Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínusz jel keresésben

'-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

BH+ 2007.4.180 I. Ha a felperes a választottbírósághoz benyújtott keresetében állította, hogy közöttük választottbírósági szerződés jött létre, az alperes pedig az első válasziratában ezt nem tagadta, az alperes utóbb a választottbírósági közbenső ítélet érvénytelenségi okaként nem hivatkozhat arra, hogy közöttük választottbírósági szerződés nem jött létre [1994. évi LXXI. tv. (továbbiakban: Vbt.) 5. § (4) bek., 6. §, 55. § (1) bek. d) pontja].

II. A polgári bíróság a választottbíróság ítéletét érdemben nem bírálhatja felül. A választottbíróság ítéletének esetleges jogszabálysértő rendelkezése önmagában nem alapozza meg a választottbírósági ítélet közrendbe ütközésének megállapítását [1994. évi LXXI. tv. (Vbt.) 55. §].

A jogerős ítéletben megállapított tényállás szerint a jelen per I-II. r. alperesei az F. Rt. részvényesei voltak, amelynek finanszírozója volt a felperes és az A. Bank Rt. is. A felperes bank és az A. Bank Rt. 1999. március 22-én határozatlan időtartamra szerződést kötöttek, amelyben a kedvezőtlen piaci helyzet miatt kialakult likviditási feszültség kezelésére megállapodtak abban, hogy az F. Rt. (továbbiakban: adós) gazdálkodását az adóssal a későbbiekben megkötött tulajdonosi megállapodás révén az adós felügyelő bizottságába delegált képviselőik útján közösen ellenőrzik. Vállalták, hogy a másik szerződő fél érdekeit nem sértik, s az adósnak juttatott hosszúlejáratú hitelek feltételeit a másik fél hozzájárulása nélkül nem módosítják. A felek kötelezettsége kiterjedt a hitelek esedékességének és a kamatfizetésnek az átütemezésére, továbbá arra is, hogy biztosítéki szerződéseiket a másik fél hozzájárulása nélkül nem változtatják meg, valamint tartózkodnak minden olyan lépéstől, amely az adós fizetésképtelenségét eredményezné. A felek kikötötték, a megállapodásból eredő jogvitájuk elbírálására a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara mellett működő Választottbíróság (továbbiakban: Választottbíróság) rendelkezik hatáskörrel és illetékességgel.

Az előző szerződés alapján, hasonló indokkal a felperes, az A. Bank Rt., az I-II. r. alperesek és K. K., mint az adós részvényesei, illetve az adós 1999. április 1-jén tulajdonosi megállapodást kötöttek. Ebben a részvényesek vállalták, hogy az adósnál rendkívüli közgyűlést hívnak össze, melynek keretében a szerződésben foglaltaknak megfelelő határozatot hoznak, illetőleg vállalták azt is, hogy a bankok által kijelölt egy-egy képviselőt megválasztják felügyelő bizottsági tagnak, s az adós alapító okiratát úgy módosítják, hogy minden 100 000 Ft összeget meghaladó kötelezettségvállaláshoz a felügyelő bizottság jóváhagyása szükséges. A felek kötelezték magukat arra is, hogy az adóssal szemben csőd-, végelszámolási-, vagy felszámolási eljárást nem kezdeményeznek, de abban az esetben, ha az adós ellen ilyen eljárás indul, a megállapodás megszűnik. A felek e szerződésben is megegyeztek abban, hogy a jogügyletből eredő jogvitájuk eldöntésére alávetik magukat a Választottbíróság kizárólagos illetékességének.

Az A. Banknak az adós 1999. május 10-i hitelkérelmét elutasító, s az adós rövidlejáratú hitelállományát felmondó nyilatkozata alapján, az F. Rt. adós 1999. május 12-én önmagával szemben felszámolási eljárást kezdeményezett. A felperes 1999. május 13-án az adóshoz érkezett nyilatkozatában felmondta az adóssal kötött kölcsönszerződéseit. A városi bíróság a megyei bíróság helybenhagyó ítélete folytán jogerőre emelkedett ítéletében megállapította, hogy a felperesnek az adóssal kötött 180 millió Ft összegű kölcsönszerződésre vonatkozó azonnali hatályú felmondása érvénytelen. Az adós a felszámolási kérelmét később a felperessel folytatott tárgyalások eredményeként és egy állami támogatás elnyerésének reményében visszavonta, de a felperes az adós ismételt hitelkérelmét elutasította. Egy másik hitelező kérelme alapján a megyei bíróság az adós felszámolását 1999. július 1-jén elrendelte. A végzés 1999. július 5-én emelkedett jogerőre, s a Cégközlöny a 1999. július 22-i számában került közzétételre.

