Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Kúria Bfv.778/2014/4. számú precedensképes határozata garázdaság vétsége tárgyában. [1978. évi IV. törvény (Btk.) 271. §, 1998. évi XIX. törvény (Be.) 416. §, 427. §, Magyarország Alaptörvénye (Alaptörvény) IX. cikk] Bírók: Csák Zsolt, Csere Katalin, Soós László

A határozat elvi tartalma:

Az Európai Unió zászlójának megégetése nem lép túl a politikai véleménynyilvánítás fogalmán, és ezért nem valósítja meg a garázdaság bűncselekményét.

***********

KÚRIA

Bfv.I.778/2014/4.szám

A Kúria Budapesten, a 2014. év július hó 8. napján megtartott tanácsülésen meghozta a következő

í t é l e t e t:

A garázdaság vétsége miatt folyamatban volt büntetőügyben a Legfőbb Ügyészség által előterjesztett felülvizsgálati indítványt elbírálva a Fővárosi Törvényszék 32.Bf.8240/2012/9. számú ítéletét megváltoztatja, és

a terheltet a garázdaság vétsége [1978. évi IV. törvény 271. § (1) bekezdés] miatt emelt vád alól felmenti.

Elrendeli a bűnügyi költség címén befizetett 3400 (Háromezer-négyszáz) forint, valamint a befizetéstől a visszatérítés időpontjáig eltelt időre számított mindenkori törvényes kamatának visszatérítését a terhelt részére.

Az ítélet ellen fellebbezésnek és felülvizsgálatnak nincs helye.

I n d o k o l á s

A Pesti Központi Kerületi Bíróság a 2012. január 13. napján kihirdetett 19.B.V.37082/2010/21. számú ítéletével a terheltet az ellene az 1978. évi IV. törvény 271. § (1) bekezdésébe ütköző garázdaság vétsége miatt emelt vád alól felmentette. Az 1999. évi LXIX. törvény 142. § (1) bekezdés b) pontja szerinti rendzavarás szabálysértése miatt az eljárást - elévülés címén - megszüntette. Az eljárás során lefoglalt 1 darab Uniós zászló lefoglalását megszüntette, és azt a terheltnek kiadni rendelte. Az eljárás során felmerült bűnügyi költségről akként rendelkezett, hogy azt az állam viseli.

A terhelt terhére bűnösség megállapítása, büntetés kiszabása, és elkobzás végett bejelentett ügyészi fellebbezés folytán másodfokon eljáró Fővárosi Törvényszék a 2012. november 14. napján kihirdetett és 2012. december 18. napján jogerős 32.Bf.8240/2012/9. számú ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta: a terheltet bűnösnek mondta ki garázdaság vétségében [1978. évi IV. törvény 271. § (1) bekezdés]. Ezért őt egy évi időtartamra próbára bocsátotta. A rendzavarás szabálysértése miatti eljárás megszüntetésére vonatkozó rendelkezést mellőzte. Kötelezte a terheltet a másodfokú eljárás során felmerült háromezer-négyszáz forint bűnügyi költség megfizetésére. Egyebekben az első fokú ítéletet helybenhagyta.

Az ítéleti tényállás lényege szerint a terhelt 2009. június 7. napján 18 óra 45 perc körüli időben az Európa Parlamenti választások idején megjelent a Budapest V. kerületi Kossuth téren abból a célból, hogy politikai véleményét az Európai Unió - általa korábban vásárolt - zászlajának elégetésével kinyilvánítsa. A zászlót egy öngyújtó segítségével próbálta meggyújtani, azonban a viharos idő miatt az nem lobbant lángra, a zászlón csupán egy 2X2 centiméteres égési nyom keletkezett. Cselekményét a rendőrség megszakította, és őt előállították.

A jogerős ítélet ellen a Legfőbb Ügyészség BF.921/2014. számon felülvizsgálati indítványt nyújtott be a terhelt javára a Be. 416. § (1) bekezdés a) pontjában írt okból, amelyben kifejtette, hogy kizárólag a nemzeti jelképek tekinthetők olyannak, melyek a garázdaság elkövetési tárgyai lehetnek. Az EU zászlaja nem minősül nemzeti jelképnek, ezért elégetése közösségellenesnek sem minősül. A garázdaság törvényi tényállása ezért nem valósult meg. Indítványozta, hogy a Kúria a Fővárosi Törvényszék mint másodfokú bíróság ítéletét változtassa meg, és a terheltet az ellene garázdaság vétsége miatt emelt vád alól - bűncselekmény hiányában - mentse fel.

A felülvizsgálati indítvány megalapozott.

A Be. 416. §-ának (1) bekezdés a) pontja alapján a bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen felülvizsgálatnak van helye, ha a terhelt bűnösségének megállapítására a büntető anyagi jog szabályainak megsértése miatt került sor.

A Be. 423. § (1) bekezdése szerint ugyanakkor a felülvizsgálati eljárásban a jogerős határozatban megállapított tényállás az irányadó, és a felülvizsgálati indítványban ez a tényállás nem támadható.

Erre figyelemmel a Kúria a megállapított tényálláshoz kötve van, és a felülvizsgálat során a vitatott jogkérdések kizárólag az alapeljárásban megállapított tényállás alapján bírálhatók el.

Az irányadó tényállásra is figyelemmel a felülvizsgálati indítvány előterjesztője okszerűen hivatkozott arra, hogy a garázdaság vétsége nem valósult meg.

Az 1978. évi IV. törvény 271. § (1) bekezdése szerint a garázdaság vétségét az követi el, aki olyan kihívóan közösségellenes, erőszakos magatartást tanúsít, amely alkalmas arra, hogy másokban megbotránkozást vagy riadalmat keltsen, ha súlyosabb bűncselekmény nem valósul meg.

A törvényi tényállási elemek kapcsán megállapítható, hogy a zászló felgyújtásának megkísérlése, a tűz okozása egyértelműen erőszakos magatartásnak minősül. Ugyanakkor a garázdaságnak közösségellenesnek és kihívónak kell lennie. Ilyennek minősül a társadalmi együttélés szabályaival való nyílt szembehelyezkedés, a provokatív kötekedő magatartás, amelyre a társadalom tagjai félelemmel vagy megbotránkozással reagálnak. Az elkövető a közösségi együttélés szabályait leplezetlenül, gátlástalanul, nyíltan semmibe veszi, azaz feltűnést keltő, öntörvényű, jogsértő viselkedést tanúsít.

Fenti megállapításokon túlmenően a Fővárosi Törvényszék tévedett, amikor megállapította, hogy a terhelt a véleménynyilvánítás szabadságát túllépte, illetve, az Európai Unió zászlaját közösséget megtestesítő jelképnek tekintette.

Az irányadó tényállásból egyértelműen megállapítható, hogy a cselekmény elkövetésére 2009. június 7. napján az Európai Parlamenti választások idején került sor. Helyes az arra történő hivatkozás is, hogy erre az Országház előtti Kossuth téren, azaz emblematikus, a politikai vélemény nyilvános kifejezésére tradicionálisan igénybe vett színhelyen került sor.

Arra azonban az elsőfokú bíróság utalt megfelelően, hogy az elkövetési magatartásra politikai vélemény nyilvánítása érdekében került sor.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!