Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2009.7.214 A büntető feljelentés önmagában nem jogellenes és nem valósítja meg a személyiségi jog megsértését, ha nem tartalmaz indokolatlanul sértő, lejárató kijelentéseket, valótlan tényállítást. Nem alapozza meg a feljelentő kártérítési felelősségét az sem, ha azt a személyt, akit a feljelentő - az ügy körülményei alapján - a bűncselekmény elkövetésével gyanúsított, a büntetőeljárás során felmentik [Ptk. 78. §, 339. §].

A felperes közvetítése mellett az I. r. alperes mint hitelező 2001. június 17-én a B. Kft.-vel (továbbiakban: kft.), mint adóssal 983 000 euró összegű hitelszerződést kötött, majd 2001. augusztus 10-én a hitel első részleteként 20 millió forintot fizetett ki a kft. képviseletében megjelent személynek. A további átutalási megbízást az I. r. alperes már nem teljesítette, mert tudomására jutott, hogy a felperes által közvetített ügylet során nem a kft. valódi képviselőivel tárgyalt, nem részére teljesített készpénz kifizetést, és nem folyt be a kft.-hez a kifizetett 20 millió forint sem. 2001. augusztus 14-én az I. r. alperes feljelentéssel élt ismeretlen tettes ellen. A Megyei Rendőrkapitányság által elrendelt nyomozás során a felperest is gyanúsítottként hallgatták meg, a Megyei Főügyészség 2002. január 24-én elrendelte a felperes úti okmányának elvételét, a Rendőrkapitányság pedig 2002. július 12-én meghozott határozatával 20 millió forint erejéig elrendelte a felperes és házastársa közös tulajdonában álló társasházi ingatlan 1/2 tulajdoni hányadának zár alá vételét, melynek foganatosításával a Bíróság Végrehajtó Irodáját megbízta. Ugyanezen az ingatlanon az I. r. alperest jelzálogjog illette meg a felperes és házastársa által felvett devizahitel visszafizetésének biztosítására. A hitelszerződést 2002. október 30-án az I. r. alperes felmondta. Az ingatlanhányad tulajdonosa 2004. szeptember 24-e óta árverési vétel címén egy gazdasági társaság.

A felperes 2001. augusztus 24-étől 2005. április 26-áig állt büntetőeljárás hatálya alatt. A városi bíróság ítéletével a VIII. r. vádlott felperest különösen nagy kárt okozó csalás bűntettének kísérletében mint bűnsegédet bűnösnek találta, és végrehajtható szabadságvesztésre ítélte. Az ingatlan 1/2 tulajdoni hányadának zár alá vételét fenntartotta. A megyei bíróság azonban a felperest felmentette. A másodfokú ítélet indokolása szerint bár a felperes 2001. augusztus 21-e után már tudott arról, hogy az I. r. alperesnél a kft. képviseletében megjelent személy nem a kft. képviselője volt, - akinek kiadta magát -, a felperes károkozásra és jogtalan haszonszerzésre irányuló magatartásával szándékosan segítséget nyújtott az I. r. alperes tévedésben tartásához. Erkölcsileg elítélendő magatartása azonban azért nem minősül bűncselekménynek, mert azzal az I. r. alperesnek - amely ekkor már az elkövetésben részt vevő személyek lebuktatásában működött együtt a rendőrhatósággal - további sérelmet nem okozhatott (másodfokú büntető ítélet 8. oldal).

A felperes arra hivatkozással, hogy az I. r. alperes, valamint a nyomozóhatóság, az ügyészség és az elsőfokú bíróság jogellenes magatartásával összefüggésben vagyoni és nemvagyoni kárt szenvedett el, a Ptk. 339. § (1) bekezdése alapján 58 208 000 Ft tőke és ennek kamatai tekintetében kérte az alperesek egyetemleges marasztalását.

