Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2009.3.85 Az elővásárlásra jogosult személy nem köteles a pályázati felhívásban szereplő bánatpénzt befizetni. A felszámolónak kellő időt kell biztosítani arra, hogy az elővásárlási jogát gyakorló személy a pályázat eredményeként kialakult feltételeket teljesíteni tudja [1991. évi XLIX. tv. 49/C. §; Ptk. 373. §].

A jogerős ítéletben megállapított tényállás szerint az I. r. alperes 2000. július 6-án kötött bérleti szerződést a felperessel melynek értelmében használatába adta a 2483/11. és a 2483/12. helyrajzi számú ingatlanok 900 m2 alapterületű részét. A bérleti szerződést 12 év időtartamra kötötték és a bérlet tárgyára az I. r. alperes elővásárlási jogot biztosított a felperesnek.

Az I. r. alperes 2003. május 29-étől felszámolás alatt állt, a felszámolását 2004. február 26-án tették közzé a Cégközlönyben.

Az I. r. alperes felszámolója a Cégközlöny 2004. szeptember 2-ai számában megjelent nyilvános pályázati felhívásában értékesítésre meghirdette a 2483/11/A/1. helyrajzi számú, üzlet megnevezésű, 930 m2 alapterületű, a fent hivatkozott bérleti szerződés alapján a felperes használatában álló társasházi ingatlant. Az ingatlan nettó irányárát 110 000 000 Ft-ban jelölte meg, a bánatpénz összegét 10 000 000 Ft-ban határozta meg azzal, hogy az ajánlott vételárat tartalmazó, 60 napos ajánlati kötöttséget vállaló pályázati ajánlatokat egy eredeti példányban, zárt borítékban, jeligével ellátva, a pályázóra történő utalás nélkül 2004. szeptember 17-én 9-12 óra között kell a felszámoló irodájában leadni, egyidejűleg csatolni kell a bánatpénz felperes számlájára történt befizetéséről szóló hiteles banki igazolást is. A felszámoló kötelezettséget vállalt arra, hogy a pályázatok eredményét jegyzőkönyvbe foglalja és az értékelés eredményét 2004. szeptember 28-án az irodájában ismerteti. A felszámoló írásbeli tájékoztatást is vállalt oly módon, hogy a nyertes pályázót az adásvételi szerződés aláírásának időpontjáról értesíti, az el nem fogadott ajánlatot benyújtók részére a bánatpénzt visszautalja. A kiírás szerint a nyertes pályázó az általa ajánlott vételárnak a bánatpénzzel megegyező összegű foglaló feletti részét a szerződéskötést követő 30 napon - hitelfelvételből fedezett vétel esetén 60 napon - belül köteles megfizetni. Az elővásárlási joggal rendelkezők az elővásárlási jogukat kizárólag az eredményhirdetésen, vagy az ártárgyalás alkalmával, annak helyszínén gyakorolhatják a véglegesen kialakult vételár és feltételek ismeretében.

A pályázati felhívásra kizárólag a II. r. alperes tett ajánlatot. Azt a felszámoló 2004. szeptember 24-én közjegyző jelenlétében bontotta fel, majd külön jegyzőkönyvben rögzítette, hogy a pályázati eljárást eredményesnek minősíti. A II. r. alperes 80 000 000 Ft nettó vételár 60 napon belüli megfizetésére vonatkozó ajánlatát elfogadta.

A 2004. szeptember 28-án megtartott eredményhirdetésen a felszámoló ismertette a pályázat értékelését, majd a II. r. alperes ajánlatának elfogadásáról szóló nyilatkozatot átadta a II. r. alperes és a felperes jelen lévő képviselőinek, és a felperest felhívta, hogy nyilatkozzon az elővásárlási jog gyakorlására vonatkozó szándékáról. A felperes úgy nyilatkozott, hogy elővásárlási jogával élni kíván, de a 2 000 000 Ft vételár előleget nem tudja készpénzben megfizetni az eredményhirdetésen, mindemellett haladéktalanul intézkedik annak átutalásáról. A bánatpénz 2004. szeptember 27-én történő átutalásának igazolására a felperes a bank elektronikus szolgáltatási rendszeréből kinyomtatott, a felperes átutalási megbízásának rögzítését igazoló okiratot adott át a felszámolónak, amit a pénzügyi intézmény cégszerű aláírásának hiányában a felszámoló nem fogadott el teljesítés igazolásként és úgy nyilatkozott, hogy az adásvételi szerződést a II. r. alperessel szándékozik megkötni.

