Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Győri Ítélőtábla Pf.20013/2018/5. számú határozata személyhez fűződő jog megsértése tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 81. §, 253. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 28. §, 76. §, 84. §, 349. §] Bírók: Lezsák József, Maurer Ádám, Mészáros Zsolt

Kapcsolódó határozatok:

Székesfehérvári Törvényszék P.21054/2016/12., *Győri Ítélőtábla Pf.20013/2018/5.*

***********

Győri Ítélőtábla

Pf.I.20.013/2018/5/I. szám

A Győri Ítélőtábla a dr. Takács Andrea ügyvéd által képviselt felperesnek a Tóth Ügyvédi Iroda által képviselt I.r., a jogtanácsos által képviselt II.r. alperesek ellen személyhez fűződő jog megsértése iránt indított perében a Székesfehérvári Törvényszék 2017. december 1. napján kelt 4.P.21.054/2016/12. számú ítélete ellen az I.r. alperes által 13., a felperes által 14. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés folytán - megtartott tárgyaláson - meghozta a következő

í t é l e t e t:

Az ítélőtábla az elsőfokú ítélet megfellebbezett rendelkezéseit részben megváltoztatja, az I.r. alperes által a felperesnek 15 napon belül fizetendő marasztalási összeget 300.000 (Háromszázezer) forintra felemeli, mellőzi az I.r. alperesnek a felperes javára 10.000 (Tízezer) forint + Áfa perköltségben történő marasztalását azzal, hogy a felperes és az I.r. alperes az elsőfokú perköltségeiket maguk viselik.

Ezt meghaladóan az elsőfokú bíróság ítéletének megfellebbezett rendelkezéseit helybenhagyja.

Köteles az I.r. alperes 15 napon belül megfizetni a felperesnek 9.000 (Kilencezer) forint másodfokú perköltséget.

Köteles a felperes 15 napon belül megfizetni a II.r. alperesnek 42.500 (Negyvenkettőezer-ötszáz) forint másodfokú perköltséget.

A feljegyzett fellebbezési eljárási illetéket az állam viseli.

Az ítélet ellen fellebbezésnek helye nincs.

I n d o k o l á s

A felperes 2012 márciusától 2012 novemberéig az I. r. alperesi, majd 2013. január hónaptól 2014. július hónapig a II. r. alperesi büntetés-végrehajtási intézetben töltötte szabadságvesztés büntetését.

Az I. r. alperesi büntetés-végrehajtási intézetben részben a B.II. épület II. emeletén, illetve a V. épület I. emeletén került elhelyezésre. Előbbi épületben négy- vagy ötszemélyes zárkában lakott, ahol majdnem tízen voltak a zárkában. Az elhelyezést az I. r. alperes úgy oldotta meg, hogy három darab háromemeletes ágy volt a zárkában, egy WC és csupán egy kis sáv volt, ahol mozogni lehetett. A zárka nagyon zsúfolt volt. Utóbbi épületben a zárka az első emeleten 8 x 5 méteres nagyságú volt, amelyben tizenhat személyt helyeztek el. Az ott elhelyezett személyek részére egy WC állt rendelkezésre.

A II. r. alperesnél 2013. januártól - 2014. június hónapig összesen tizenkilenc hónap időtartamban töltötte a szabadságvesztés büntetését a felperes. A sándorházai objektumban 2013. januártól 2013. szeptember hónapig, illetve 2014. január vagy februártól - 2014. júniusig tartózkodott, a zárkák mérete körülbelül 34-35 m2 volt. A bernátkúti objektumban 2013. szeptembertől 2014. január vagy február hónapig töltötte a szabadságvesztését, ahol körülbelül 30 m2 területű zárkában tizenhatan nyertek elhelyezést.

A felperes keresetében az I. r. alperest 800.000.- Ft, míg a II. r. alperest 1.900.000.- Ft összegű sérelemdíj megfizetésére kérte kötelezni. Arra hivatkozott, hogy a magyar börtönök köztudomásúlag túlterheltek, az I. és II. r. alperesek által biztosított körülmények embertelenek és a büntetés-végrehajtás időtartamát is figyelembe véve a zsúfolt körülmények a személyiségre torzító hatásúak. Várnia kellett a zsúfoltság miatt arra, hogy az ágyáról leszállhasson, tisztálkodhasson, WC-t használjon vagy asztalhoz ülhessen.

