Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Bf.46/2023/16. számú határozata vesztegetés bűntette (vesztegetés elfogadásának bűntette) tárgyában. [2012. évi C. törvény (Btk.) 11. § (1) bek.] Bírók: Borbás Virág Bernadett, Cserni János, Ignácz György

A határozat elvi tartalma:

A Btk. 296. § (1) bekezdése szerinti bűncselekmény megállapításához nem szükséges az, hogy az elkövető az elkövetési magatartás kifejtésekor már tényleges eljárási pozícióban legyen a cselekményével érintett bírósági vagy más hatósági eljárásban, elegendő annak tudata, hogy abban valamely eljárási pozícióban - nem hivatalos személyként - részt fog venni. E körben azonban jelentőséggel bír az is, hogy az elkövető mely eljárási pozícióban való részvétel tudatában fejti ki az elkövetési magatartást, illetőleg, hogy döntését a pozíció befolyásolja-e.

A büntetőeljárásban e körben relevanciával bír az, hogy az elkövető tanúkénti vagy terheltkénti részvételre számíthat-e. A törvényes jog teljesítésére, azaz a tanút megillető mentességi jog gyakorlására vállalkozás nem tényállásszerű: a jog nem gyakorlására vállalkozás tényállásszerű, azaz akkor felel az elkövető, ha arra vállalkozik, azért kér előnyt, hogy a mentességi jogával ne éljen. Másrészről terheltként, a szabad védekezési jog keretében tenni olyan vallomást, amely az aktív vesztegetőre nézve kedvező, az elkövetőt, mint a másik ügy terheltjét megillető védekezési jognak gyakorlására vállalkozás, ami ugyancsak nem tényállásszerű.

Az eljárási pozíciók iránti közömbösség a tanút megillető mentességi jog nem gyakorlására vállalkozást is magában foglalja, miáltal tényállásszerű.

***********

Fővárosi Ítélőtábla 2

5.Bf.46/2023/16-II.

Fővárosi Ítélőtábla mint másodfokú bíróság

5.Bf.46/2023/16. szám

A Fővárosi Ítélőtábla mint másodfokú bíróság Budapesten, a 2023. június 28. napján megtartott nyilvános ülés alapján 2023. július 7. napján meghozta és kihirdette a következő

V É G Z É S T:

A vesztegetés elfogadása hatósági eljárásban bűntette miatt Terhelt1 és társai ellen indult büntetőügyben a Budapest Környéki Törvényszék 2022. november 17. napján kihirdetett 16.B.63/2021/13. számú ítéletét mindkét vádlott vonatkozásában helybenhagyja azzal, hogy Terhelt2 II.r. vádlottat helyesen bűnsegédként elkövetett bűncselekmény vádja alól tekinti felmentettnek, továbbá e vádlott személyi igazolványának száma helyesen igazolvánszám.

A végzés ellen további fellebbezésnek nincs helye.

I N D O K O L Á S

[1] A Budapest Környéki Törvényszék az előtte vesztegetés elfogadása hatósági eljárásban bűntette miatt Terhelt1 és társai ellen indult büntetőügyben a 2022. november 17. napján kihirdetett 16.B.63/2021/13. számú ítéletével Terhelt1 I.r. és Terhelt2 II.r. vádlottat az ellenük vesztegetés elfogadása hatósági eljárásban bűntette [Btk. 296. § (1) bekezdés] miatt emelt vád alól - a Be. 566. § a) pontjára hivatkozással - bűncselekmény hiányában felmentette.

[2] Az ítélet ellen az ügyész Terhelt1 I.r. és Terhelt2 II.r. vádlott terhére, bűnösségük megállapítása és büntetés kiszabása érdekében jelentett be fellebbezést. A vádlottak és védőik az ügydöntő határozatot tudomásul vették.

