A Kúria Bfv.778/2014/4. számú precedensképes határozata garázdaság vétsége tárgyában. [1978. évi IV. törvény (Btk.) 271. §, 1998. évi XIX. törvény (Be.) 416. §, 427. §, Magyarország Alaptörvénye (Alaptörvény) IX. cikk] Bírók: Csák Zsolt, Csere Katalin, Soós László

A határozat elvi tartalma:

Az Európai Unió zászlójának megégetése nem lép túl a politikai véleménynyilvánítás fogalmán, és ezért nem valósítja meg a garázdaság bűncselekményét.

***********

KÚRIA

Bfv.I.778/2014/4.szám

A Kúria Budapesten, a 2014. év július hó 8. napján megtartott tanácsülésen meghozta a következő

í t é l e t e t:

A garázdaság vétsége miatt folyamatban volt büntetőügyben a Legfőbb Ügyészség által előterjesztett felülvizsgálati indítványt elbírálva a Fővárosi Törvényszék 32.Bf.8240/2012/9. számú ítéletét megváltoztatja, és

a terheltet a garázdaság vétsége [1978. évi IV. törvény 271. § (1) bekezdés] miatt emelt vád alól felmenti.

Elrendeli a bűnügyi költség címén befizetett 3400 (Háromezer-négyszáz) forint, valamint a befizetéstől a visszatérítés időpontjáig eltelt időre számított mindenkori törvényes kamatának visszatérítését a terhelt részére.

Az ítélet ellen fellebbezésnek és felülvizsgálatnak nincs helye.

I n d o k o l á s

A Pesti Központi Kerületi Bíróság a 2012. január 13. napján kihirdetett 19.B.V.37082/2010/21. számú ítéletével a terheltet az ellene az 1978. évi IV. törvény 271. § (1) bekezdésébe ütköző garázdaság vétsége miatt emelt vád alól felmentette. Az 1999. évi LXIX. törvény 142. § (1) bekezdés b) pontja szerinti rendzavarás szabálysértése miatt az eljárást - elévülés címén - megszüntette. Az eljárás során lefoglalt 1 darab Uniós zászló lefoglalását megszüntette, és azt a terheltnek kiadni rendelte. Az eljárás során felmerült bűnügyi költségről akként rendelkezett, hogy azt az állam viseli.

A terhelt terhére bűnösség megállapítása, büntetés kiszabása, és elkobzás végett bejelentett ügyészi fellebbezés folytán másodfokon eljáró Fővárosi Törvényszék a 2012. november 14. napján kihirdetett és 2012. december 18. napján jogerős 32.Bf.8240/2012/9. számú ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta: a terheltet bűnösnek mondta ki garázdaság vétségében [1978. évi IV. törvény 271. § (1) bekezdés]. Ezért őt egy évi időtartamra próbára bocsátotta. A rendzavarás szabálysértése miatti eljárás megszüntetésére vonatkozó rendelkezést mellőzte. Kötelezte a terheltet a másodfokú eljárás során felmerült háromezer-négyszáz forint bűnügyi költség megfizetésére. Egyebekben az első fokú ítéletet helybenhagyta.

Az ítéleti tényállás lényege szerint a terhelt 2009. június 7. napján 18 óra 45 perc körüli időben az Európa Parlamenti választások idején megjelent a Budapest V. kerületi Kossuth téren abból a célból, hogy politikai véleményét az Európai Unió - általa korábban vásárolt - zászlajának elégetésével kinyilvánítsa. A zászlót egy öngyújtó segítségével próbálta meggyújtani, azonban a viharos idő miatt az nem lobbant lángra, a zászlón csupán egy 2X2 centiméteres égési nyom keletkezett. Cselekményét a rendőrség megszakította, és őt előállították.

A jogerős ítélet ellen a Legfőbb Ügyészség BF.921/2014. számon felülvizsgálati indítványt nyújtott be a terhelt javára a Be. 416. § (1) bekezdés a) pontjában írt okból, amelyben kifejtette, hogy kizárólag a nemzeti jelképek tekinthetők olyannak, melyek a garázdaság elkövetési tárgyai lehetnek. Az EU zászlaja nem minősül nemzeti jelképnek, ezért elégetése közösségellenesnek sem minősül. A garázdaság törvényi tényállása ezért nem valósult meg. Indítványozta, hogy a Kúria a Fővárosi Törvényszék mint másodfokú bíróság ítéletét változtassa meg, és a terheltet az ellene garázdaság vétsége miatt emelt vád alól - bűncselekmény hiányában - mentse fel.

A felülvizsgálati indítvány megalapozott.

A Be. 416. §-ának (1) bekezdés a) pontja alapján a bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen felülvizsgálatnak van helye, ha a terhelt bűnösségének megállapítására a büntető anyagi jog szabályainak megsértése miatt került sor.

A Be. 423. § (1) bekezdése szerint ugyanakkor a felülvizsgálati eljárásban a jogerős határozatban megállapított tényállás az irányadó, és a felülvizsgálati indítványban ez a tényállás nem támadható.

Erre figyelemmel a Kúria a megállapított tényálláshoz kötve van, és a felülvizsgálat során a vitatott jogkérdések kizárólag az alapeljárásban megállapított tényállás alapján bírálhatók el.

Az irányadó tényállásra is figyelemmel a felülvizsgálati indítvány előterjesztője okszerűen hivatkozott arra, hogy a garázdaság vétsége nem valósult meg.

Az 1978. évi IV. törvény 271. § (1) bekezdése szerint a garázdaság vétségét az követi el, aki olyan kihívóan közösségellenes, erőszakos magatartást tanúsít, amely alkalmas arra, hogy másokban megbotránkozást vagy riadalmat keltsen, ha súlyosabb bűncselekmény nem valósul meg.

A törvényi tényállási elemek kapcsán megállapítható, hogy a zászló felgyújtásának megkísérlése, a tűz okozása egyértelműen erőszakos magatartásnak minősül. Ugyanakkor a garázdaságnak közösségellenesnek és kihívónak kell lennie. Ilyennek minősül a társadalmi együttélés szabályaival való nyílt szembehelyezkedés, a provokatív kötekedő magatartás, amelyre a társadalom tagjai félelemmel vagy megbotránkozással reagálnak. Az elkövető a közösségi együttélés szabályait leplezetlenül, gátlástalanul, nyíltan semmibe veszi, azaz feltűnést keltő, öntörvényű, jogsértő viselkedést tanúsít.

Fenti megállapításokon túlmenően a Fővárosi Törvényszék tévedett, amikor megállapította, hogy a terhelt a véleménynyilvánítás szabadságát túllépte, illetve, az Európai Unió zászlaját közösséget megtestesítő jelképnek tekintette.

Az irányadó tényállásból egyértelműen megállapítható, hogy a cselekmény elkövetésére 2009. június 7. napján az Európai Parlamenti választások idején került sor. Helyes az arra történő hivatkozás is, hogy erre az Országház előtti Kossuth téren, azaz emblematikus, a politikai vélemény nyilvános kifejezésére tradicionálisan igénybe vett színhelyen került sor.

Arra azonban az elsőfokú bíróság utalt megfelelően, hogy az elkövetési magatartásra politikai vélemény nyilvánítása érdekében került sor.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!