálya önmagában, és a kezelőnek ehhez kapcsolódó kötelezettsége nem fokozott veszéllyel járó tevékenység, miközben az itt zajló gépkocsiforgalom annak minősül. A veszélyes üzemek veszélyes tevékenységének teret adó útfenntartó-kezelő tevékenysége azonban nyilvánvalóan nem tartozik ebbe a körbe.

Az alperesek kártérítési felelőssége a Ptk. 339. §-ának (1) bekezdése szerint vizsgálandó. A Pp. 164. §-ának (1) bekezdése szerinti eljárási szabály határozza meg, hogy a Ptk. 339. §-ának (1) bekezdésében foglalt anyagi jogi felelősségi szabály alapján mely tények tekintetében, kit terhel a bizonyítási kötelezettség. Ebből következően a felpereseket terhelte annak bizonyítása, hogy az alperesek jogellenes magatartásával okozati összefüggésben károsodtak, és e bizonyítás sikere esetén jöhet szóba az alperesek kártérítési felelősség alóli mentesülése annak bizonyításával, hogy magatartásuk nem volt felróható.

A felperesek bizonyították a perben a baleset bekövetkezésének körülményeit és egyértelmű, hogy a baleset előtti helyzetet a hozzátartozójuknak olyan veszélyhelyzetként kellett értékelnie, amelynek alapján erkölcsi, de a jogszabályon is alapuló kötelezettsége volt a segítségnyújtás. Ebben a helyzetben nem tekintető olyan gyalogos személynek, akinek az ott tartózkodását egyébként a közlekedési szabályok tiltják. Az égő autó oltásában részt vevő személyek jelenléte sem eshet e tilalom alá, miként a baleset folytán az útpályára kerülő személyeké sem. A felperesek hozzátartozójának a segítségnyújtás megkezdéséhez elvégzett tevékenysége - egészen a légrésen való leeséséig - jogilag nem kifogásolható. A felróhatóságának hiányát bizonyítja, hogy gépkocsiját a leállósávban hagyva, a saját útpályáján veszély nélkül átjutott, és ezt követően sem állapítható meg a terhére eső olyan magatartás, amely a felelőssége szempontjából értékelendő lenne.

Az I. r. alperesnek, mint a közút kezelőjének a felelőssége nem objektív, ezért azt kellett vizsgálni, hogy megállapítható-e a kártérítési felelőssége az általános szabályok szerint amiatt, hogy a légréssel egymás mellé illesztett két műtárgy - autópálya - üzemeltetése során a légrésen át le lehetett esni a több méterrel lejjebb húzódó másik úttestre. A kártérítési felelősség alól csak akkor mentesülhet, ha minden előforduló helyzetre felkészülve, arra számítva, úgy járt el, ahogy az az adott helyzetben tőle elvárható, mégis bekövetkezett a baleset.

A szabványoknak, műszaki előírásoknak megfelelő helyzet önmagában nem alkalmas a kártérítési felelősség alóli kimentésre, vagyis annak bizonyítására, hogy az ezeknek megfelelő üzemeltetés miatt a kezelő eleve nem vétkes. A szabványok, hatósági előírások - egyéb szempontok mellett - valóban arra szolgálnak, hogy a létesítmény biztonságos legyen, betartásuk ezért is kötelező, ám ha azokat az üzemeltető nem tartja be, annak másfajta, és nem feltétlenül kártérítési következményei lehetnek. A kártérítési felelősség szempontjából a közútnak, autópályának, olyannak kell lennie, hogy a működésével szükségszerűen együtt járó baleseti helyzetekben is nyújtson védelmet. Ha ennek az eléréséhez a szabványok, műszaki előírások betartása nem elegendő, azonfelül többlet szükséges, akkor a kezelőtől ennek a többletnek a megtétele elvárható, a hiányáért pedig felel. E körben nyilvánvalóan nem olyan műszaki előírások megvalósítása várható el, amelyek teljes mértékben kizárnak mindenfajta baleseti lehetőséget - ilyen egyébként sem lehetséges - de olyan kiegészítő létesítmények készítése elvárható, amelyek alkalmasak az előforduló baleseti helyzetek csökkentésére. A közút kezelőjétől elvárható, hogy magasban húzódó autópálya-híd esetén, ha a pályatesteket légrés választja el, olyan kiegészítő műszaki létesítményt - pl. átjárhatatlanul magas kerítést, vízszintes védőhálót - alkalmazzon, amely a leesés elleni védelmet megfelelően biztosítja, akár a balesetben érintettek, akár tárgyak, vagy odatévedt állatok leesésének védelme érdekében, különösen akkor, ha az autópálya-híd alatt közút húzódik, amelynek működésére ez eleve veszélyt jelenthet.