Az alperesek a kereset elutasítását kérték.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a felperes keresetét elutasította. Az elsőfokú bíróság szerint az I r. alperes a feljelentés megtételével nem követett el jogellenes magatartást. A felperest nem vádolta a feljelentésben bűncselekmény elkövetésével, azért pedig nem tehető felelőssé, hogy a nyomozás milyen eredménnyel zárult. Az I. r. alperes alkalmazottai magánszemélyként tettek a büntetőeljárás során tanúvallomást, e tanúvallomásokat az igazságszolgáltatási szerveknek kellett értékelniük, és azok tartalma miatt sem lehet megállapítani az I. r. alperes terhére a jogellenes magatartás elkövetését. Az I. r. alperesnek az ismeretlen személy elleni feljelentés megtétele után már nem lehetett hatása a büntetőeljárás kimenetelére, egyébként pedig a felperes erkölcsi felelősségét a jogerős büntetőítélet is megállapította.

A felperes nem bizonyította, hogy a nyomozás megindulásától kezdődően eljárt igazságügyi szervek jogellenesen és felróhatóan kárt okoztak volna a felperesnek, így a II. r. alperes felelősségre vonása is kizárt.

A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság érdemi döntését és alapvetően jogi indokait is helytállónak találta és helybenhagyta az elsőfokú ítéletet, az alábbi indokolásbeli kiegészítésekkel.

A jogerős ítélet szerint a II. r. alperessel szembeni igényérvényesítés azért megalapozatlan, mert az önálló jogi személyiséggel rendelkező rendőri, ügyészi és bírói szervekért az államnak nincs helytállási kötelezettsége.

A kölcsönszerződés felmondása miatt nem érvényesíthet a felperes az I. r. alperessel szemben kártérítési igényt. A felperes a kölcsönszerződés teljesítésével késedelembe esett, fizetési határidő meghosszabbítása iránti kérelmének nem volt köteles helyt adni az I. r. alperes, és miután a felperes szerződésszegő módon a lejáratkor sem teljesített, nem minősíthető jogellenesnek a kölcsönszerződés felmondása sem.

Az I. r. alperes a feljelentés megtételével sem követett el jogellenes magatartást. Önmagában a feljelentésben előadott tények valótlansága személyiségi jogkérdésként nem értékelhető. Az I. r. alperes a feljelentésben nem valótlanul állította, hogy a felperes a kft. "részéről járt el", mert maga a felperes nyilatkozott úgy a büntetőeljárás során, hogy a hitel közvetítéséért a kft.-től igényelt 2% jutalékot, tehát vele megbízási jogviszonyban állt. Azt viszont alaptalanul állította a felperes és alaptalanul ismerte el I. r. alperes, hogy a felperes az I. r. alperes ügynöke volt, mert közöttük nem jött létre érvényes megbízási szerződés. A kiegészítő pénzügyi szolgáltatásnak minősülő pénzügyi ügynöki tevékenység üzletszerű végzéséhez írásbeli szerződésre és a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének engedélyére lett volna szükség, e feltételek pedig jelen esetben hiányoztak.

Jogellenesség hiánya miatt tehát a kereset jogalapját tekintve sem volt megalapozott, ezért annak elutasításáról helytállóan döntött az elsőfokú bíróság.

A felperes felülvizsgálati kérelmében az első- és másodfokú ítéletek hatályon kívül helyezése mellett elsődlegesen új eljárás elrendelését, másodlagosan a jogszabályoknak megfelelő új határozat meghozatalával annak megállapítását kérte, hogy az alperesek kötelesek megtéríteni a felperesnek a jogellenes magatartásukkal okozott kárt. Felülvizsgálati kérelmét az alábbiakkal indokolta:

- Az eljárt bíróságok megsértették a Pp. 206. § (1) bekezdésében és 4. § (1) bekezdésében foglaltakat azzal, hogy minden egyéb bizonyíték figyelmen kívül hagyásával a másodfokú büntetőítélet indokolásában írtakat vették figyelembe a tényállás megállapításánál. A perbeli bizonyítékok együttes és alapos mérlegelésével kellett volna a tényállást megállapítaniuk, éspedig a felmentő ítélet 8. oldalán tett iratellenes megállapításoktól eltérően.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!