Az I-II. r. alperesek keresetükben kérték a Választottbíróságtól, hogy kötelezze a felperest 35 700 000 Ft összegű kártérítés I. r. alperes, illetve 10 220 000 Ft összegű kártérítés II. r. alperes részére történő megfizetésére.

A 2005. január 24-én megtartott tárgyaláson a felek kijelentették, hogy a Választottbíróság hatásköre és az eljáró tanács összetétele ellen kifogásuk nincs.

A Választottbíróság közbenső ítéletet hozott, amelyben megállapította, hogy a felperesek követelése alapos, de az összegszerűség tekintetében a per folytatódik. Felhívta a feleket, hogy - az összegszerűség vonatkozásában - indítványaikat, észrevételeiket 30 napon belül tegyék meg. A Választottbíróság az alperesek keresetindítási és kereshetőségi jogának fennállását azzal indokolta, hogy részesei voltak a felperessel kötött megállapodásnak, s a szerződések sorsának alakulása az alperesekre nézve is következményekkel járt. A Választottbíróság megítélése szerint a korábban hivatkozott két szerződést együttesen kell értékelni, mert azokat egymásra tekintettel kötötték, az alperesek az adós tekintetében olyan kötelezettségeket hajtottak végre (felügyelőbizottsági tagok delegálása), amelynek célja a felperes és az A. Bank Rt. között létrejött szerződésben foglaltak teljesítése volt. Az ítélet az alperesekkel összefüggésben utalt a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (továbbiakban: Ptk.) 4. §-ának (4) bekezdésére azzal, hogy az alperesek abban az esetben is jogosultak kártérítési igény érvényesítésére, ha maguk sem úgy jártak el, ahogy az az adott helyzetben általában elvárható. A kártérítési felelősség kapcsán rámutatott arra, hogy a felperes magatartásával - a kölcsönszerződés felmondásával - olyan mértékű szerződésszegést követett el, amely az adós társaság gazdálkodói létének megszűnéséhez vezetett. Az adós helyzete nem változott olyan mértékben, ami megalapozottá tette volna a jelen per felperesének felmondását. Álláspontja szerint a károsult alperesek önhibáját, közreható magatartását a kármegosztás körében, az eljárás későbbi szakaszában, az összegszerűség megállapítása során kell értékelni.

Az ítéletet dr. K. A. választottbíró nem írta alá, mert azt a jogalap tekintetében nem találta megalapozottnak, ellentétes álláspontját különvéleményében rögzítette.

A felperes a polgári bírósághoz benyújtott keresetében a Választottbíróság közbenső ítéletének érvénytelenítését kérte a Választottbíráskodásról szóló 1994. évi LXXI. törvény (továbbiakban: Vbt.) 55. §-a (1) bekezdésének d) és e) pontja, valamint az 55. §-a (2) bekezdésének b) pontja alapján. Arra hivatkozott, hogy a Választottbíróság eljárása azon a téves feltevésen alapult, hogy az alperesek részesei voltak a felperes és a másik bank között létrejött szerződésnek is, azonban - álláspontja szerint - a 1999. március 22-én és 1999. április 1-jén megkötött jogügyleteket nem lehet egységként kezelni, így a bíróság túlterjeszkedett a hatáskörén. A felperes akként nyilatkozott, számára a választottbírósági ítélettel vált nyilvánvalóvá, hogy a Választottbíróság olyan szerződésre alapítja döntését, amely alapján nem járhat el. A felperes hivatkozott arra is, hogy a közbenső ítélet az indokolási kötelezettség elmulasztásával a Választottbíróság Eljárási Szabályzata 17. §-ának (1) és (2) bekezdését sérti és a közrendbe ütközik azáltal, hogy sérti a polgári jognak, ezen belül a kártérítési jognak azt az alapvető szabályát, miszerint kárfelelősség megállapítására csak akkor kerülhet sor, ha megvalósul valamennyi felelősségi elem.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!