Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Kúria Bfv.360/2019/7. számú precedensképes határozata költségvetési csalás bűntette tárgyában. [2017. évi XC. törvény (Be.) 649. §, 662. §, Magyarország Alaptörvénye (Alaptörvény) XXVIII. cikk (1) bek.] Bírók: Domonyai Alexa, Mészár Róza, Soós László

KÚRIA

Bfv.I.360/2019/7. szám

A Kúria Budapesten, a 2019. év július hó 9. napján megtartott tanácsülésen meghozta a következő

v é g z é s t:

A költségvetési csalás bűntette és más bűncselekmények miatt folyamatban volt büntetőügyben a I. rendű terhelt védője által benyújtott felülvizsgálati indítványt elbírálva a Fővárosi Törvényszék 17.B.1284/2014/493. számú és a Fővárosi Ítélőtábla 5.Bf.16/2018/66. számú ítéletét I. rendű terheltre vonatkozó részében hatályában fenntartja.

A végzés ellen fellebbezésnek és felülvizsgálatnak nincs helye, s ebben az ügyben az indítványozó, valamint azonos tartalommal más jogosult újabb felülvizsgálati indítványt nem nyújthat be.

I n d o k o l á s

A Fővárosi Törvényszék a 2017. április 28. napján kihirdetett 17.B.1284/2014/493. számú ítéletében I. rendű terheltet bűnösnek mondta ki felbujtóként elkövetett, különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntettében [Btk. 396. § (1) bekezdés a) pont, (5) bekezdés a) pont], 3 rendbeli felbujtóként, jelentős vagyoni hátrányt okozóan, bűnszövetségben és üzletszerűen elkövetett költségvetési csalás bűntettében [Btk. 396. § (1) bekezdés a) pont, (4) bekezdés b) pont], és 16 rendbeli felbujtóként, folytatólagosan elkövetett hamis magánokirat-felhasználásának vétségében (Btk. 345. §). Ezért halmazati büntetésül hét év börtönben végrehajtandó szabadságvesztésre és hét év közügyektől eltiltásra ítélte, valamint 614.000.000 forint vagyonelkobzást rendelt el vele szemben, megállapította, hogy a szabadságvesztésből a büntetés kétharmad részének kitöltését követően bocsátható feltételes szabadságra, a szabadságvesztésbe beszámítani rendelte a terhelt által előzetes fogvatartásban és házi őrizetben töltött időt, továbbá rendelkezett a bűnjelekről, valamint a bűnügyi költség viseléséről.

A másodfokon eljárt Fővárosi Ítélőtábla a 2018. október 3. napján meghozott 5.Bf.16/2018/66. számú ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét I. rendű terheltre vonatkozóan az alábbiak szerint megváltoztatta:

- cselekményeit az 1978. évi IV. törvény 310. § (1) bekezdés a) pont I. fordulata, valamint az (5) bekezdés a) pontja szerinti felbujtóként, folytatólagosan elkövetett költségvetési csalás bűntettének, 3 rendbeli felbujtóként, folytatólagosan elkövetett, az 1978. évi IV. törvény 310. § (1) bekezdés a) pont I. fordulata, valamint a (2) bekezdés bb) pontjára figyelemmel a (4) bekezdés b) pontja szerinti költségvetési csalás bűntettének, 13 rendbeli felbujtóként, folytatólagosan elkövetett, az 1978. évi IV. törvény 276. §-a szerinti magánokirat-hamisítás vétségének minősítette,

- vele szemben a büntetést bűnszervezetben elkövetővel szemben tekintette kiszabottnak,

- a vagyonelkobzás összegét 330.000.000 forintra mérsékelte,

- a szabadságvesztést fegyházban rendelte végrehajtani azzal, hogy abból a terhelt feltételes szabadságra nem bocsátható,

- megállapította, hogy a kényszerintézkedés szabadságvesztésbe történő beszámítása során öt napi házi őrizetben töltött idő felel meg egy napi szabadságvesztésnek, valamint

- helyesbítette a bűnjelekre és a bűnügyi költségre vonatkozó rendelkezéseket.

Egyebekben az elsőfokú ítéletet e terheltre vonatkozóan helybenhagyta.

A jogerős ügydöntő határozatok ellen az I. rendű terhelt védője felülvizsgálati indítványt terjesztett elő, azt a Be. 649. § (1) bekezdés aa) alpontjára, b) pont ba) alpontjára, valamint a Be. 649. § (2) bekezdés d) pontjára alapítva.