Az adott műtárgy az adott helyzetben nem felelt meg az említett követelményeknek. Az I. r. alperes a kártérítési felelősség alól nem tudta kimenteni magát, ezért a Ktv. 35. §-a értelmében a Ptk. 339. §-ának (1) bekezdése alapján felelős a felpereseknek a hozzátartozójuk balesetével okozati összefüggésben bekövetkezett káraiért.

A bíróság jogerős ítéletével tévesen utasította el a felpereseknek az I. r. alperessel szemben e jogcímre alapított kártérítés fizetése iránti keresetét, ezért a felperesek e körben alappal hivatkoztak a Pp. 270. §-a (2) bekezdésében meghatározott felülvizsgálati okra. A bizonyítási indítványuk teljesítésének elmaradását azonban alaptalanul sérelmezik a felperesek, mert szakértői bizonyítás nélkül is egyértelmű, hogy ilyen baleseti helyzetben segítségre siető ember nem átlagos módon, hanem felfokozott idegállapota alapján cselekszik, az adott helyzetben pedig semmi nem utalt a baleseti veszélyforrásra.

A jogszabályoknak megfelelő határozat a kártérítési felelősség körében meghozható volt, ezért a Legfelsőbb Bíróság a Pp. 275. §-ának (4) bekezdése alapján hatályon kívül helyezte a jogerős ítéletnek az I. r. alperessel kapcsolatos rendelkezését, megállapította az I. r. alperes kártérítési felelősségét a felperesek hozzátartozójának balesetével okozati összefüggésben a felpereseknek okozott károkért, és a kár összegének vizsgálata érdekében rendelkezett az iratoknak az elsőfokú bírósághoz való megküldéséről [Pp. 275/B. §, 213. § (3) bek., 253. § (4) bek.]. Ebben a körben a felperesek együttes, valamint az I. r. alperes és a beavatkozó felülvizsgálati eljárási költségét csupán megállapította, viseléséről majd az elsőfokú bíróság határoz [Pp. 275/A. § (3) bek.].

A II. r. alperessel szemben hozott keresetet elutasító jogerős ítéleti rendelkezés azonban nem jogszabálysértő, mert a szabványt, műszaki előírást kibocsátó polgári jogi kártérítési felelőssége nem állapítható meg.

Az I. r. alperesnek a hatályos szabványt kiegészítő-pótló magatartásának elmaradása az ő kártérítési felelősségét megalapozza, de a szabvány minősége, elmaradása, vagy egy éppen alkalmatlannak tartott szabvány bevezetése nem keletkeztet a szabvány alkotására jogosult és a károsult között kötelmi jogviszonyt, és a sérelem jóvátételére a Ptk. 339. §-a (1) bekezdésének szabályai nem alkalmazhatók.

A jogerős ítéletnek a II. r. alperest érintő rendelkezése helyes, ezért ezt a jogerős ítéleti rendelkezést a Legfelsőbb Bíróság a Pp. 275. §-ának (3) bekezdése alapján hatályában fenntartotta.

(Legf. Bír. Pfv. III. 22.064/2004. sz.)