Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2007.2.37 Zsarolás bűntette megállapításához szükséges fenyegetésnek nem tekinthető a terheltnek - a jogvita tárgyát képező ingatlan későbbi megsemmisítésére - utaló megjegyzése, amelyet a pótmagánvádló távollétében, szomszédja előtt, és nem üzenet formájában fogalmazott meg [Btk. 138. §, 323. § (1) bek.].

Az elsőfokú bíróság a 2005. január 13-án kelt ítéletében az I. r. és a II. r. terhelteket az ellenük a pótmagánvádló által zsarolás bűntettének kísérlete miatt emelt vád alól felmentette. A másodfokú bíróság a 2005. április 15-én kelt végzésében az elsőfokú határozatot helybenhagyta.

Az ítéleti tényállásból kitűnően B. A. zsarolás bűntette miatt feljelentést tett az I. r. és a II. r. terheltek ellen, akik állítása szerint N. I. h.-i lakossal azt üzenték neki, hogy amennyiben nem fizet nekik 20 millió forintot, vagy nem vásárol nekik megfelelő lakást, akkor felgyújtják azt az ingatlant, amely a tulajdona, de a II. r. terhelt a haszonélvezője. A nyomozó hatóság az eljárást megszüntette, a megszüntető határozat elleni panaszt pedig a városi ügyészség elutasította. Ilyen előzmények után B. A. pótmagánvádlóként lépett fel.

A pótmagánvád alapján lefolytatott eljárásban a bíróság megállapította, és ítéleti tényállásában rögzítette, hogy B. A., valamint a II. r. és Sz. J. I. r. terheltek között egy h.-i ingatlannal kapcsolatban évek óta jogvita van, melynek kapcsán több polgári- és büntetőeljárás lefolytatására került sor.

Az I. r. terhelt 2000-ben beszélgetett szomszédjával, N. I. h.-i lakossal az ingatlan miatt folyó jogvitákról és többek között azt mondta, hogyha az ingatlan tulajdonosa a haszonélvezőnek 20 millió forintért egy lakást vásárolna, az lemondana a haszonélvezeti jogáról.

Ugyanebben az évben a II. r. terhelt egy kerti munka alkalmával szomszédjának, N. I.-nek azt mondta, hogy a vitatott ingatlant csupán addig használja, amíg egészséges, de ha megbetegszik, lehet, hogy az épületet felgyújtja. A terheltek és N. I. között nem volt szó arról, hogy utóbbi kijelentéseiket továbbítsa a pótmagánvádlóhoz, ám N. I. ezt megtette.

E tények alapján az elsőfokú bíróság megállapította, hogy a terheltek részéről sem erőszak, sem tényleges fenyegetés nem történt, s a pótmagánvádlót nem kényszerítették akarata elleni magatartásra. Az általuk kijelentett mondatok egymáshoz nem is kapcsolódtak, s azokat egyikük sem szánta közvetlenül B. A.-nak. Az elmondottak kapcsán a pótmagánvádlót komoly fenyegetés és kár nem érte, a vád tárgyává tett zsarolás bűntette kísérletének megállapítására nincs alap.

Mindemellett az ítélet utal arra is, hogy a bírósági eljárásban a pótmagánvádló a korábban vizsgálat tárgyát nem képező hamis tanúzás, hamis vád, hamis tanúzásra rábírás bűncselekmények elbírálását is kérte, minthogy azonban ezekre a pótmagánvádat megelőző eljárás nem terjedt ki, törvényes vizsgálatukra nem kerülhetett sor.

B. A. sértett pótmagánvádlóként felülvizsgálati indítvánnyal fordult a Legfelsőbb Bírósághoz, melyben kérte az első- és másodfokú bíróság határozatainak megváltoztatását, sőt indítványát kiterjesztette a megyei ügyészségi nyomozó hivatal határozatára is. Sérelmezte, hogy a bíróság nem foglalkozott az általa vád tárgyává tett hamis vád, hamis tanúzásra való rábírás bűntettével.

Sérelmezte, hogy az ítélet értékelése szerint a terheltek kijelentéseit a bíróság nem tekintette zsarolást megalapozó fenyegetésnek, hiszen ő a II. r. terheltnek attól a közlésétől, hogy az ingatlant fel fogja gyújtani, ténylegesen megijedt. Ezen érvek mellett a pótmagánvádló az ügy polgári- és büntetőjogi előzményeit részletezte. A pót-magánvádló később előterjesztett beadványában felülvizsgálati indítványát ugyancsak az ingatlannal és a büntetőeljárásokkal kapcsolatos adatok közlésével egészítette ki.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!