Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

EH 2003.973 A törvény a bérpótlék számítási alapjára vonatkozóan diszpozitív, eltérést engedő szabályt tartalmaz. Ezért, ha a kollektív szerződés a személyi alapbérnél alacsonyabb összegű bért határoz meg számítási alapul, az nem ütközik az Mt. 13. § (3) bekezdésébe [Mt. 13. §, 145. §].

A felperes a keresetében az alperes jogerős közigazgatási határozatának hatályon kívül helyezését kérte arra hivatkozva, hogy az alperes határozatában az Mt. 13. § (3) bekezdése és 145. §-a téves értelmezése alapján jogszabálysértően állapított meg terhére szabálytalanságot és munkaügyi bírságot.

A munkaügyi bíróság ítéletével a felperes keresetét elutasította.

Az ítéleti tényállás szerint az alperes megyei felügyelősége határozatával arra kötelezte a felperest, hogy a munkavállalók bérpótlékát a jövőben a személyi alapbér alapulvételével számítsa, és 40 000 forint munkaügyi bírsággal sújtotta az Mt. 145. §-a megsértése miatt. Az alperes másodfokú határozatával érdemben helybenhagyta az elsőfokú határozatot azzal az indokolással, hogy az Mt. 13. § (3) bekezdése alapján az Mt. 145. §-ától csak a munkavállaló javára lehet eltérni, ezért a személyi alapbérnél alacsonyabb összeg a bérpótlék számítási alapja nem lehet.

A munkaügyi bíróság osztotta az alperes álláspontját, miszerint a bérpótlék számítási alapja tekintetében is érvényes az a korlátozás, hogy a kollektív szerződés csak a jogszabálynál kedvezőbb feltételeket állapíthat meg. Ezért a felperes keresetét alaptalannak találta.

A felperes felülvizsgálati kérelmében - tartalma szerint - a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését és a keresetének helyt adó határozatát hozatalát kérte a Pp. 270. § (2) bekezdés b) pont ba) pontja alapján. Jogszabálysértésként az Mt. 13. § (3) bekezdésébe és az Mt. 145. §-ába ütköző, téves jogszabály értelmezésre hivatkozott. E jogszabályhelyek helyes értelmezését jelölte meg elvi kérdésként, amelyben a joggyakorlat egységét biztosító elvi határozat hozatalát tartotta szükségesnek.

A Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati eljárást a Pp. 270. § (2) bekezdés b) pont ba) alpontja alapján rendelte el.

Az alperes felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályában való fenntartását kérte. Fenntartotta álláspontját, miszerint a felperes jogellenesen járt el, amikor a bérpótlék számításának alapjául a felkészültségi foktól függő órabért vette figyelembe. Utal viszont arra, hogy az éjszakai és túlórapótlék mértéke a törvényi minimumot jóval meghaladta, e tekintetben az eltérés a munkavállaló javára történt.

A felülvizsgálati kérelem alapos.

A perben támadott közigazgatási határozat a munkaügyi bírság kiszabását megalapozó jogszabályszegésként azt állapította meg, hogy a felperes az éjszakai és rendkívüli munkavégzés során járó bérpótlék számítási alapjául a kollektív szerződés szerint az ún. felkészültségi foktól függő bért vette figyelembe, amely a személyi alapbérnél alacsonyabb összegű. Ezt az Mt. 145. §-ába ütközőnek tartotta az Mt. 13. § (3) bekezdésére tekintettel.

Az Mt. 145. §-a szerint a bérpótlék számítás alapja - eltérő megállapodás hiányában - a munkavállaló személyi alapbére.

A törvény e rendelkezése a bérpótlék számítási alapja tekintetében kifejezetten megengedi az eltérő megállapodást, amelyből az következik, hogy a kollektív szerződés vagy munkaszerződés a személyi alapbértől eltérő összeget is meghatározhat.

Ehhez képest a kollektív szerződésnek az a rendelkezése, amely a személyi alapbértől eltérő, annál kisebb összeget határoz meg a bérpótlék számítás alapjaként az Mt. 145. §-ával nem ellentétes, tehát megfelel az Mt. 13. § (2) bekezdésében előírt követelménynek, miszerint a kollektív szerződés jogszabállyal ellentétes nem lehet.

Az alperes és a munkaügyi bíróság tévesen nem vette figyelembe, hogy az Mt. 145. §-a a bérpótlék számítási alapjára vonatkozóan diszpozitív, eltérést engedő rendelkezést tartalmaz, így a kollektív szerződésben ennek alapján és nem az Mt. 13. §-a (3) bekezdésben foglalt kivételnek minősülő - az ott meghatározott korlátozással engedett - eltérésre van lehetőség.

Az alperes a határozatában, illetve a perben és a felülvizsgálati ellenkérelemben sem hivatkozott arra, hogy a vitatott kollektív szerződéses megállapodás a joggyakorlás általános követelményébe ütközne, így különösen a jóhiszeműség és tisztesség elvét sértené; ellenkezőleg maga is megállapította, hogy a munkavállalók nem szenvedtek anyagi hátrányt, az éjszaki és túlmunkapótlék a törvényi minimumot jóval meghaladja.

A kifejtettekre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság a jogszabálysértő (Mt. 13. §, 145. §) jogerős ítélet a Pp. 275. § (4) bekezdése alapján hatályon kívül helyezte, és az alperesnek a keresettel jogszabálysértés miatt alappal támadott határozatát - az elsőfokú határozatra is kiterjedően - hatályon kívül helyezte [Pp. 339. § (1) bekezdés]. (Legf. Bír. Mfv. II. 10.746/2003/2. sz.)