Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínusz jel keresésben

'-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

BH 1978.4.157 Megalapozatlan az ítélet, ha a tényállást a bíróság kizárólag a vádlottnak az eljárás különböző szakában tett eltérő tartalmú és az eljárás egyéb adataival alá nem támasztott bizonytalan és ingadozó beismerő vallomására alapítja [Be. 239. § (2) bek. a) pont, 87. § (4) bek., BK. 534. sz.].

A megyei bíróság a vádlott bűnösségét emberölés bűntettének kísérletében állapította meg és ezért őt - börtönben végrehajtandó - 3 évi szabadságvesztésre és a közügyek gyakorlásától 2 évi eltiltásra ítélte.

A megállapított tényállás lényege a következő.

A vádlott élettársának gyermeke született, s ennek örömére a munkatársával nagyobb mennyiségű szeszesitalt fogyasztott. Az italra várakozó vádlott, valamint munkatársa hangoskodott, amelyet a sértett kifogásolt. Emiatt közöttük szóváltás támadt, melynek során a sértett verekedni hívta a vádlottat, aki a kihívást elfogadta. Ezután a sértett a társaságában levő ismerősével, meg a vádlott munkatársával egy elhagyott raktár felé indultak. Amikor a helyiség közelébe értek, a sértett hirtelen megfordult és a vádlott feje irányába ütött, aki azonban elhajolt az ütés elől. Ekkor a vádlott a táskájába nyúlt, onnan kivette a 9 cm pengehosszúságú, 13 mm szélességű kését és azzal bökésszerű mozdulattal a sértett felső teste irányába szúrt. A sértett meglátva a vádlott kezében levő kést, a szúrás pillanatában elfordult a vádlottól, s a szúrás a mellkasát hátul, bal oldalon, a VII. bordaközben érte. A sérüléshez vér- és légmell is társult, életveszélyes állapotot idézett elő, melyet csak a gyors és szakszerű orvosi ellátás hárított el. A sérülés gyógytartama 6 hét volt.

Az ügy felülbírálása során a Legfelsőbb Bíróság észlelte, hogy az első fokú bíróság ítélete a Be. 239. §-a (2) bekezdésének a) pontjában foglalt okból - a tényállás felderítetlensége folytán - megalapozatlan, mely az ügy érdemi elbírálására lényeges kihatással van.

A tényállás megalapozatlanságának alapvető oka abban áll, hogy az első fokú bíróság a tényállást kizárólag a vádlott beismerő vallomására alapította, ugyanakkor az eset alkalmával jelen volt sértett, továbbá a sértett ismerősei és a vádlott munkatársa vallomásait - amelyek önmagukban és összevetett tartalmukban egymás és a vádlott vallomásaival szemben is lényeges ellentmondásokat tartalmaztak - elvetette az ítéleti tényállás megállapítása során. Az első fokú bíróság azonban a vádlott beismerő vallomását nem vizsgálta behatóan.

A Legfelsőbb Bíróság több esetben rámutatott arra, nem áll ellentétben a büntető eljárásjogi rendelkezésekkel, ha a bíróság a bűnösség megállapításának alapjául szolgáló tényeket lényegében a terhelt beismerő vallomására alapítja. Ettől eltérő álláspont ellentétes lenne a szabad bizonyítási rendszer alapvető elveivel (BJD 1617. sz.). Ennek azonban feltétele, hogy a bíróság a bizonyítás teljes anyagát tüzetesen és gondosan vizsgálja, sokoldalúan ellenőrizze a terhelt szavahihetőségét és felhasználjon minden rendelkezésre álló bizonyítási eszközt, amely a terhelt beismerésének tartalmi valóságát olyan mértékben alapozza meg, amelynél fogva az a benső bírói meggyőződés kialakítása szempontjából jelentős.

A megyei bíróság ezenfelül figyelmen kívül hagyta a büntető eljárási törvénynek a bizonyításra és a bizonyítékok értékelésére vonatkozó alapvető rendelkezéseit is.

A Be. 3. §-ának (2) bekezdése értelmében a bűnösség bizonyítása a büntető ügyben eljáró hatóságokat terheli, melyek feladata, hogy az eljárás minden szakaszában a tényállást alaposan és hiánytalanul tisztázzák és azt a valóságnak megfelelően állapítsák meg [Be. 5. § (1) bek.].

A Be. 59. §-ának (1) bekezdése értelmében a bizonyításnak azokra a tényekre kell kiterjednie, amelyek a büntető törvények és az eljárási jogszabályok alkalmazása szempontjából jelentősek, végül a Be. 87. §-ának (4) bekezdése értelmében a terhelt beismerése esetén is meg kell szerezni az egyéb bizonyítékokat.

Az első fokú bíróság ezzel szemben a tényállást csupán egyetlen bizonyítékra - a vádlottnak a tárgyaláson tett beismerő vallomására - alapította anélkül, hogy a vádlott vallomását sokoldalúan megvizsgálta és elemezte volna.

A vádlott a nyomozás során történt első kihallgatása alkalmával tett vallomásában előadta, elképzelhető, hogy a cselekményt elkövette, de erre nem tud visszaemlékezni, mert az eset alkalmával igen erősen ittas állapotban volt. Másnap a vádlott részletes beismerő vallomást tett és ezt az ügyészségi kihallgatása során is fenntartotta. A tárgyaláson történt kihallgatása alkalmával beismerte ugyan a cselekmény elkövetését, de a történtek részleteiről nem tudott nyilatkozni, arra hivatkozott ugyanis, hogy az eset alkalmával nagyon ittas állapotban volt.

A vádlottnak az eljárás különböző szakaszában eltérő tartalommal tett ténybeli beismerő vallomását az eljárás egyéb adatai nem támasztották alá.

Amint arra az első fokú bíróság ítéletének indokolásában is utalt, a cselekmény elkövetésekor jelen volt tanúk önellentmondó vallomásokat tettek, ezért kizárt volt vallomásuk értékelhetősége.

Ilyen körülmények között az első fokú bíróságnak kötelessége lett volna, hogy a tényállást elsősorban tárgyi jellegű bizonyítékok - a szakértői vélemény, valamint a tárgyi bizonyítási eszközök - alapján tisztázza. Ezt azonban az első fokú bíróság elmulasztotta.

1. Felderítetlen elsősorban az elkövető személye. Az eljárás kezdeti szakaszában kihallgatott sértett és ismerőse a vádlottól eltérő küllemű és ruházatú személyt jelölt meg a bűncselekmény elkövetőjeként, és nem ismerték fel a vádlott személyében azt, aki a bűncselekményt elkövette.

2. Felderítetlen a tényállás arra nézve is, hogy az elkövető milyen eszközzel okozta a sértett sérülését.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!