Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1981.3.111 Előszerződés esetében a vállalkozási szerződés megkötése nem tagadható meg olyan kapacitáshiányra hivatkozással, amelynek bekövetkezését a vállalkozó már az előszerződés megkötésekor előre láthatta [Ptk. 208. § (5) bek.].

A felperesnél szükségessé vált a távfűtési és közműrendszer rekonstrukciója, ennek részbeni megvalósítása érdekében 1979. július 24-én előszerződést kötött az alperessel 5 000 000 Ft értékű vállalkozási szerződés létrehozására. Az előszerződés megjelölte a szolgáltatás tárgyát meghatározó tervdokumentációt, tartalmazta a kivitelezési munka befejezési határidejét, megszabta a fedezetigazolás szolgáltatására vonatkozó kötelezettséget, a munkaterület átadásával kapcsolatos kikötéseket, az átadási tervdokumentációra vonatkozó feltételeket, a hatósági árváltozás elszámolásának módját, a feleknek a kivitelezés előfeltételeit képező mellékkötelezettségeit és végül a konkrét vállalkozási szerződés megkötésének határidejét. Ezt a határidőt megelőzően a felperes felhívta az alperest ajánlattételre, a felek közötti tárgyalások ellenére azonban az alperes nem tett ajánlatot, szerződéstervezetet nem szolgáltatott. Ezért a felperes a keresetében kérte, hogy a bíróság a vállalkozási szerződést az előszerződésnek megfelelő tartalommal hozza létre.

Az alperes az előkészítő iratban, majd a tárgyaláson előadta, hogy az előszerződés teljesítésére képtelen, mert egyrészt a kapacitását speciális célú munkák kötik le, másrészt célcsoportos állami beruházási jellegű lakásépítési munkákra és égy állami nagyberuházás megvalósításához szükséges kivitelezési munkákra kijelölték.

A Ptk. 208. §-ának (1) és (3) bekezdése szerint az előszerződéssel a szolgáltató fél terhére szerződéskötési kötelezettség jön létre, amelynek alapján a szerződést a félek megállapodásának a hiányában a bíróság hozhatja létre.

A Ptk. 208. §-ának (5) bekezdése szerint a szerződés megkötését valamelyik fél - többek között - akkor tagadhatja meg, ha bizonyítja, hogy az előszerződés létrejötte után beállott körülmény folytán a szerződés teljesítésére nem képes. A jogszabályi rendelkezésre tekintettel a bíróságnak vizsgálnia kellett, hogy az alperes által a vállalkozási szerződés kötése megtagadásának okául felhozott körülmények olyan jellegűek-e, hogy azok alapján elfogadható az alperesnek az a védekezése, amely szerint képtelen a szerződés teljesítésére.

Az alperes a kapacitásának teljes lekötöttségét egyrészt azzal kívánta bizonyítani, hogy speciális célú kötelezettségei állnak fenn. Ezeket a speciális kötelezettségeit ugyan ismerte már az előszerződés megkötése idején, a vonatkozó tervdokumentáció hiányában azonban azok még nem voltak konkrétak. A bíróság megállapította, hogy a kapacitásának ezekkel a munkákkal való le-foglaltságára az alperes nem hivatkozhat kellő alappal az előszerződés teljesítése lehetetlenségének a bizonyítására, mert amennyiben ezek a kapacitás lekötöttsége szempontjából jelentősek, az előszerződés megkötése előtt lett volna köteles a munkálatok volumenét megismerni és esetleg az előszerződés megkötését megtagadni. Ezt annál inkább megtehette volna, mert az előszerződés vonatkozásában szerződéskötési kötelezettség nem terhelte.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!