A felperes a bánatpénz átutalását az eredményhirdetés 12 óra 18 perckor történő lezárását követően 13 óra 24 perckor a bank által kiadott és hitelesített okirattal is igazolta.

A felek a perbeli ingatlanra nem kötöttek tulajdonos változás ingatlan-nyilvántartási bejegyzésére alkalmas adásvételi szerződést, utóbb a felszámoló a teljesített 10 000 000 Ft-ot a felperesnek, a 12 000 000 Ft-ot a II. r. alperesnek visszafizette.

Az I. r. alperes felszámolásának befejezésére az I. r. alperes cég fennmaradásával került sor.

A felperes keresetében az I-II. r. alperesek közötti adásvételi szerződés vele szembeni hatálytalanságának, valamint annak megállapítását kérte, hogy az elővásárlási joga gyakorlásaként tett vételi ajánlata alapján az adásvételi szerződés közte és az I. r. alperes között jött létre.

Kérte továbbá a pályázati dokumentációba foglalt pályázati kiírás arra alapított jogszabályba ütköző voltának megállapítását, hogy az a hirdetményben foglaltakhoz, illetve a csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló 1991. évi XLIX. törvény (Cstv.) 49/C. § (2) bekezdésének előírásaihoz képest rá, mint elővásárlásra jogosultra nézve többletfeltételeket tartalmazott, amikor megkövetelte a bánatpénz befizetését és a befizetés megtörténte hitelt érdemlő bizonyítását, illetve elvárta tőle "minden olyan teljesítés és nyilatkozat megtételét, amit a pályázó is vállalt ajánlata elfogadása esetére".

A felperes annak megállapítását is kérte, hogy a pályázati kiírásban szereplő 60 napos ajánlati kötöttség időtartamának eltelte után az I-II. r. alperesek a pályázat tartalmának megfelelő adásvételi szerződés megkötésére már nem jogosultak.

Az elsőfokú bíróság a keresetet elutasította, és kötelezte a felperest, hogy fizessen meg az I. r. alperesnek 20 000 Ft perköltséget.

Akként foglalt állást, hogy az elővásárlási jog intézménye gyakorolható a felszámolási eljárásban is, de annak módját és feltételeit a Cstv. 49/C. §-ának (2) bekezdése határozza meg. Az elővásárlásra jogosult elővásárlási jogát a nyilvános értékesítésen gyakorolhatja, a vételár összegére, a teljesítés módjára vonatkozó ajánlatot a nyilvános értékesítésen fogadhatja el. Amennyiben a vételi ajánlatot teljes terjedelmében nem fogadja el, a tulajdonos szabadul kötelezettsége alól. A pályázati felhívásban szerepelt, hogy a bánatpénz megfizetését az eredményhirdetésen igazolni kell, és a bánatpénz a nyertes pályázó esetén foglalóként kerül kikötésre. Ezért a felperesnek számolnia kellett azzal, hogy az ajánlat a bánatpénz megfizetését és a megfizetés pályázat szerinti igazolását tartalmazni fogja, így az ajánlatot e körben a teljesítés módjára és időpontjára vonatkozóan is el kellett fogadnia. A nyertes ajánlat ezen felül a vételár-előleg eredményhirdetéskor, készpénzben történő megfizetését is magában foglalta. Ahhoz, hogy a felperes az ajánlatot teljes terjedelmében elfogadja, a foglaló befizetését hitelt érdemlő módon igazolnia kellett volna és a vételár előleget az eredményhirdetéskor meg kellett volna fizetnie.

Nem fogadta el a bíróság a felperesnek azt az álláspontját, mely szerint az általa is megismerhető pályázati dokumentáció a Cstv. 49/C. §-ának (2) bekezdéséhez és a pályázati felhívás tartalmához képest a felperesre nézve többletfeltételeket tartalmazott. Rámutatott arra, hogy a felperesnek a bánatpénzzel egyező összegű foglaló befizetését az eredményhirdetésen igazolnia kellett, mivel az ajánlatot teljes körűen kellett elfogadnia. Ezért a felszámoló joggal elvárhatta "minden olyan teljesítés és nyilatkozat megtételét, amit a pályázó is vállalt ajánlata elfogadása esetére".

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!