A Be. 649. (2) bekezdés d) pontjára és a Be. 608. § (1) bekezdés c) pontjára hivatkozva eljárási szabálysértésként sérelmezte a következőket:

- Megítélése szerint a bíróságok törvényes vád hiányában jártak el, és ezzel túllépték hatáskörüket. Ezt azzal indokolta, hogy bár a 2017. évi XC. törvény a törvényes vád fogalmát nem tartalmazza, a bíróságnak továbbra is hivatalból vizsgálnia kell azt, hogy a vádirat a Be. 422. § (1) bekezdés b) pontjára figyelemmel a váddal szemben támasztott minimális követelményeknek megfelelően tartalmazza-e az elkövetési magatartást, és amennyiben ez hiányzik a vádiratból, az ügyészséget hivatalból vagy indítványra a vádirat hiányosságainak pótlására kell felhívnia, ha pedig az nem vezet eredményre, a Be. 492. § (2) bekezdés d) pontjára tekintettel az eljárás megszüntetésének van helye. Utalt arra is, hogy a Be. 567. § (2) bekezdés d) pontjára figyelemmel a bíróságnak ugyanígy kell eljárnia a tárgyalást követően, míg a másodfokú bíróságnak erre tekintettel az elsőfokú bíróság ítéletét hatályon kívül kell helyeznie és a Be. 607. § (1) bekezdése szerint az eljárást meg kell szüntetnie.

A Kúria Bfv.II.842/2018/9. számú döntésére hivatkozva kifejtette, hogy e határozat szerint ugyan a törvényes vád hiánya már nem minősül a felülvizsgálatot is megalapozó, feltétlen hatályon kívül helyezést eredményező eljárási szabálysértésnek, azonban álláspontja szerint addig, amíg a Be. hiányosságainak jogszabályi módosítására nem kerül sor, ezen hiányosságokat a Kúriának kell azzal pótolnia, hogy a vád törvényességét a bíróság hatáskörének keretén belül vizsgálja, és amennyiben a vád hiányos, megállapítja a Be. 608. § (1) bekezdés c) pontja szerinti eljárási szabálysértést, tekintettel arra, hogy a bíróságnak csak törvényes vád alapján van hatásköre az eljárás folytatására.

Hivatkozott arra, hogy a törvény megköveteli a vádhatóságtól az elkövetési magatartás konkrét rögzítését a vádiratban, annak tartalmaznia kell a bűncselekmény elkövetésének helyét és idejét, a vádirat azonban álláspontja szerint nem tartalmaz sem olyan magatartást, ami a költségvetési csalás elkövetési magatartásának feltétele, sem olyat, amely a felbujtói minőség megállapítására alapot adhatna. A cselekmény pontos körülírását azért tartotta hiányosnak, mert az, hogy a pénztárosok esetleg nem ütöttek be minden fogyasztást a pénztárgépbe, nem volt alkalmas az adócsalás vagy a költségvetési csalás megvalósítására; az ügyészségnek a költségvetési csalás kapcsán azt kellett volna bizonyítania, hogy az ügyvezetők a védence rábírására az áfa összegét nem az általuk is ismert mértéknek megfelelően vallották be. A pénztárgépben történő rögzítés és az adóbevallás között megítélése szerint nincs kapcsolat; az adott ügyben a tényállásszerű elkövetési magatartás az adó be nem vallását jelentené áfa, ilyen tettesi cselekményt azonban a vádirat nem rögzít, ez esetben pedig az ahhoz kapcsolódó járulékos felbujtói vagy bűnsegédi magatartás megállapítása is akadályba ütközik.

- A Be. 608. § (1) bekezdés b) pontja szerinti feltétlen hatályon kívül helyezést eredményező eljárási szabálysértésként hivatkozott arra, hogy a másodfokú eljárásban a törvény szerint kizárt bíró vett részt, megjelölve azokat a kényszerintézkedések tárgyában hozott határozatokat, amelyek meghozatalában a másodfokú tanács több tagja is részt vett. Utalt a Be. 14. § (3) bekezdés a) pontjára, valamint a 869. § (2) bekezdés b) pontjára azzal, hogy megítélése szerint a Be. ezen rendelkezései alkotmányellenesen korlátozzák az Alkotmánybíróság által meghatározott alkotmányos követelményt; a Be. 869. § (2) bekezdés b) pontja reprodukálja azt a szabályt, amelynek az alaptörvény-ellenes voltát az Alkotmánybíróság megállapította, holott az Alkotmánybíróság a büntetőeljárás bármely korábbi szakaszára nézve fogalmazta meg az alkotmányos aggályokat, ezért a Be. a kizárási szabály alkalmazását az Alaptörvényt sértően korlátozza a vádemelést megelőző eljárásra.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!