[3] A Fővárosi Fellebbviteli Főügyészség a BF.56/2023/6. számú, 2023. február 8-án kelt átiratában az ügyészi fellebbezést - az alább részletezett pontosítással és kiegészítésekkel -fenntartva indítványozta, hogy a Fővárosi Ítélőtábla a törvényszék ítéletét a Be. 606. § (1) bekezdése alapján változtassa meg:

- Terhelt1 I.r. és Terhelt2 II.r. vádlottat mondja ki bűnösnek a Btk. 296. § (1) bekezdésébe ütköző vesztegetés elfogadása hatósági eljárásban bűntettében,

- a vádlottakat a Btk. 34. §-a alapján ítélje határozott ideig tartó szabadságvesztésre, melynek végrehajtási fokozatát a Btk. 37. § (2) bekezdésének a) pontja alapján börtönben határozza meg, és a kiszabott börtönbüntetés végrehajtását a Btk. 85. § (1) és (2) bekezdései alapján próbaidőre függessze fel,

- a Btk. 38. § (2) bekezdésének a) pontja alapján állapítsa meg a vádlottak feltételes szabadságra bocsátásának legkorábbi időpontját,

- a Btk. 74. § (1) bekezdésének f) pontja alapján Terhelt1 I.r. vádlottal szemben 2.600.000.-Ft erejéig rendeljen el vagyonelkobzást,

egyebekben az elsőfokú ítéletet hagyja helyben.

[4] A fellebbezés elbírálására a Be. 599. § (1) bekezdése szerinti nyilvános ülés kitűzését indítványozta, bejelentve az ügyészi részvételt.

[5] Rögzítette, hogy az ügyészi fellebbezés tartalmára figyelemmel a másodfokú felülbírálat a Be. 590. § (1) és (2) bekezdése alapján mindkét vádlott vonatkozásában teljeskörű.

[6] Álláspontja szerint a Budapest Környéki Törvényszék az eljárást a perrendi szabályokat betartva folytatta le, hatályon kívül helyezésre okot adó abszolút, illetve relatív eljárási szabálysértést nem vétett, a lehetséges és rendelkezésre álló bizonyítékokat beszerezte és megvizsgálta, ügyfelderítési kötelezettségének a Be. 163. § (2) és (3) bekezdéseiben meghatározottak szerint eleget tett.

[7] Rámutatott, hogy az elsőfokú bíróság által megállapított, a vádirattal döntően egyező tényállás megalapozatlansági hibában nem szenved, az hiánytalan és teljes, ekként felülbírálatra alkalmas és a másodfokú eljárásban irányadó.

[8] Az indokolt ügyészi fellebbezésben írtakkal ellentétben arra az álláspontra helyezkedett, hogy a tényállás téves ténybeli következtetésektől is mentes, de az irányadó tényállásból az elsőfokú bíróság a vádlottak felmentését eredményező helytelen jogi következtetést vont le.

[9] Hangsúlyozta, hogy ezzel együtt a törvényszék az indokolási kötelezettségének a kellő mértékben eleget tett: valamennyi, a tárgyalás anyagává tett bizonyítékot az iratok tartalmának megfelelően ismertetett, azokat egyenként és összességükben is értékelte, mérlegelő tevékenységéről számot adva indokát adta annak, hogy e két vádlott védekezését elvetve ítéleti tényállását mely bizonyítékokra - így döntően képviselő1 vallomására és az I.r. vádlott vonatkozásában törvényes bizonyítékként felhasználható, más ügyben végzett titkos adatszerzés eredményére - alapította.

[10] Álláspontja szerint ezzel együtt tévedett az elsőfokú bíróság, amikor a vádlottakat az ellenük emelt vád alól bűncselekmény hiányában felmentette, mivel a Btk. 296. §-ában meghatározott törvényi tényállást - különösen a bűncselekmény alannyá válásának feltételét - indokolatlanul szűken értelmezte.

[11] Hivatkozott e körben arra, hogy a nemzetközi szervezett bűnözés elleni, 2000. december 14. napján kelt, az Országgyűlés által a 2006. évi CI. törvénnyel kihirdetett Palermói Egyezményhez fűzött iránymutatás ("legislative guide") 229. pontja értelmében a hamis tanúzásra rábírás vagy a tanúskodás, illetve a bizonyítékok szolgáltatásának megakadályozása érdekében kifejtett jogtalan előny ígérete vagy megadása az eljárás előtt bármikor megvalósulhat, függetlenül attól, hogy az eljárás formálisan folyamatban van vagy nincs. Így a nemzetközi szerződéses kötelezettségekkel is ellentétben állna az, ha a hatósági eljárásban elkövetett vesztegetés elfogadása bűntettének köréből ki lennének rekesztve azok az elkövetési magatartások, amelyeket nem folyamatban lévő eljárásban, hanem az eljárások előtt fejtenek ki.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!