Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1994.12.664 A szerződés hibás teljesítése miatti elállás jogkövetkezményének alkalmazása során nincs jelentősége a kötelezett személyes körülményeinek, az eredeti állapot helyreállítása miatti esetleges vagyoni veszteségnek [Ptk. 305. § (3) bek., 306. § (3) bek., 319. § (1) bek., 320. § (1) bek.].

A jogerős ítélet túlnyomórészt helyt adva a felperesek keresetének, megállapította, hogy a peres felek között 1991. szeptember 21-én és 1991. október 31-én létrejött az m.-i Sz. K. u. 67. szám alatti, illetve az sz.-i E. J. út 2. III. em. 13. szám alatti ingatlanok cseréjére vonatkozó szerződés 1991. október 31-ével, továbbá az 1991. szeptember 21-én kötött, az m.-i ingatlanban levő konyhabútor adásvételére vonatkozó szerződés megszűnt. Kötelezte az alpereseket, hogy 15 nap alatt egyetemlegesen fizessenek meg a felpereseknek 370 000 forintot és ennek 1991. november 1-jétől járó évi 20%-os kamatát, illetve 30 nap alatt adják a felperesek birtokába az sz.-i ingatlant. Kötelezte a felpereseket, hogy 30 nap alatt adják az alperesek birtokába az m.-i házas ingatlant az ott levő konyhabútorral együtt. Az ítélet indokolása szerint a peres felek adásvétellel vegyes csereszerződést kötöttek, amelynek eredményeként ingatlanaikat elcserélték. A felperesek értékkiegyenlítés megfizetését is vállalták, és megvásárolták az alperesek tulajdonát képező konyhabútort. Az alperesek azonban szolgáltatásukat hibásan teljesítették, erre tekintettel a felperesek a Ptk. 306. §-ának (3) bekezdése alapján jogosultan álltak el a szerződéstől, és a Ptk. 319. §-ának (1) bekezdése alapján [figyelemmel a Ptk. 320. §-ának (1) bekezdésére] elállásuk a szerződést felbontotta, és a kölcsönös elszámolás megejtése mellett az eredeti állapotot kellett helyreállítani.

A jogerős ítélet ellen az alperesek nyújtottak be felülvizsgálati kérelmet, jogszabálysértésként arra hivatkoztak, hogy az ítélet meghozatalakor a bíróságok a Pp. 206. §-ának (1) bekezdésébe ütköző módon értékelték a rendelkezésre álló bizonyítási anyagot. Így nem tulajdonítottak jelentőséget annak a bizonyított ténynek, hogy a II. r. felperes eredetileg ellenkezett a csereszerződés megkötésével szemben, ellenérzése volt, nem is akarta a szerződést aláírni. E tényekből pedig az következik, hogy a felpereseknek nem az ingatlan hibái miatt keletkezett elállási szándékuk, így az érdekmúlásra való hivatkozás nem helytálló. Azt is vitatták, hogy a terhükre rótt hibák fennállnak, illetve azt a felperesek ismerték a szerződés kötésekor, így a Ptk. 305. §-ának (3) bekezdése alapján mentesülnek a szavatosi felelősség alól. Álláspontjuk szerint továbbá a meglevő hibák kijavíthatók és időigényességüktől, illetve költségességüktől függetlenül a Ptk. 306. §-ának (3) bekezdése alapján elállásra nem adnak alapot. Végül arra hivatkoztak, hogy az eredeti állapot helyreállítása az életkörülményeknek a csereszerződésből eredő megváltoztatása miatt számukra rendkívül sérelmes, figyelemmel arra is, hogy a becsatolt orvosi igazolás szerint a II. r. alperes veszélyeztetett terhes.

A felperesek a jogerős ítélet hatályban tartását kérték.

A felülvizsgálati kérelem alaptalan.

A jogerős ítélet a beszerzett szakértői vélemények alapján okszerűen jutott arra a következtetésre, hogy az alperesek hibásan teljesítettek. A bizonyítékok mérlegelése során iratellenesen vagy a feltárt tényekkel ellentétesen a bíróságok okszerűtlen következtetésre nem jutottak. Ezért a hibás teljesítés megállapításával kapcsolatos mérlegelés átértékelésére vagy újraértékelésére vonatkozóan felülvizsgálatnak nincsen helye, hiszen az, hogy a bíróságok az ítéletet mérlegelés eredményeként hozták, önmagában nem jogszabálysértés.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!