Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2007.4.117 Egy meghatározott személyre vonatkozóan nagy nyilvánosság előtt tett nyilatkozat téves állításainak megítélése [Ptk. 78. §; PK 12. sz. állásfoglalás II. pont.]

A jogerős ítélet a felperes keresetét, amelyben jóhírneve megsértésének megállapítását, valamint az alperes további jogsértéstől való eltiltását és az alperes 2 000 000 forint nem vagyoni kártérítésben marasztalását kérte, elutasította.

A jogerős ítélet által megállapított tényállás szerint a perbeli cselekmény elkövetésekor, 2004-ben mindkét fél országgyűlési képviselő volt és az alperes az Országgyűlés alelnöki tisztségét is betöltötte. Ebben az időben jelentős társadalmi felháborodást váltott ki és a későbbiek során az alperes országgyűlési alelnöki tisztségéről való lemondásához is vezetett annak a ténynek az ismertté válása, hogy az alperes családja szőlőültetvény telepítésére igen nagy összegű, vissza nem térítendő állami támogatásban részesült. Az alperes az őt ért támadásokra reagálva a Magyar Távirati Irodának adott nyilatkozatában, 2004. augusztus 9-én azt mondta, hogy nem csak az ő családja, hanem ellenzéki politikusok, mások mellett a felperes képviselő is kapott szőlőtelepítésre vissza nem térítendő támogatást.

A felperes az 1998-as országgyűlési választásokon nyert képviselői mandátumot és 1998. június 18-án lett az Országgyűlés tagja, mint képviselő. Ezt megelőzően a felperes mezőgazdasági tevékenységet folytatott és 1998. április 9-én, korábbi igénylésének megfelelően, szilvafa telepítésére 338 000 forint vissza nem térítendő állami támogatásban részesült.

Az alperes nagy nyilvánosságot kapott nyilatkozata miatt a felperes személyiségvédelmi pert kezdeményezett. Keresetében azt állította, hogy országgyűlési képviselőként nem részesült vissza nem térítendő állami támogatásban. Az alperes nyilatkozata miatt ugyanakkor vele szemben is kifejezésre jutott az a társadalmi rosszallás, amit az alperesnek juttatott állami támogatás ténye is kiváltott.

A felperes keresete alapján az elsőfokú bíróság ítéletében megállapította, hogy az alperes a 2004. augusztus 9-én tett kijelentésével megsértette a felperes személyiségi jogát. Az alperest a további jogsértő magatartás tanúsításától eltiltotta és kötelezte, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 300 000 forint nem vagyoni kártérítést. Ezt meghaladóan a felperes keresetét elutasította. Az elsőfokú ítélet indokolása szerint a felperes nem szőlőtelepítésre, hanem szilvafa ültetvény telepítésére kapott még országgyűlési képviselői mandátumának elnyerése előtt nagyságrendileg kisebb összegű vissza nem térítendő állami támogatást, mint az alperes családja. Miután az alperes a felperes országgyűlési képviselői tevékenységével kapcsolatban valótlan tényt állított, a Ptk. 78. §-ba ütköző jogsértést követett el. Az alperes nyilatkozata miatt a felperes által elszenvedett bizalomvesztés a felperesnek nem vagyoni hátrányt okozott, melynek kárpótlásaként a Ptk. 84. § (1) bekezdés e) pontja, valamint a Ptk. 339. § (1) bekezdés és a 355. § (4) bekezdés alapján 300 000 forint megítélését látta indokoltnak.

Az alperes fellebbezése és a felperes csatlakozó fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta és a keresetet teljes egészében elutasította.

A jogerős ítélet a Ptk. 78. § (2) bekezdés alapján vizsgálta, hogy a kifogásolt nyilatkozattal az alperes a felperes jóhírnevét megsértette-e. Megállapította, hogy az alperes nyilatkozatának lényegi tartalma az volt, hogy azt a cselekedetet, amivel őt vádolják, más személyek is elkövették, azaz vissza nem térítendő állami támogatást vettek igénybe. Ez tényszerűen a felperes vonatkozásában is a valóságnak megfelelt. Az ügy lényegét tekintve annak nem tulajdonított jelentőséget, hogy az állami támogatás igénylésekor a felperes országgyűlési képviselő volt-e vagy sem. Azt tekintette ügydöntő kérdésnek, hogy az alperes nyilatkozatának megtételekor a felperes országgyűlési képviselő volt. Annak sem tulajdonított jelentőséget a jogerős ítélet, hogy az alperes állításával ellentétben a felperes nem szőlő, hanem szilvafa telepítésére kapott állami támogatást. Az alperes nyilatkozatának alapvető mondanivalójához képest a fellelhető pontatlanságok nem szolgálhattak alapul személyiségvédelemre. Miután az alperes valótlan tényt nem állított, való tényt nem tüntetett fel hamis színben, nem sértette meg a felperes személyhez fűződő jogait.

A jogerős ítélet ellen, jogszabálysértésre hivatkozással, a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, kérve a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését és a jogsértés megállapítása, valamint az alperes eltiltása mellett a csatlakozó fellebbezésének megfelelően 1 000 000 forint nem vagyoni kártérítés megítélését. A felperes álláspontja szerint a jogerős ítélet a Ptk. 76-78. §-aiba ütköző módon tévesen jutott arra a következtetésre, hogy az alperes valótlan tényt nem állított, azaz nem sértette meg a felperes jóhírnevét.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!