Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2001.9.445 A munkáltató alaptalanul hivatkozik arra, hogy a felek között megbízási jogviszony jött létre, ha a felek - mégha csak szóban is - a munkaviszony minden lényeges elemében megállapodtak, a munkavállaló a munkáltató utasítása szerint, annak irányítása és ellenőrzése mellett végezte a munkát, valamint a napi munkaidő hossza is a Munka Törvénykönyvében szabályozottak szerint, nyolc órában került meghatározásra [Mt. 76. §].

A felperes keresetében az 1996. március 19-én árokásás közben történt balesetéből eredő vagyoni és nem vagyoni kárai megtérítésére kérte az alperest kötelezni.

A munkaügyi bíróság a megismételt eljárásban hozott ítéletével kötelezte az alperest 35 000 forint hátralékos keresetkiegészítési járadék és kamata, 1999. április 1-jétől havi 7000 forint járadék, továbbá 200 000 forint nem vagyoni kártérítés és kamata megfizetésére, ezt meghaladóan elutasította a keresetet.

A munkaügyi bíróság megállapította, hogy a felperes és az alperes 1996. március 18-án szóban megállapodtak, hogy az alperes próbaidőre alkalmazza a felperest, aki másnap a munkát felvette. A felek megállapodása szerint a munkáltató egy-két nap munkavégzés után kívánt dönteni arról, hogy köt-e munkaszerződést. A felperes a munkába állásának első napján, 1996. március 19-én balesetet szenvedett. Az alperes nem vitatta, hogy a felperes a baleset bekövetkezésében nem hatott közre.

Az elsőfokú bíróság arra a következtetésre jutott, hogy a felek között munkaviszony jött létre, a felperest a balesetben vétkes közrehatás nem terhelte. A felperes munkaképessége a balesettel összefüggésben 20%-kal csökkent, eredeti munkakörének ellátására fokozott erőkifejtéssel alkalmas, az élete megváltozott, mivel a fizikai munkát nehezebben bírja, hamarabb fárad. A munkaügyi bíróság a keresetkiegészítés tekintetében a felperesi követelést megalapozottnak találta, nem vagyoni kártérítésként 200 000 forintot ítélt a felperes sérelmével arányban állónak.

Az elsőfokú ítélet ellen mindkét fél fellebbezést nyújtott be. A felperes a vagyoni és a nem vagyoni kártérítés felemelését, az alperes pedig az elsőfokú ítélet megváltoztatásával a kereset elutasítását kérte. Vitatta, hogy a felperessel munkaviszony jött létre, álláspontja szerint "alkalmi vállalkozási szerződést" kötöttek, amire az Mt. rendelkezései nem alkalmazhatóak.

A megyei bíróság a közbenső ítéletével megállapította, hogy a felperes 1996. március 19-én bekövetkezett balesete üzemi baleset, amelyért az alperest teljes körű felelősség terheli. Az összegszerűség tekintetében az elsőfokú bíróságot új eljárásra és új határozat hozatalára utasította. A másodfokú bíróság szerint a munkaügyi bíróság a bizonyítást a jogalap tekintetében megfelelően állapította meg, és abból helytálló jogi következtetésre jutott, amikor megállapította, hogy a peres felek között 1996. március 18-án szóban megkötött munkaszerződés alapján munkaviszony jött létre, annak tartalmában a munkaviszonyra vonatkozó elemek fellelhetőek. Az alperes betéti társaságnál elszenvedett baleset tehát üzemi balesetnek minősül, amelyért az alperesnek kártérítési felelőssége áll fenn. Az összegszerűség tekintetében hiányos tényállás miatt a megyei bíróság az elsőfokú ítéletet hatályon kívül helyezte, és ebben a körben az elsőfokú bíróságot új eljárásra és új határozat hozatalára kötelezte.

Az alperes felülvizsgálati kérelmében a sérelmezett ítéletek hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróság új eljárásra kötelezését kérte a Ptk. 389. §-a, a Pp. 3. §-a (1) bekezdésének és 182. §-a (3) bekezdésének megsértése miatt. Az alperes szerint az eljárt bíróságok a tényállást nem derítették fel, továbbá ítéleteiket nem indokolták. Az alperes álláspontja szerint az elsőfokú bíróság előtt tett felperesi személyes előadásból egyértelműen megállapítható a munkaviszony létrejöttének hiánya, mivel a felek az ehhez szükséges feltételekben nem állapodtak meg. A felperes által előadott körülmények - az alperes két-három nap múlva dönt a munkaszerződésről; adott munkát kellett végezni; a munkaidő és a munkavégzés módja nem volt meghatározva - alátámasztják azt az alperesi álláspontot, hogy nem munkaviszony, hanem egy meghatározott munka elvégzésére irányuló megbízási jogviszony jött létre, amelyre a Ptk. 386. §-a az irányadó.

Ebből következően a munkaügyi bíróság először helytállóan állapította meg a hatásköre hiányát, a másodfokú bíróság végzésével azonban ezt hatályon kívül helyezte. A munkaügyi bíróság az új eljárásban a munkaviszony létrejöttét már úgy állapította meg, hogy a bizonyítékokat nem értékelte, a következtetésének indokát nem adta, ezért az így megalapozatlan elsőfokú ítéletet helybenhagyó másodfokú ítélet törvénysértő. Az alperes szerint figyelmen kívül maradt továbbá az a körülmény is, hogy a baleset után a felperes nem akarta igénybe venni a helyszínen tartózkodó orvos segítségét.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!