Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2003.4.167 Az ARTISJUS Magyar Szerzői Jogvédő Iroda Egyesület a közös jogkezelés körébe tartozó igényeket saját nevében, saját igényként érvényesíti a bíróság előtt, ezért erre a jogérvényesítésre az illetéktörvény 60. §-ának (2) bekezdése nem alkalmazható. Az egyesület azonban - ha annak törvényi feltételei fennállnak - az illetéktörvény 5. §-a (1) bekezdésének d) pontja értelmében személyes illetékmentességre lehet jogosult [Ptk. 61. §, 1989. évi II. tv. 3. § (1) bek., 1999. évi LXXVI. tv. 92. § (1) bek., 1990. évi XCIII. tv. (Itv.) 5. § (1) bek. d) pont, (3) bek., 60. § (2) bek. i) pont, Pp. 124. § (2) bek.].

A hitelező 2002. január 14-én felszámolási eljárás lefolytatása iránti kérelmet terjesztett elő az adós gazdálkodó szervezet ellen. Kérelmét arra alapította, hogy az adós nem fizette meg a jogerős fizetési meghagyásokon alapuló tartozását az esedékességet követő 60 napon belül, és az adóssal szemben az azonnali beszedési megbízás kibocsátása sem vezetett eredményre. A hitelező a felszámolás iránti kérelmén az eljárási illetéket nem rótta le, és illetékkedvezményre, vagy mentességre sem hivatkozott.

Az elsőfokú bíróság a 3. sorszámú végzésében a hitelező felszámolás elrendelése iránti kérelmét - érdemi vizsgálat nélkül - elutasította. Megállapította, hogy 2001. szeptember 1-jétől módosult az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény 62. §-a (1) bekezdésének i) pontja, ennek következtében a felszámolási eljárásban illetékfeljegyzési jog a kérelmezőt csak a vagyonfelügyelő, a felszámoló és a pénzügyi gondnok által indított bírósági eljárásokban illeti meg. Így - miután a hitelezőnek az eljárást kezdeményező iraton az illetéket le kellett volna rónia - az elsőfokú bíróság a többször módosított 1991. évi IL. törvény (Cstv.) 6. §-ának (2) bekezdése szerint alkalmazott Pp. 124. §-ának (2) bekezdése alapján - a hitelező felszámolás iránti kérelmét - hiánypótlási felhívás kiadását mellőzve - érdemi vizsgálat nélkül elutasította.

E végzés ellen a hitelező nyújtott be fellebbezést, amelyben a végzés hatályon kívül helyezését, és az elsőfokú bíróságnak az érdemi eljárás lefolytatására való utasítását kérte. Fellebbezése indokaként arra hivatkozott, hogy a hitelezőt az illetékfeljegyzési jog az It. 60. §-ának (2) bekezdése alapján illeti meg.

A fellebbezés az alábbi indokból alapos:

Az It. 60. §-a (2) bekezdésének i) pontja szerint illetékfeljegyzési jog illeti meg az ügygondnokot és a gyámhatóság által kirendelt eseti gondnokot, valamint azt a felet, akinek érdekében az őt megillető igény érvényesítése céljából az ügyész, vagy az erre jogosult szervezet indított pert.

Az 1999. évi LXXVI. törvény 92. §-ának (1) bekezdése alapján az ARTISJUS Magyar Szerzői Jogvédő Iroda Egyesület mint közös jogkezelést végző egyesület a közös jogkezelés körébe tartozó igényeket bíróság előtt saját nevében, saját igényként érvényesítheti. Erre a jogérvényesítésre ezért az It. 60. §-ának (2) bekezdése nem alkalmazható, mert az csak arra a félre vonatkozóan biztosít illetékkedvezményt, akinek érdekében az arra jogosult szervezet pert indított, nem pedig magára a pert megindító szervezetre.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!