Az alperesek ellenkérelme a kereset elutasítására irányult.

Az elsőfokú bíróság a keresetet 10.P.20.883/2015/9. számú ítéletével elutasította. A felperes által előterjesztett fellebbezést elbírálva a Fővárosi Ítélőtábla 32.Pf.20.973/2016/3II. számú végzésével az elsőfokú bíróság ítéletét hatályon kívül helyezte és az elsőfokú bíróságot újabb határozat hozatalára utasította.

Az új eljárás lefolytatása során a felperes keresetét pontosítva annak megállapítását is kérte, hogy az alperesek megsértették személyiségi jogait az emberi méltósága megsértésével, mivel nem biztosították a törvény által megkövetelt 3 m2-nyi mozgásteret.

Az alperesek a bíróság felhívására csatolták a felperes elhelyezési körülményeit pontosító kimutatást és továbbra is a kereset elutasítását kérték. Álláspontjuk szerint a büntetés-végrehajtási intézeteknek befogadási kényszere van, így felróhatóság hiányában a kereset jogalapja nem áll fenn.

A törvényszék ítéletében megállapította, hogy az alperesek megsértették a felperes emberi méltósághoz való személyiségi jogát azáltal, hogy nem biztosították számára a jogszabályban előírt mozgásteret.

Kötelezte az I. r. alperest, hogy fizessen meg a felperesnek tizenöt napon belül 100.000.- forintot, továbbá 10.000.- forint + áfa perköltséget.

Kötelezte a II. r. alperest, hogy fizessen meg a felperesnek tizenöt napon belül 200.000.- forintot, továbbá 20.000.- forint + áfa perköltséget.

Ezt meghaladóan a keresetet elutasította, megállapítva, hogy a feljegyzett illeték az állam terhén marad.

Határozata indokolásában kiemelte, hogy a fogvatartás időpontjában hatályban volt régi Ptk. 76. § -ában foglaltak szerint a személyhez fűződő jogok sérelmét jelenti különösen az emberi méltóság megsértése.

Az Európa Tanács Bizottsága által a fogvatartottak számára meghatározott legkisebb mozgástérnek 4 m2-nek kell lennie, és ha a mozgástér 3 m2-nél kevesebb, azt az Európai Jogok Emberi Bírósága extrém túlzsúfoltságnak tekinti. A minimális élet-, illetve mozgástér biztosításának hiánya az Alkotmánybíróságnak a 32/2014.AB. számú határozatában kifejtettek szerint embertelen, megalázó bánásmódnak, büntetésnek minősül. Ebből következően a túlzsúfolt zárkában való fogvatartás az emberi méltóságot sérti.

Az alperesek által csatolt kimutatások alapján megállapítható, hogy a perben irányadó időszakban az alperesek túlnyomó részt nem tudták biztosítani a 3 m2 feletti mozgásteret a felperes számára, ebből következően a törvényszék megállapította, hogy az alperesek a felperes emberi méltósághoz fűződő személyiségi jogát ezáltal megsértették [régi Ptk. 84. § (1) bekezdés a) pontja].

Az elsőfokú bíróság úgy foglalt állást, hogy a személyiségi jog megsértésének a felróhatóságon alapuló jogkövetkezményeként a nem vagyoni kártérítés [régi Ptk. 84. § (1) bekezdés e) pontja] is alkalmazható.

Úgy ítélte meg, hogy nem szolgálhatnak a kimentés alapjául az alperesek által felhozott azon indokok, hogy a büntetésvégrehajtási intézeteknek befogadási kényszere van, az épületek bővítése pedig állami feladatot jelentene, illetve, hogy a fogvatartással kapcsolatos jogviszony nem klasszikus polgárjogi jogviszony, hanem egy büntetés-végrehajtási jogviszony, ahol is rögzített, hogy melyik jogalanynak mi a feladata.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!